Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-11 19:48:16

zdena.kr
Člen/ka

mandátní smlouva

jedna známá dívenka pracuje pro velkou poj.společnost na mandátní smlouvu. Vůbec nevíme jak se vypořádat s daněmi a s pojištěním. Já si myslím že je to § 10 a že by měla doplatit ZP+SP.Může vypočítat skutečné náklady nebo jen výpočet %? Já osobně si myslím, že by si spíš měla obstarat ŽL. Ale teď je to již pozdě a musíme se s tím utkat a zatím nevíme jak. Moc bych uvítala nějakou radu.  Ještě jsem chtěla poděkovat p.Zdeně za odpověď na můj minulý dotaz. Nevím proč, ale nějak se na mě ženou jen samé "špeky".  Díky

Offline

 

#2 2009-02-11 22:24:55

Re: mandátní smlouva

A mandátní smlouva je vykonávána na základě obchodního zákoníku? Pak podle § 9 odst. 3 písm. e) zákona o důchod. pojiš. je mandatář považován z hlediska důch. poj. za OSVČ, proto soudím, že by měla být přihlášená na OSSZ.

Offline

 

#3 2009-02-15 11:44:27

Zdena
Moderátorka

Re: mandátní smlouva

Mandátní smlouva snad měla být uzavřena podle občanského zákoníku, neboť jedna ze smluvních stran není podnikatelem, ale nevím to jistě. Pokud jde o smlouvu podle obchodního zákoníku, pak by opravdu měla povinnosti vůči OSSZ. Není dívenka jakousi čekatelkou do doby, než složí zkoušky a stane se podřízeným pojišťovacím zprostředkovatelem? Pak by si nevyřizovala ŽL, jednalo by se o podnikání podle zvláštních předpisů (zákona č. 38/2004 Sbírky), u kterého lze uplatnit pouze 40% paušál, takže možná budou výhodnější skutečné výdaje. Při zdanění podle § 10 ZDP lze v tomto případě použít pouze prokázané výdaje.
Daň z příjmů bych určitě přiznala. Co se týká SP a ZP, tam bych si zpětné oznámení činnosti rozmyslela, pokud dívenka není OSVČ vedlejší, tak jí vyšijou penále. Dokud sama neoznámí činnost, tak se o ní ZP, ani OSSZ těžko doví. Pojišťovací společnost jim to neoznámí a z daňového přiznání také nebude zjevná soustavná činnost.

Offline

 

#4 2010-11-09 19:33:46

martin7
Člen/ka

Re: mandátní smlouva

Dobrý den,
jsem na tomto fóru poprvé, snad nebude můj dotaz opakovaný.

Dosud jsem pracoval v klasickém prac. poměru. Nyní zvažuji práci pro nového zaměstnavatele a dostal jsem konkrétní nabídku práce na mandátní smlouvu, dobře honorovanou, týkající se práce na projektech. Tedy vyřídit si živnost, fakturovat měsíčně sjednanou částku, platit samostatně sociální a zdravotní a daně. Nemám v této oblasti zkušenosti, prosím o radu.

Podle mne se jedná o "šwarc systém", zaměstnavateli zřejmě může hrozit pokuta a doměření daně a odvodů. Pokud do tohoto vztahu půjdu a budu plnit výše uvedené, hrozí také nějaký postih mně osobně? Jinou činnost bych nevykonával a fakturoval bych pravděpodobně pouze této jediné firmě.

Děkuji.

Editoval martin7 (2010-11-10 08:25:21)

Offline

 

#5 2010-11-12 23:09:47

Zdena
Moderátorka

Re: mandátní smlouva

Ano, to vypadá na švarc systém. Vám osobně podle mého názoru nehrozí žádné postihy. Pokud chcete vykonávat určitou činnost (a třeba jen pro jednoho odběratele) svobodně a nezávisle (sám si volíte, kdy budete na zakázce pracovat, používáte vlastní nástroje atd.), tak vás přece nikdo nemůže přinutit, abyste uzavřel pracovněprávní vztah.   


Zaměstnavateli asi také nic moc nehrozí. Kopíruji ze stránek MF ČR, rozhovor s vrchním ředitelem daňové správy, 20. září 2010:
Peníze státu také utíkají na švarcsystému, protože dotyčný jako pseudoživnostník odvádí státu celkově méně, než kdyby byl zaměstnanec. Máte spočítáno, kolik vám utíká na daních?

To nemáme. Berní správa, ačkoliv se o to snažila, prohrála řadu soudů. Takže k tomu v poslední době přistupujeme velmi opatrně a moc se nám do doměrků daně nechce. Bojím se to říct, ale fakticky vzato, z pohledu daní je švarcsystém legální systém.

Offline

 

#6 2011-03-09 15:52:46

Tatiana
Člen/ka

Re: mandátní smlouva

Dobrý den, měla bych dotáz ohledně odměny jednatele. Muže se uzavřít na mandatní smlouvu i když jednatel nevlastní ŽL?
Děkuji za odpovědi

Offline

 

#7 2011-03-09 23:09:56

Zdena
Moderátorka

Re: mandátní smlouva

Ano.

Offline

 

#8 2011-07-14 08:48:17

Hyldegarda
Člen/ka

Re: mandátní smlouva

Dobrý den,
potřebovala bych také poradit ohledně mandátní smlouvy. Můj otec pracuje na HPP u jedné společnosti, nevlastní ŽL a podepsal mandátní smlouvu s další firmou. Nejsem si jistá, jak je to v tomto případě s daněmi a s pojištěním. Prosím Vás proto o radu. Pokud jsem to správně pochopila, tak by se příjem z mandátní smlouvy měl zdanit podle $10, ale je to možné, pokud nemá ŽL a je zapotřebí platit zvlášť pojištění, pokud ho platí v rámci HPP?
Předem děkuji za jakoukoliv radu..

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB