Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-11-21 08:02:40

tech
Člen/ka

Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Prosím o radu.

Ještě před nedávnem si důchodce na předčasném důchodě nesměl přivydělat ani korunu.

Nyní je to prý jinak: prý může (oproti uzavření pracovní smlouvy na dobu určitou) předčasný důchod přerušit a to na dobu max 3 měsíců.

Otázka: je to tak? Právě tohle nyní řeším - chci takovou osobu ve své firmě  zaměstnat na dobu určitou (ale až po 1.1.2012) na cca 2 nebo max 3 měsíce. Profese elektromontér.

Vyplývají z toho nějaká byrokratická či mzdová omezení? Nepřinese to tomu důchodci nějaké budoucí krácení důchodu?

Díky.

Offline

 

#2 2011-11-21 13:13:18

Marie66
Člen/ka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Nešlo by sepsat s tímto pracovníkem DoPP?

Offline

 

#3 2011-11-22 00:30:35

Zdena
Moderátorka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Není pravda, že by si důchodce na předčasném důchodě nemohl vydělat ani korunu. Mohl mít příjmy, ale jen takové, které nezakládají účast na nemocenském pojištění zaměstnanců. Pokud byl OSVČ, tak mohl mít jen tak vysoký zisk, který nezaložil povinnou účast na důchodovém pojištění OSVČ.
Jestliže uzavřete dohodu o provedení práce (v roce 2012 budete mít k dispozici 300 hodin za rok), a měsíční odměna z dohody nepřesáhne 10.000,- Kč, tak nebude předčasný důchod nijak ovlivněn.

Offline

 

#4 2011-11-22 16:52:06

JANAA
Člen/ka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Dobrý den, info, že pokud od roku 2012 přesáhne odměna za DPP 10 tisíc, tak  musí zaměstnavatel dohodáře  příhlásit a odvést soc poj jsem četla, chápu dobře, že i přihlásit a odvést zdr poj? Děkuji, Jana

Offline

 

#5 2011-11-22 23:09:42

Zdena
Moderátorka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Podle mého názoru bude nutné přihlásit i na zdravotní pojišťovnu a odvést ZP.

Offline

 

#6 2011-11-23 11:14:15

JANAA
Člen/ka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Dobrý den, děkuji za radu, J

Offline

 

#7 2011-11-23 13:56:43

Zdena
Moderátorka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Pracovník bude zdravotně pojištěn v případě, že vznikne povinná účast na nemocenském pojištění. Kopíruji podmínky, za kterých bude účasten nemocenského pojištění, § 7a novelizovaného zákona o nem. poj.:

Pojištění zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce

        (1) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění, jestliže splňují podmínku uvedenou v § 6 odst. 1 písm. a) a byl jim zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč.

      (2) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání této dohody, do nichž jim byl zúčtován započitatelný příjem z dohody o provedení práce ve výši uvedené v odstavci 1; ustanovení § 7 odst. 3 platí zde obdobně. Pojištění vzniká zaměstnanci činnému na  základě dohody o provedení práce dnem, ve kterém poprvé po uzavření dohody o provedení práce začal konat sjednanou práci, a zaniká dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla tato dohoda sjednána.

      (3) Zaměstnanec činný na základě dohody o provedení práce je účasten pojištění též, jestliže vykonával v kalendářním měsíci u téhož zaměstnavatele více dohod o provedení práce a úhrn započitatelných příjmů z těchto dohod podle odstavce 2 dosáhl v kalendářním měsíci aspoň částku uvedenou v odstavci 1; zaměstnanec je účasten pojištění nejvýše po dobu trvání takových zaměstnání v tomto kalendářním měsíci. Za téhož zaměstnavatele se přitom považuje též právní nástupce zaměstnavatele.?.


S těmi dohodami si asi užijeme:-)
... při odměně nad 10 tis, měsíčně odvod SP, tím pádem zřejmě i povinnost vystavit ELDP.

Ze zákoníku práce vyplyne povinnost vydávat po každém skončení DoPP (bez ohledu na výši odměny) potvrzení o zaměstnání.

Offline

 

#8 2011-11-23 14:35:00

Marie66
Člen/ka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

(2) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání této dohody, do nichž jim byl zúčtován započitatelný příjem z dohody o provedení práce ve výši uvedené v odstavci 1; ustanovení § 7 odst. 3 platí zde obdobně.
Pojištění vzniká zaměstnanci činnému na  základě dohody o provedení práce dnem, ve kterém poprvé po uzavření dohody o provedení práce začal konat sjednanou práci, a zaniká dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla tato dohoda sjednána.

Asi si  opravdu užijeme :-)
První odstavec (mnou zkopírovaný) bych ještě chápala.
Ten druhý mi není jasný: Pojištění vzniká prvním dnem práce dle DPP, odměna pracovníka je např. 6000,- Kč. Znamená to, že vznik pojištění je od roku 2012 automatický, nebo až při odměně nad 10 000,- Kč za příslušný měsíc ? Snad to do nového roku vstřebám :-).

Offline

 

#9 2011-11-23 18:00:00

JANAA
Člen/ka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Dobrý podvečer, paní Zdeno, dobrý podvečer paní Marie a dobrý podvečer všem čtoucím, včera mi známá, mající dcerku v první třídě, říkala, že paní učitelka učivo první třídy tak žene, že holka sice už v půlce listopadu píše perem, a to slova mele, mete....ale vůbec netuší, co píše, jen opisuje obrázky...tož tak nějak si připadám teď já, čtu, podruhé, po čtvrté...a furt nějak nechápu co to vlastně čtu...

Chápu, když si někdo na DPP vydělá v měsíci víc jak 10 tisíc, přihlašuju, odvádím soc a zdr. Ale může mi někdo prosím vysvětlit toto: 
Pojištění vzniká zaměstnanci činnému na  základě dohody o provedení práce dnem, ve kterém poprvé po uzavření dohody o provedení práce začal konat sjednanou práci, a zaniká dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla tato dohoda sjednána.  ??? Asi se paní Marie pozastavujeme nad stejným, je to tak?

Představa, že mi takový dohodář, který má jedem měsíc 2 tisíce, další 12 tisíc, pak zas 2  tisíce, onemocní, a budu počítat nemocenskou, tož to bude lahůdka, asi...nebo to možná vidím jen moc černě či co...

V každém případě, nebudeme si malovat sluníčka, když jsou na obzoru mraky....Jana

Offline

 

#10 2011-11-23 20:59:31

Marie66
Člen/ka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Dobrý večer Jani, ano, je to přesně tak jak píšete, co mě zarazilo. Pokud na to půjdu logicky, což v zákonech někdy nejde :-), tak bych to viděla asi takto:
Pokud bude na DPP do 10 000, nic se nemění.
Pokud bude více, předpokládám, že při sepisování Dohody už známe odměnu,tak přihlásím k odvodům. (můj SW na mzdy mi to dokonce už teď u dohodářů nabízí !)
No ale s tou nemocenskou jste mě dostala, to mu budeme platit 21 dnů DPN? To snad ne?
Tož to by potom bylo fakt čérné.....
Ale jedna moje bývalá kolegyně říkala :"No nic, hlavně zdraví!"
Marie

Offline

 

#11 2011-11-23 22:06:44

Zdena
Moderátorka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Dobrý večer všem. Myslím, že to bude obdobné, jako u DoPČ, tam je podobný text. Podle § 10/1/e) vzniká pojištění dnem, ve kterém poprvé po uzavření DoPČ pracovník začal vykonávat sjednanou práci, a zaniká dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla tato dohoda sjednána. Pokud je ale odměna v některém měsíci nižší než započitatelný příjem, tak nevznikne povinnost platit ZP. Výši odměny zjistíte až po skončení měsíce. Takže bych přihlašovala dodatečně poprvé za měsíc, ve kterém odměna překročila 10 tis. Kč (a pokud bude příští měsíc odměna nižší, tak zase odhlásila).

Zákon o veřejném zdravotním pojištění by po novele měl znít takto:
§ 5/a) bod 3. Pojištěnec je plátcem pojistného   ... s výjimkou
3. osoby činné na základě dohody o provedení práce,  která v kalendářním měsíci nedosáhla příjmu ve výši částky, jež je podmínkou pro účast takové osoby na nemocenském pojištění podle zákona upravujícího nemocenské pojištění (dále jen "započitatelný příjem").

Offline

 

#12 2011-11-24 07:12:39

JANAA
Člen/ka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Dobré ráno, tak už tomu začínám "asi" rozumět, když někoho zaměstnám na DPP, rovnou ho přihlásím k sp a zp, ale pokud nedosáhne příjmu 10 tisíc, nic nebudu odvádět, když přesáhne, odvedu, je to tak??? Nebo jsem vedle?
Pěkný čtvrtek, jak píše paní Marie, "no nic, hlavně zdraví..."   Jana

Offline

 

#13 2011-11-24 22:26:20

Zdena
Moderátorka

Re: Zaměstnání důchodce na předčasném důchodu

Já si myslím, že to bude obdobné jako u ZMR. Na OSSZ přihlásíte až od měsíce, ve kterém odměna přesáhla 10 tis. Kč, a necháte přihlášeného.  Pokud bude odměna v dalším měsíci nižší, tak nebudete odvádět pojistné. Na zdravotní pojišťovně se asi bude přihlašovat a odhlašovat podle výše odměny.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB