Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-06-01 11:46:30

Petra48
Člen/ka

cestovní náhrady - vlastnictví vozidla

Dobrý den, snažila jsem se pečlivě prohlédnout daná témata, ale nepodařilo se mi nalézt odpověď, tak doufám, že vás zbytečně nezdržím.
Jsem OSVČ a občas používám k podnikání vlastní automobil. Auto jsme pořizovali společně s manželem, ale v TP je zapsán jen on. Je možné uplaňovat náhradu za ujetý km a pohonné hmoty? (silniční daň, myslím, chápu správně - platí se za každý měsíc, kdy bylo auto použito).
Děkuji za radu.

Editoval Petra48 (2011-06-02 22:48:59)

Offline

 

#2 2011-06-01 22:57:20

Zdena
Moderátorka

Re: cestovní náhrady - vlastnictví vozidla

Pokud je auto součástí společného jmění manželů, tak se jedná o vaše vlastní auto, nevložené do obchodního majetku. Podle ustanovení § 24, odst. 2, písm. k), bod 3. zákona o daních z příjmů lze uplatňovat základní sazbu náhrady (náhradu 3,70 Kč za každý ujetý km) a náhradu za spotřebované pohonné hmoty.

Silniční daň se platí za každý měsíc, ve kterém bylo auto použito k podnikání. Plátcem daně silniční bude manžel, neboť je zapsaný v TP jako majitel vozidla. Manželem zaplacenou silniční daň si uplatníte jako výdaj na podnikání.

Offline

 

#3 2011-06-02 22:45:59

Petra48
Člen/ka

Re: cestovní náhrady - vlastnictví vozidla

Zdena napsal(a):

Pokud je auto součástí společného jmění manželů, tak se jedná o vaše vlastní auto, nevložené do obchodního majetku. Podle ustanovení § 24, odst. 2, písm. k), bod 3. zákona o daních z příjmů lze uplatňovat základní sazbu náhrady (náhradu 3,70 Kč za každý ujetý km) a náhradu za spotřebované pohonné hmoty.

Silniční daň se platí za každý měsíc, ve kterém bylo auto použito k podnikání. Plátcem daně silniční bude manžel, neboť je zapsaný v TP jako majitel vozidla. Manželem zaplacenou silniční daň si uplatníte jako výdaj na podnikání.

Velice Vám děkuji za cennou radu. Hezký den

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB