Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2008-05-24 13:22:07

Zdena
Moderátorka

Auto ve sdružení FO od: host Jana

Jana napsala:                    22.5.2008    10:25:46

Dobrý den, prosím o radu.Manžel založil s dalšími dvěma společníky sdružení bez právní subjektivity a jelikož musejí mít jednu účetní, ta jim dala do smlouvy o sdružení, do přílohy o vloženém majetku osobní auta. Zdůvodnila to tím, že se pak budou moci odečítat skutečné náklady za PHM, DPH z PHM a také veškeré náklady za opravy. Nejsem si jistá, ale zdá se mi to zbytečně složité. Jednak nevím, zdali je možné odečítat náklady za opravy, když auta jsou vložena do majetku sdružení, ale přesto jsou stejně jejich registorvané na RČ, nikoli na fyzickou osobu a ani ve skutečnosti nejsou nijak oficiálně registované ve sdružení,  když sdružení nemá žádnou právní subjektivitu /jedná se jen o tu větu, že auta jsou v majetku sdružení. Dále si myslím, že pokud by se auta jednou prodávala, tak se bude muset platit daň z příjmu /rozdělená na ony 3 osoby/, také zisk z prodeje by byl asi v majetku sdružení /když jsou v tomto majetku nyní fyzicky auta/. Další věc je, že účetní nebude auta odepisovat / u hodnoty aut je   0 Kč, podle účetní je to prý zbytečné a složité získat odhad aut/.  Nevím, ale asi by bylo jednodušší mít auta stále soukromé a uplatňovat si náhrady za PHM /dle paušálu/ a dále si uplatňovat amortizaci. Přijde mi to jednak jednodušší a také výhodnější, vzhledem k té amortizaci, kdy na druhé straně žádné odpisy uplatňovat nebude. A dále vzhledem k budoucímu možnému prodeji, nebo vypořádání při vyjmutí z majetku. Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2008-05-26 14:22:19

Zdena
Moderátorka

Re: Auto ve sdružení FO od: host Jana

Se sdružením FO nemám praktickou zkušenost, takže se nemohu příliš vyjadřovat. Ale pokud vím, tak auta opravdu nemohou být vložena do majetku sdružení jako takového (nejde o obchodní společnost), neboť sdružení nemá právní subjektivitu a nemůže tedy nabývat vlastnická práva. Automobil může účastník sdružení oddělit od svého ostatního majetku a POSKYTNOUT pro společnou činnost ostatním účastníkům sdružení. Automobil je pak ve spoluvlastnictví účastníků podle občanského zákoníku. Připadá mi ale nesmyslné, aby účastníci sdružení navzájem spoluvlastnili svá auta. Není to náhodou tak, že každý z účastníků sdružení vloží svůj automobil do svého obchodního majetku?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB