Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-07-29 19:50:24

zaxmax
Člen/ka

Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

Dobrý den,

jsem OSVČ, neplátce DPH, podnikám od začátku roku 2010.

Vlastím osobní auto, nyní bych rád nějakým způsobem alespoň částečně promítl náklady na provoz do DE. Pročetl jsem si tyto stránky a pochopil jsem, že mohu u svého auta uplatnit paušální výdaj 4000Kč/měsíc (auto používám samozřejmě i pro soukromé potřeby) - pochopil jsem to správně?. Silniční daň neplatím.

1. Dočetl jsem se, že paušál uplatním až v DP a to na řádku 102 v Příloze 1. Znamená to, že to tedy nyní nebudu nijak řešit a až do DP napíšu 12x4.000,- = 48.000Kč a o tuto částku se mi zvednou daňově uznatelné výdaje?

2. V takovém případě bych měl asi platit silniční daň, že? Mohu ji zaplatit až nyní?

3. Je jedno v jakém oboru podnikám? Potřebuji nějaké doklady o tom, že jsem skutečně v tom autě jezdil tzv. pracovně? (Jezdím po městě od kanceláře k zákazníkům, na poštu, do skladu atd. atd. sem a tam - nenapadá mě, jak by se to však dalo prokázat :-)


Děkuji za radu, Pavel

Offline

 

#2 2011-08-02 21:48:03

Zdena
Moderátorka

Re: Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

1.Během roku nemusíte paušál nijak řešit. Paušální výdaj na dopravu zapisuji na konec peněžního deníku jako uzávěrkovou operaci bez pohybu peněžních prostředků a tím se mi přenese do výdajů na řádku 102.

2. Ano, je třeba zaregistrovat se jako plátce daně silniční a platit silniční daň, podrobnější informace zde: http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php
Můžete se registrovat se zpětnou platností od 1.1.2011 a daň zaplatit až nyní, přinejhorším vyměří úrok z prodlení (pokud je úrok nižší než 200,- Kč a to možná bude, tak se nevyměřuje).

3. Obor podnikání není důležitý. Při uplatnění paušálního výdaje na dopravu není třeba vést knihu jízd a prokazovat, že jste v autě skutečně jezdil.

Offline

 

#3 2011-08-03 04:17:36

zaxmax
Člen/ka

Re: Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

Dekuji Vam za odpoved. Jeste se ujistim, onen pausal je opravdu 48tis/rok? Vycetl jsem to spravne?

Dekuji a preji hezky den :)

Offline

 

#4 2011-08-03 15:16:15

Zdena
Moderátorka

Re: Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

Ano. Krácený paušální výdaj na dopravu činí 4.000,- Kč za každý celý kalendářní měsíc, ve kterém jste auto používal k podnikání. Při celoročním používání auta: 12 * 4 000 = 48.000,- Kč. Pokud jste auto koupil například v polovině ledna, nebo je prodáte v polovině prosince, tak si za příslušný měsíc můžete uplatnit jen poměrnou část měsíčního paušálu, tj. 2 000 Kč.

Offline

 

#5 2011-10-05 03:16:55

zaxmax
Člen/ka

Re: Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

Ještě jednou dobrý den :)

Ad.2: Asi jsem hloupý, ale trochu jsem se v tom ztratil. Výdajový paušál na auto budu uplatňovat za tento rok - 2011, čili předpokládám, že je potřeba zaplatit silniční daň za rok 2011, je tomu tak? Pokud ano, pak úplně nechápu jak to udělat - našel jsem pouze možnost přiznat se k silniční dani za minulý rok.

Děkuji velmi za odpověď.

Pavel

Offline

 

#6 2011-10-05 22:11:08

Zdena
Moderátorka

Re: Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

Uděláte to tak, že se letos jenom přihlásíte jako poplatník daně silniční, k dani za rok 2011 se budete přiznávat až příští rok v lednu. Registrační formulář najdete například na stránkách MF ČR: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl … ar=PRESENT
první vzor, který uvidíte, je Přihláška k registraci fyzických osob _ univerzální. U písmene d) vyplníte, že se přihlašujete k dani silniční od 01 .01. 2011. Chtělo by to hned poslat nějakou zálohu na silniční daň (třeba ve výši celoroční daně), ať zbytečně nenarůstá úrok z prodlení.

Offline

 

#7 2011-11-04 19:18:15

zaxmax
Člen/ka

Re: Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

Hezký den,

k dani jsem se tedy přihlásil od 1.1.2011, dostal jsem číslo účtu kam poslat peníze.

A) Akorát mi teď není jasné, kam to auto zapsat či nezapsat... Myslel jsem že se daň registruje na konkrétní vozidlo, takhle přece finančák vůbec nemůže vědět v čem jezdím, ne? Nebo jestli vůbec jezdím a nechodím pěšky...

B) Jsem majitelem auta o objemu 1.3 a od dubna také auta o objemu 1.8. Kolik mám na ten účet poslat?

Děkuji za radu

Offline

 

#8 2011-11-05 22:35:11

Zdena
Moderátorka

Re: Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

A) Konkrétní vozidlo zapíšete až do přiznání k dani silniční.
B) Budete používat obě auta? Ve kterých měsících? U obou aut uveďte měsíc první registrace vozidla k silničnímu provozu.

Offline

 

#9 2011-11-08 14:51:57

zaxmax
Člen/ka

Re: Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

A) aha! :)
B) Leden-Březen jsem používal staré auto, Duben-Prosinec používám nové.

Offline

 

#10 2011-11-09 00:30:06

Zdena
Moderátorka

Re: Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

Tak teď ještě tu první registraci vozidel k silničnímu provozu, podle toho budete snižovat nebo i zvyšovat sazbu daně:-)

Offline

 

#11 2011-11-14 18:31:38

zaxmax
Člen/ka

Re: Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

První vozidlo: rok 1996
Druhé vozidlo: rok 2003

Offline

 

#12 2011-11-14 23:03:30

Zdena
Moderátorka

Re: Uplatnění výdajů na auto - neplátce DPH

Za první vozidlo zaplatíte 600,- Kč (3 * 200) a za druhé 1.688,- Kč (9 * 187,50). Pokud nyní pošlete zálohu 2.288,- Kč, tak budete mít pokrytou daňovou povinnost za celý rok 2011.

Někdy v příštím roce začnete za druhé vozidlo platit 250,- Kč měsíčně. Nevím odkdy, neuvedl jste měsíc první registrace vozidla.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB