Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-01-14 16:06:47

janal
Člen/ka

přijaté plnění od pojišťovny

Dobrý den,
prosím o radu. V roce 2010 roce nám bylo poskytnuto plnění od pojišťovny za zničený hmotný majetek. Vím, že přijaté plnění ovlivňuje základ daně, ovlivňuje ale i zdravotní a soc. pojištění? Vedeme daňovou evidenci a nevím, zda plnění zaúčtovat přímo do deníku nebo do uzávěrkových operací, příp. to řešit úpravou základu daně? Děkuji moc za radu.

Offline

 

#2 2011-01-15 22:43:37

Zdena
Moderátorka

Re: přijaté plnění od pojišťovny

Přijaté pojistné plnění ovlivní ZP a SP. Zaúčtovala bych přímo do deníku jako příjem z podnikání.

Offline

 

#3 2011-06-14 08:17:19

Jana Bl
Člen/ka

Re: přijaté plnění od pojišťovny

Kamarád by si chtěl pronajmout garáž u mého rodinného domu. Vlastníky RD jsem ja můj otec. Já jsem OSVČ v domě nepodnikám. Otec
je zaměstnanec.V garáži by chtěl kamarád na živnostenský list provozovat servis jízdních kol. Nevím, ale co by z toho všeho pro nás vyplývalo
z hlediska daně z příjmu popř. z toho že by měl provozovnu v garáži.Myslela jsem si, že pokud bychom mu dali nájem do 6000Kč  ročně a pronajímatel by byl otec, mohl by to být příjem osvobozený? V garáži není elektroměr. K této činnosti příliš El není třeba. Můžeme formulovat nájem jako jednu částku, nebo musíme rozdělit část na nájem a část na odhadem spotřebovanou el. energii?Myslíme, že činnost tam bude
hlavně na jaře a v létě. Díky.

Offline

 

#4 2011-06-15 00:12:30

Zdena
Moderátorka

Re: přijaté plnění od pojišťovny

Pokud napíšete nájemní smlouvu na tatínka, tak při nájemném do 6 tis. Kč za rok tatínek nebude muset podávat daňové přiznání. Nejde vysloveně o osvobozený příjem, jenom nebude zdaněný, neboť při takto nízkém příjmu nebude mít otec ze zákona povinnost podat daňové přiznání a příjem přiznat.

Pokud by byla nájemní smlouva napsaná na vás, tak byste při vyplňování daňového přiznání vyplnila i přílohu č. 2. Příjem z pronájmu nepodléhá odvodům zdravotního a sociálního pojištění.

Nájemné můžete stanovit jednou částkou.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB