Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » dph u osobního automobilu

#1 2011-06-24 21:11:52

iveta
Člen/ka

dph u osobního automobilu

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, koupila jsem osobní auto jako OSVČ , jsem čtvrtletní plátce DPH. Uplatňuji si celý odpočet dph najednou? např.kdyz koupim auto v červnu, uvedu celý odpočet DPH v daňovém přiznání za 2.Q? Auto bude v obchodním majetku. Mohu si následně na toto auto uplatňovat paušální výdaje na PHM  5000,- Kč měsíčně? Jak dlouho musím auto odepisovat a do jáké odp. skupiny patří osobní automobil

Dále jsem se chtěla zeptat, před rokem 2009 jsme kupovali auto (jako plátci DPH), ale nemohli jsme si na nej uplatnit odpočet dph, protože u kategorie M1 to v té době nebylo možné. Auto jsme koupili ojeté od leasingové společnosti, která ho poskytovala jiné společnosti jako operativní leasing. Muj dotaz je, zda budeme muset u auta odvádět dph, když jsme si u něj dříve neuplatňovali odpočet.Pokud ano, znamená to, že pokud auto prodám za  např. 150000 tis z této částky zaplatím příslušné DPH?

Děkuji předem za odpověď


Iveta

Zdravím,
pročetla jsem si vaše odpovědi na podobné příspěvky tomu  mému (omlouvám se, ale předtím jsem to nedohledala) a pokud jsem to dobře pochopila tak:
- dph na zakoupený os. automobil mohu uplatnit najednou
- osobní auto odpisuji 5 let
- paušální výdaje mohu uplatňovat ve výši 5OOO,- Kč/měsíčně  i u auta zahrnutého v obchodním majetku
- a zde si nejsem jistá, ale u auta zakoupeného před rokem 2009  v technickém průkazu uvedeno jako M1 nebudu při prodeji tohoto auta účtovat kupujícímu dph, takže v praxi to bude vypadat tak, že vystavím fakturu např. na 150.000,- Kč a na ní nebude vyčíslena dph a já nebudu FÚ odvádět žádnou DPH a celou částku 150 000 Kč si zahrnu do příjmů roku 2011_ Je to takto správně?

Předem díky za pomoc a radu, moc nám zde pomáháte......

Iveta
-

Editoval iveta (2011-06-25 22:50:16)

Offline

 

#2 2011-06-26 23:55:42

Zdena
Moderátorka

Re: dph u osobního automobilu

Odpočet DPH uplatňujete najednou na základě daňového dokladu (faktury od prodejce). Tím zřejmě vykážete v přiznání k DPH dost velký nadměrný odpočet, doporučuji fakturu ofotit a přiložit k přiznání.

Pokud bude auto využíváno výlučně k podnikání, tak si můžete uplatnit nekrácený paušální výdaj na dopravu 5.000,- Kč měsíčně. Pokud jste auto koupila během měsíce, tak je třeba v tomto měsíci paušál přiměřeně pokrátit.

Auta patří do odpisové skupiny 2 s dobou odpisování 5 let. Můžete zvolit rovnoměrný nebo zrychlený odpis. Budete odpisovat z ceny bez DPH (DPH už jste si odečetla), u nového auta bych do pořizovací ceny zahrnula i poplatek za přihlášení do registru vozidel.

Osobní auto, které jste pořídila v době, kdy jste neměla nárok na odpočet DPH, budete prodávat bez daně. Na fakturu bych uvedla, že se jedná o osvobozené plnění podle přechodných ustanovení zákona č. 87/2009 Sb. (nebo podle § 62/2 zákona o DPH ve znění platném do 31.3.2009).

Pokud byste auto před prodejem vyřadila do osobního užívání, tak z příjmu nebudete muset odvádět ZP a SP. Vyřazení do osobního užívání nepodléhá DPH (při pořízení vyřazovaného majetku jste si neuplatila nárok na odpočet, tak také nemusíte odvádět daň), samotné vyřazení nepodléhá ani dani z příjmů. Následně byste auto prodala jako svůj osobní majetek, jen na kupní smlouvu. Příjem z prodeje vyřazeného OM byste zapsala do přílohy č. 2 daňového přiznání jako ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů.

Offline

 

#3 2011-06-27 06:40:35

iveta
Člen/ka

Re: dph u osobního automobilu

Dobrý den Zdeno,
děkuji moc za odpověď,vše je velmi srozuzumitelně napsané. Ještě jeden dotaz, z Vaší odpovědi je to jasné, ale pro jistotu.......Pokud bych auto vyřadila z obchodního majetku do osobního užívání, je to pro mne v tuto chvili výhodné jak píšete. Mohu postupovat následně: V červnu vyřadím auto do osobního užívání (stáčí tuto skutečnost uvest do karty hmotného majetku nebo je potřeba něco více....) a mohu ho v červenci prodat ,aniž bych ho měla dalších pět let v užívání, když tento příjem řádně zdaním jako ostatní příjmy jak píšete? Kupní smlouvu (kopii) z prodeje asi přiložím k daňovému přiznání jako podklad pro FÚ.  Mám ještě nějaké jiné povinnosti, nebo toto je vše co musím udělat? Teď mě napadá, když v červenci, to už budu mít auto v osobním vlastnictví, požádám pojišťovnu o vrácení poměrné části pojistného za pojištění vozu (platím jednou ročně havarijní a povinné ručení), ona mi vrátí část pojistného, budu tento příjem také danit jako ostatní příjmy( paragraf 10) nebo to musím zahrnout do DE do příjmů ovlivňující základ daně? Ještě další věc, v dubnu jsem měla nehodu, která jde z povinného ručení druhé strany a dosud není vyřízená pojistná událost. Ještě jsme se s pojišťovnou nedohodli na způsobu plnění, zda rozpočtem nebo opravou v serisu. Jaký bude postup pokud mi pojišťovna pošle peníze za způsobenou škodu? Budu tyto peníze muset také danit a případně jakým způsobem? Omlouvám se za úroveň mých dotazů, ale jsem laik a moc se v této problematice neorientuji..... Zdeno, díky moc za ochotu a  trpělivost, se kterou nám odpovídáte na naše dotazy, velmi si toho ceníme....

přeji hezký den

Iveta

Offline

 

#4 2011-06-27 22:35:14

Zdena
Moderátorka

Re: dph u osobního automobilu

Při vyřazení do osobního užívání stačí provést zápis na kartě majetku a přestat uplatňovat výdaje jako na majetek v OM. Pokud bude využito pro pracovní cesty, tak pouze náhradu za spotřebované PHM, bez základní sazby náhrady.

Z hlediska DPH neznamená vyřazení žádné další povinnosti (§ 13/4 a 5 _ při pořízení nebyl uplatněn nárok na odpočet, vyřazení není zdanitelným plněním). Z hlediska daně z příjmů musíte majetek sledovat ještě 5 let od vyřazení z OM, pokud jej v tomto období prodáte, tak přiznáváte příjem podle § 10 ZDP. Jestliže má auto při vyřazení zůstatkovou cenu, tak ji uplatníte jako výdaj v § 10 (+ případné další výdaje související s prodejem, například provize autobazaru).

Pojistné za auto jste si v plné výši uplatnila při zaplacení jako daňově uznatelný výdaj na podnikání, vrácenou část pojistného byste měla přiznat jako příjem (resp. snížení výdajů) podle § 7.

Pojistné plnění bych nezdaňovala. Je to příjem, ke kterému jste si neuplatnili výdaj (na opravu auta).

Offline

 

#5 2011-06-28 06:59:08

iveta
Člen/ka

Re: dph u osobního automobilu

Dobré ráno,

děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď. Vše je mi jasné.......

Přeji Vám pohodovou dovolenou a krásné letní dny


Iveta

Offline

 

#6 2011-06-29 12:33:06

Zdena
Moderátorka

Re: dph u osobního automobilu

Krásné léto i Vám, paní Iveto.

Offline

 

#7 2011-07-08 14:33:24

suchula
Člen/ka

Re: dph u osobního automobilu

Dobrý den,
jsem plátce DPH a budu  prodávat stroj, který byl na leasing, ten skončil v lednu 2010. Pokud stroj vyřadím z OM a prodám, pak příjem zahrnu do §10, ale co s uplatněným DPH? Je nějaká doba, po kterou musím mít stroj v OM, abych nemusela vracet DPH uplaněné při nabytí stroje?
a v případě že ne, je něco např. budovy, auta nebo při hotovostním způsobu nabytí majetku atd. co musím mít určitou dobu ve vlastnictví, abych při prodeji nemusela vracet DPH?
Je mi jasné, že z prodejní ceny DPH odvést musím, ale jedná se mi o DPH, které jsem si nárokovala při nabytí majetku.

Děkuji za odpověď

Offline

 

#8 2011-07-08 18:17:33

Zdena
Moderátorka

Re: dph u osobního automobilu

Pokud byl při pořízení majetku uplatněn nárok na odpočet daně, tak je třeba při prodeji, případně při vyřazení do osobního užívání odvést daň. Při prodeji z OM je základem daně prodejní cena. Při vyřazení do osobního užívání je základem daně cena obvyklá, vystavujete doklad o použití. Původně uplatněnou daň nemusíte vracet.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » dph u osobního automobilu

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB