Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-03-10 07:27:15

lagunka
Člen/ka

nákup nového auta-převod

Dobrý den , paní Zdeno.
Moc a moc Vás prosím o vaši vzácnou radu, ktekrá se týká koupi a používání auta.
Kupuji nové auto 400.000,- Kč, jsem plátce DPH a silniční daně.
1. auto budu používat výhradně k ek.činnosti (na soukromé mám ještě jedno staré auto).
- mohu si odečíst celé DPH a do jakého řádku přiznání ho mám uvést (někde jsem četl ř.48, ale ten v r.2011 není v přiznání)
- mohu si dát do výdajů daně z příjmů:odpisy(cena bez DPH),pojištění auta, popl.za registraci i paušál 5000,- Kč/měsíc ? za benzín ?

- dále by mě zajímalo, zda po 5 letech po převodu do osobního vlastnictví musím ještě odvést část DPH ?

2. pokud bych začal toto auto v r.2012 používat i pro soukromé účely: - povedu knihu jízd a budu krátit veškeré výdaje cca 10 %

- jak si spočítám odvod DPH za soukromé jízdy a do jakého řádku přiznání čásku uvedu ?

Pokoušel jsem se hledat zde odpovědi, ale nějak se v tom plácám. Moc Vám předem děkuji.  Vděčný Marek

Offline

 

#2 2011-03-11 01:03:06

Zdena
Moderátorka

Re: nákup nového auta-převod

Dobrý večer, pane Marku. Neberte mě, prosím, jako poradce, ale jen jako člena diskuse, který na rozdíl od ostatních může přesouvat a mazat příspěvky:-)

1. Pokud budete auto používat pouze k ekonomickým činnostem, tak můžete odečíst celé DPH. V přiznání k DPH bude v řádku 40 (nárok na odpočet z přijatého zdanitelného plnění) a v evidenčním řádku č. 47.

Do výdajů pro účely daně z příjmů si uplatníte odpisy hmotného majetku, počítáte z ceny bez DPH. Pokud jde o nové auto s první registrací k silničnímu provozu, tak bych registrační poplatek zahrnula do vstupní ceny auta. Povinné ručení, havarijní pojištění, opravy a údržbu vozidla můžete dát do výdajů. Pohonné hmoty a parkovné uplatníte ve výdajích buď v prokázané výši, nebo můžete (bez prokazování) uplatnit paušální výdaj na dopravu 5.000,- Kč měsíčně. V měsíci pořízení auta si uplatněte jen poměrnou část paušálního výdaje na dopravu (např. auto pořízeno 15.3., paušál za březen 2.500,- Kč).

Pokud byste auto vyřadil do osobního užívání, tak budete muset hned při vyřazení odvést DPH. Půjde o dodání zboží podle § 13/4/a) zákona o DPH, základ daně se stanoví podle § 36//a) zákona o DPH (základem daně je cena obvyklá). Pro účely daně z příjmů budete auto sledovat ještě 5 let po vyřazení z OM a příjem z případného prodeje budete muset přiznat jako ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů.

2. Jestliže začnete auto, u kterého jste si uplatnil plný nárok na odpočet, používat též k soukromým účelům, tak budete za soukromé užívání odvádět DPH. Půjde o poskytnutí služby ve smyslu ustanovení § 14/3/a) zákona o DPH, základem daně je podle ustanovení § 36/6/b) výše celkových nákladů vynaložených na poskytnutí služby (u čtvrtletního plátce bych do základu daně započítala čtvrtletní odpisy, výdaje na opravy a údržbu, vynaložené v příslušném čtvrtletí a výdaje na PHM). Plnění se přiznává prostřednictvím dokladu o použití (náležitosti v § 29 ZDPH) a vykazuje se na řádku č. 1 přiznání. Platí pro auto, které pořídíte před 1.4.2011.

U aut, která poplatník pořídí od 1.4.2011, bude platit jiný režim, stanovený v § 75 novelizovaného zákona o DPH. Hned při pořízení hmotného majetku bude muset kvalifikovaným odhadem stanovit předpokládaný poměr použití majetku pro ekonomické činnosti a pro soukromé použití. Po skončení roku vypočítá poměrný koeficient podle skutečného rozsahu použití majetku a porovná s původním odhadem. Jestliže se bude lišit o víc než 10 procentních bodů v neprospěch státu, tak bude muset v posledním daňovém přiznání opravit původní odpočet na řádku 45.

Offline

 

#3 2011-03-11 10:30:59

lagunka
Člen/ka

Re: nákup nového auta-převod

Milá paní Zdeno, děkuji za rychlou odpověď a ještě mám malý dotaz

- pokud bych při koupi auta si odečetl pouze 80 % DPH (i ostatní výdaje bych dělil na ek. činnost 80 a soukr.20%)
  musím při převedení auta v dalších letech do osobního vlastnictví přiznávat DPH ? Děkuji

Offline

 

#4 2011-03-11 14:06:23

Zdena
Moderátorka

Re: nákup nového auta-převod

Při převedení auta do osobního vlastnictví budete muset přiznat DPH i v případě, že jste si na vstupu uplatnil pouze 80% DPH.
(§ 13/5 ZDPH: .... pokud byl u tohoto majetku nebo jeho části uplatněn odpočet daně)

Offline

 

#5 2011-09-30 07:48:13

luda
Člen/ka

Re: nákup nového auta-převod

Dobrý den, paní Zdeno,
jsem OSVČ neplátce DPH, mám dotaz ohledně prodeje vozidla /IČ/ u kterého  není ukončeno odpisování. Bylo prodáno v lendnu 2011 a na protiúčet koupeno v bazaru druhé vozidlo. Potřebuji poradit, jak mohu uplatnit odpisy a jakým způsobem účtovat transakce za rok 2011. 
A druhou  otázku, protože jsem nespokojen  s novým vozidlem/poruchy/ chtěl bych jej prodat a koupit úplně nové.  Mám počkat až na rok 2012 nebo mohu ještě letos. Samozřejmě chci aby to bylo co nejméně  nevýhodné zhlediska  účtování.
Děkuji za odpověď
Luda

Offline

 

#6 2011-09-30 22:43:14

Zdena
Moderátorka

Re: nákup nového auta-převod

Dobrý večer. Vedete podvojné účetnictví nebo daňovou evidenci? Cena, za kterou autobazar vykoupil původní auto, byla vyšší nebo nižší než zůstatková cena auta?

Zkuste pročíst diskusi zde: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=6046

Offline

 

#7 2011-10-02 07:57:10

luda
Člen/ka

Re: nákup nového auta-převod

Dobrý den paní Zdeno,
děkuji za odpověď, pokusím se  upřesnit svůj dotaz.
1. vedu daňovou evidenci neplátce DPH - fyzická osoba
2. auto prodáno přes bazar za částku 80 000 tisíc, bazar vystavil výdajový doklad na tuto částku 15.1.2011
3. zůstatková hodnota vozidla byla k 31.12.2010 -  87054,-
4. nové auto placeno poté hotově 15.1.2011
5. silniční daň platím  zálohově průběžně v roce 2011
-----------------------
1. kdy je  vhodné vozidlo vyřadit z majetku / 31.12.2010  nebo až před prodejem v roce 2011/?
2. lze odepisovat nové  vozidlo v plné výši za rok 2011 nebo musím  nějak  upravit  odpisovou částku?
3. jakým způsobem zavést transakce do daňové evidence a  daňového přiznání ?
4. ovlivní uvedená výměna vozidel  nějak  povinnosti u silniční daně /přehlášení,ukončení,přeregistrace atd./?
5. co nastane když nové auto prodám v tomto roce /případně až v roce 2012/, pravděpodobně za nižší než zůstatkovou hodnotu, je vhodnější prodej letos nebo příští rok?

Děkuji za odpověď Luda

Offline

 

#8 2011-10-03 18:32:12

Zdena
Moderátorka

Re: nákup nového auta-převod

1. stačí vyřadit den nebo dva před prodejem. Finančnímu úřadu je to jedno, daň z příjmů dostane ve stejné výši, ať už prodáte z OM, nebo jako vyřazené

2. nové vozidlo můžete odpisovat v plné výši. Zákon počítá s tím, že v prvním roce odpisování nebude auto v majetku po celé období, takže je odpis v prvním roce nižší (při rovnoměrném odpisování uplatníte v prvním roce 11% vstupní ceny, v dalších letech 22,25% vstupní ceny). Odpisovou částku byste upravoval v případě, že auto budete používat i k soukromým účelům. Pokud prodáte nové auto ještě letos, tak si neuplatníte žádný odpis HM, neboť nebude v obchodním majetku k prvnímu, ani k poslednímu dni roku (ale zůstatková cena auta, kterou si uplatníte při prodeji do výdajů, bude o neuplatněný odpis vyšší, takže Vás to nemusí mrzet)

3.
a) při prodeji auta z obchodního majetku:
částku 80.000,- Kč bych zanesla do DE jako daňový příjem (k 15.1.2011 na základě VPD od autobazaru). Zůstatkovou cenu jako nepeněžní daňový výdaj. Můžete vyřešit i tak, že neuvedete do DE, ale jen v příloze č. 1 (příjmy z podnikání) v tabulce E daňového přiznání jako položky snižující a zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji (nedoporučuji).

b) při prodeji auta vyřazeného z OM:
do výdajů na podnikání si můžete (ale nemusíte) uplatnit 50% ročního odpisu. Příjem z prodeje jde mimo podnikání, nezapisujete do DE. Vyplníte přílohu č. 2 daňového přiznání, oddíl 2, ostatní příjmy (§ 10 zákona). Do příjmů uvedete 80.000,- Kč, do výdajů zůstatkovou cenu auta, případně i výdaje, které byly spojené s jeho prodejem, například provizi autobazaru.

Jak a zda vůbec zanesete do DE finanční transakce při nákupu nového auta je jen na Vás. Nemusíte být nijak pečlivý, výdaje na pořízení hmotného majetku jsou stejně nedaňovými výdaji

4. výměnu vozidel nemusíte hlásit na FÚ. Jenom si přepočítejte, jak velké zálohy na silniční daň máte platit za nové auto. V přiznání k dani silniční pak vyplníte pro každé auto jeden řádek

5. pokud auto prodáte za hodnotu nižší, než je jeho zůstatková cena, tak docílíte ztráty z prodeje. V tom případě je vhodnější prodat z OM, neboť ztráta sníží základ daně z příjmů i vyměřovací základy pro výpočet ZP a SP. Při prodeji auta vyřazeného z OM (příjem podle § 10 ZDP) byste zdanil celý příjem, neboť si můžete uplatnit výdaje jen do výše příjmů, v § 10 nelze vyčíslit ztrátu. Je jedno, zda auto prodáte letos nebo až příští rok.

Offline

 

#9 2011-10-03 20:35:46

luda
Člen/ka

Re: nákup nového auta-převod

Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Luda

Offline

 

#10 2012-01-23 16:51:35

VVera
Člen/ka

Re: nákup nového auta-převod

Dobrý den,

koupila jsem v únoru 2011 osobní auto za 244.000,-. je v OM a používám je pro soukromé i firemní účely. Odpis na dobu 5 let bude z celé částky 244.000,- nebo tato částka bude krácena také na 80%? A odpisy budou v 1. roce 11% a v dalších 22,25%? 

Děkuji za odpověď.

Offline

 

#11 2012-01-23 17:15:24

Zdena
Moderátorka

Re: nákup nového auta-převod

Odpis z celé částky 244.000,- Kč a každý rok jej budete (případně nebudete) krátit podle poměru, v jakém jste v daném roce auto využívali k podnikání a k soukromým účelům. Pokud využíváte paušální výdaj na dopravu 4.000,- Kč/měs.(nemusíte vést knihu jízd, ze které byste zjistila poměr využití auta), tak roční odpis krátíte o 20%.

Pokud jste zvolili rovnoměrné odpisy, tak první rok 11% a v dalších letech 22.25%.

Jestliže jste prvními vlastníky auta, tak můžete zvýšit odpis v prvním roce odpisování o 10%.

Propočítejte si různé varianty odpisů v kalkulačce zde:
http://odpisy-majetku.mcsoftware.cz/ind … kalkulacka

Zadejte si pořizovací cenu 244.000,- Kč a odpisovou skupinu 2. Pak měňte způsoby odpisování: rovnoměrný, zrychlený, případně rovnoměrný + 10% a zrychlený + 10%.

Offline

 

#12 2012-01-23 17:27:19

VVera
Člen/ka

Re: nákup nového auta-převod

Děkuji moc, jste strašně hodná, akorát nevím co mám v kalkulačce napsat do rubriky: "technické zhodnocení - cena". Nenapsala jsem tam nic a taky mi to vypočítalo. Děkuji.

Offline

 

#13 2012-01-23 18:28:18

Zdena
Moderátorka

Re: nákup nového auta-převod

Do technického zhodnocení nic nepište, políčko nechejte prázdné.

Offline

 

#14 2012-01-23 18:30:14

VVera
Člen/ka

Re: nákup nového auta-převod

Děkuji, jste moc hodná.

Offline

 

#15 2016-01-24 22:15:49

AlesBer
Člen/ka

Re: nákup nového auta-převod

Nez si nove auto koupite nechte jej zkontrolovat aby jste si nekoupili auto jako ja :D vergl a za par mesicu mi prestalo jezdit oprava drazsi nez auto..

Offline

 

#16 2016-04-23 15:46:05

Drobek
Člen/ka

Re: nákup nového auta-převod

Převod auta (4 roky, není zcela odepsáno), do osobního užívání (znalecký posudek cena obvyklá 136 000,- včetně DPH.

FO plátce DPH¨

uplat. odpis 50%

zaúčtování vyřazení:

pořizovací cena 082/022
zůstatková cena 491/082

odvod DPH z ceny obvyklé ???

Prosím o radu jak zaúčtovat odvod DPH z ceny obvyklé?


Děkuji

Offline

 

#17 2016-04-23 18:56:32

Zdena
Moderátorka

Re: nákup nového auta-převod

Co třeba 538/343?
V přiznání k DPH bude na ř. 1, v kontrolním hlášení v oddílu A.5. (bez ohledu na limit).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB