Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-10-05 03:29:49

zaxmax
Člen/ka

Omezení DOPP a DOPČ

Dobrý den,

jsem OSVČ, neplátce DPH.

Mám práce nad hlavu a jednoho dobrého přítele, který je nyní nezaměstnán - veden na ÚP, podporu nepobírá. Vymysleli jsme, že by mi mohl následující měsíc (nebo dva) pomáhat tzv. "na dohodu za pár korun" s tím, že když by se to osvědčilo, založil by si před Vánocemi vlastní živnost.

Předmětem jeho práce bude vyřizování objednávek, reklamací, oprav - provozní věci obchodu.


1. Můžu jako OSVČ uzavřít s tímto člověkem standartní Dohodu o provedení práce?
2. Myslím, že jako člověk vedený na ÚP si může vydělat pouze 4.000Kč/měs - je tomu tak? V tom případě by jeho odměna byla stanovena na 4.000Kč a rozsah hodin cca 65.
3. Pokud vím, SOC+ZDRAV v tomto případě kolega řešit nemusí, jak je to s daní?
4. Vyčetl jsem, že sjednaná odměna musí být vyšší, než minimální mzda - je to blbost?

Děkuji Vám za odpověďi :) PV

Offline

 

#2 2011-10-05 22:15:57

Zdena
Moderátorka

Re: Omezení DOPP a DOPČ

1 Ano. Přihlaste se na FÚ jako plátce daně z příjmů:
a)  buď ze závislé činnosti (dáte brigádníkovi podepsat prohlášení k dani, když je na ÚP, tak předpokládám, že nemá podepsané u jiného zaměstnavatele, uplatníte slevu na dani a brigádník dostane celou odměnu v čistém, nebude muset platit daň).
b) nebo daně z příjmů vybírané srážkou (brigádník nepodepíše prohlášení, z hrubé odměny vypočítáte daň 15%, tu srazíte a odvedete finančnímu úřadu).

Formuláře na přihlášení k dani a prohlášení poplatníka najdete na stránkách MF ČR
http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tisk … 101_16.pdf
http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tisk … 457_21.pdf
nebo si je vyzvedněte na FÚ.

2. Pokud je v evidenci ÚP, tak si může vydělat maximálně 4.000,- Kč měsíčně. Uzavření dohody brigádník předem nahlásí na ÚP a bude nosit potvrzení o výši odměny.

3. Odměny za dohody o provedení práce nepodléhají odvodům zdravotního ani sociálního pojištění. Pokud je zaměstnanec evidován na ÚP, tak je za něho plátcem zdravotního pojištění stát. Možnosti zdanění v bodu 1.

4. Není to blbost, zaměstnavatel musí respektovat sazbu minimální mzdy. To znamená, že brigádník musí dostat minimálně 48,10 Kč na hodinu.

Offline

 

#3 2011-10-06 19:16:11

zaxmax
Člen/ka

Re: Omezení DOPP a DOPČ

Velmi Vám děkuju za vyčerpávající a srozumitelnou odpověď.

Brigádník již před dvěmi měsíci měl podepsanou dohodu u jiné firmy, mění to pro mne něco?

Offline

 

#4 2011-10-06 21:38:26

Zdena
Moderátorka

Re: Omezení DOPP a DOPČ

Nic se nemění. Limit 150 hodin se počítá u každého zaměstnavatele zvlášť.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB