Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-11-16 07:46:27

anuska
Člen/ka

prodej majetku

Velmi oceňuji Vaše kvalifikované a jasné odpovědi a mám na vás otázku.Vedu DE a jsem plátce DPH a chci z majetku prodat již odepsaný stroj.Musím nechat udělat odhad,nebo můžu zaúčtovat dohodnutou cenu? A co Dph,při nákupu tohoto stroje jsem ji neuplatnila,tak ji ani nepřidávám?Za odpověď děkuji

Offline

 

#2 2011-11-18 23:02:44

Zdena
Moderátorka

Re: prodej majetku

Pokud prodáváte nespojené osobě, tak můžete prodat za dohodnutou cenu.

Při prodeji z obchodního majetku byste nepřidávala DPH pouze v případě, že v době pořízení majetku zákon zakazoval nárok na odpočet (typicky osobní automobil pořízený před 1.4.2009), jinak prodáváte s daní.

Pokud jste neuplatnili nárok na odpočet při pořízení ani při TZ stroje, tak zvažte, zda by nebylo vhodnější vyřadit stroj do osobního užívání. Vyřazení by nepodléhalo odvodu DPH (§ § 13 odst. 4a) + 5 ZDPH) a po čase byste mohla prodat jako soukromý majetek, prodej mimo ekonomické činnosti nepodléhá DPH. Pokud prodáváte do 5 let od vyřazení z OM, tak přiznáváte daň z příjmů, příjem podle § 10 ZDP.

Offline

 

#3 2011-11-19 07:06:38

anuska
Člen/ka

Re: prodej majetku

děkuji za odpověď a ještě upřesnění,pokud bych tedy vyřadila do osobního užívání,jak to mám udělat? také nepotřebuji odhad?A mohu to udělat kdykoli,nebo jen po okončení podnikání?Děkuji

Offline

 

#4 2011-11-19 22:46:59

Zdena
Moderátorka

Re: prodej majetku

Majetek můžete vyřadit do osobního užívání kdykoliv to uznáte za vhodné. Pokud při vyřazení nevznikne povinnost odvodu DPH (nebyl uplatněn nárok na odpočet na vstupu při pořízení či TZ majetku), tak nepotřebujete žádný odhad, neboť nemusíte odvádět daň z ceny obvyklé.

Z hlediska daně z příjmů nemáte při vyřazení hmotného majetku do osobního užívání žádné povinnosti a to ani v případě, že majetek ještě není odepsaný. Pouze na kartě majetku uvedete den vyřazení a od té doby si nebudete uplatňovat na tento majetek výdaje. Pokud byste vyřazovala neodepsaný majetek v průběhu roku, tak si můžete uplatnit jen poloviční roční odpis.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB