Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-05-19 15:51:29

Petra28
Člen/ka

vklad os.auta do podnikání

Dobrý den, jsem OSVČ, plátce DPH, výdaje uplatňuji pausálem (nemám tedy obch.majetek). Před 5 měsíci jsem si koupila osobní automobil, ale jako fyzická osoba - nepodnikatel. Nyní bych si chtěla (jelikož jsem plátce DPH) uplatňovat DPH z PHM, oprav automobilu apod. Jak musím postupovat, abych toto DPH mohla žádat po FÚ. Musím vložit automobil do obchodního majetku na základě znaleckého posudku nebo uzavřené smlouvy a tento majetek se odepisuje (při pausálu nemůžu odepisovat???). Prosím, poraďte mi. Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2008-05-24 13:08:25

Zdena
Moderátorka

Re: vklad os.auta do podnikání

Rozlišujte evidenci pro účely daně z příjmů a pro účely daně z přidané hodnoty.
U daně z příjmů uplatňujete výdaje paušálem, takže nepotřebujete mít auto zařazené v OM, abyste mohla uplatňovat výdaje na jeho opravy - tyto výdaje jsou už zahrnuty v paušálu.
U daně z přidané hodnoty si uplatňujete nárok na odpočet DPH. Zde vám zákon o DPH stanoví pouze podmínku, abyste přijatá zdanitelná plnění (DPH na fakturách za opravy a na paragonech od benzínek) použila pro uskutečnění své ekonomické činnosti. Odpočet v plné výši si můžete uplatnit u přijatých plnění, která použijete výhradně pro své podnikání. Při použití i pro soukromé účely je nutné odpočet krátit. V případě osobního automobilu, kde se dá předpokládat i jeho použití pro účely nesouvisející s vaší ekonomickou činností, je podle mého názoru nejdůležitější pečlivé vedení knihy jízd. Tím myslím záznamy o veškerém provozu vozidla, nikoliv jen evidenci pracovních cest.

Offline

 

#3 2008-05-26 09:18:16

Petra28
Člen/ka

Re: vklad os.auta do podnikání

Děkuji za odpověď. Pochopila jsem správně, že podmínkou uplatňování DPH na auto (PHM,opravy) používané k podnikání, je také zaplacení silniční daně? Předem děkuji...

Offline

 

#4 2008-05-26 14:21:22

Zdena
Moderátorka

Re: vklad os.auta do podnikání

Zaplacení silniční daně není podmínkou pro uplatňování DPH, nárok na odpočet si uplatňujete podle § 74 zákona o DPH, nikoliv podle zákona o dani silniční. Silniční daň platíte proto, že auto používáte k podnikání. Pokud daň nezaplatíte a FÚ například při kontrole DPH zjistí, že je auto používáno, tak vám SD doměří.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB