Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2010-05-13 13:10:29

janavk
Administrátorka

Re: paušální výdaje na auto

Odpočet DPH uplatnit můžete, blíže viz  http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php

Offline

 

#27 2010-08-30 13:23:46

juliik
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý den.

Jsem zaměstnán a živnost mám jako vedlejší činnost (nejsem plátce DPH). Živnost mám registrovanou od března 2010. Uvažuji o uplatnění si paušálních náhrad za provoz OA ve snížené sazbě 4000,-/mes. Rozumím-li tomu správně, stačí se přihlásit na placení silniční daně, pak ji každoročne přiznávat. Má otázka je, od kdy budu platit zálohy a za které měsíce si pak můžu uplatňovat náhrady? Lze to do nějaké míry i zpětně?

Lze z pohledu živnosti považovat za pracovní cestu i dojíždění do zaměstnání - v případě, že bych vedl knihu jízd...?

Děkuji za odpovědi.

Offline

 

#28 2010-09-01 22:23:03

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

K silniční dani se můžete přihlásit i zpětně, například od března. V tom případě byste ale dlužil zálohy, které byly splatné k 15.4. a k 15.7.2010, takže byste je měl co nejdříve zaplatit. Pokud máte novější (do 9 let) osobní auto s nižší kubaturou, tak není dlužná daň nijak vysoká a FÚ vám ani nevyměří úrok z prodlení.
Více k silniční dani a k zálohám zde:
http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php

Paušální výdaj na dopravu si uplatníte za každý CELÝ kalendářní měsíc, ve kterém jste auto používal k dosahování příjmů. Pokud jste zahájil podnikání 1.3.2010, tak si můžete uplatnit paušální výdaj na dopravu od března, pokud jste zahájil například až v polovině března, tak si uplatníte paušál až od dubna.

Cesta do zaměstnání není pracovní cestou.

Offline

 

#29 2011-02-14 16:35:55

Matulka
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Zdena napsal(a):

Silniční daň.
Do září měl platit silniční daň ten, kdo byl zapsaný v TP jako provozovatel, nebo vlastník (pokud je osoba vlastníka a provozovatele shodná, tak se zapisuje jen vlastník). U daně silniční nerozhoduje změna vlastnictví podle kupní smlouvy, ale zápis ve velkém TP. Nevím, jak chápat § 4/3, za jakých konkrétních podmínek může být u téhož vozidla více poplatníků současně, snad v případě spoluvlastnictví. Ale do kolonky vlastník v TP vám stejně zapíší jen jednu osobu, víc se jich nevejde. Nebo pokud je v TP zapsaný vlastník i provozovatel (jde o dvě odlišné osoby) a oba auto používají k podnikání.

Auto.
DE pro sdružení v praxi nevedu, takže berte odpověď s rezervou. Tady vidím jako nejdůležitější otázku právního vlastnictví. Pokud auto bylo pořízeno z prostředků, získaných činností sdružení a podílovými spoluvlastníky jsou všichni účastníci sdružení, pak je možné uplatnit paušální výdaj na dopravu. Je jedno, který ze spoluvlastníků auto řídí, jestliže jsou všechny jízdy vykázané jako pracovní, pak můžete uplatnit nekrácený paušální výdaj na dopravu. Pokud by některý spoluvlastník auto použil i pro soukromé účely, pak byste použili krácený paušální výdaj na dopravu.
Pokud by byl právním vlastníkem jen jeden účastník sdružení, který auto pouze poskytl k bezplatnému užívání ostatním členům sdružení (auto pořídil pro sebe za své prostředky), pak podle mého názoru vůbec nelze využít paušálního výdaje na dopravu. Nejsou naplněny  podmínky § 24/2/zt), neboť vlastník auto přenechal k užívání jiným osobám.

Dobrý den paní Zdeno, prosím o odpověd, kdo může paušál uplatnit? Rozdělit  v DP 4000 Kč mezi členy sdružení a nebo celou částku uplatní vlastník,který je zapsán v TP.Díky. v

Offline

 

#30 2011-02-14 22:05:10

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Od roku 2011 už je v ZDP uvedeno, že v případě spoluvlastnictví (předpokládám, že auto bylo pořízeno ze společných prostředků sdružení a členové jsou spoluvlastníky) si mohou spoluvlastníci rozdělit paušál mezi sebe, takže bych to použila i pro rok 2010.

Offline

 

#31 2011-02-15 13:12:19

Matulka
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Zdena napsal(a):

Od roku 2011 už je v ZDP uvedeno, že v případě spoluvlastnictví (předpokládám, že auto bylo pořízeno ze společných prostředků sdružení a členové jsou spoluvlastníky) si mohou spoluvlastníci rozdělit paušál mezi sebe, takže bych to použila i pro rok 2010.

Děkuji za odpověd a mám ještě jeden dotaz. Platba silniční daně bude také rozdělěna mezi spoluvlastníky a nebo ji ve svých výdajích musí mít jen 1vlastník/podle TP/ .Moc dík.

Offline

 

#32 2011-02-17 00:48:43

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Zaplacená silniční daň je výdajem poplatníka, který je zapsaný v TP.

Offline

 

#33 2011-02-23 22:51:33

zuzanka34
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý večer,
ráda bych se zeptala k tématu paušálních výdajů. Používám k podnikání automobil nezahrnutý do OM, zároveň jej od letošního roku používá k podnikání i můj manžel.
1. Je nutná smlouva o výpůjčce, když je automobil ve společném jmění manzelů???
2. Je možné použít paušální výdaje u obou podnikatelů ve výši 4000/měsíc??? Musíme být kvůli tomu navzájem spolupracující osoby???

Nebo je možná varianta, pokud bychom použili smlouvu o výpůjčce, uplatňovat skutečné náhrady (půjčitel) a paušální výdaje (manžel)??????
Děkuji, Zuzana

Editoval zuzanka34 (2011-02-23 22:55:39)

Offline

 

#34 2011-02-26 15:14:59

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

1. Není.

2. Ne. Pro rok 2011 platí: "Využívá-li k dosažení, zajištění a udržení příjmů silniční motorové vozidlo, které je ve společném jmění manželů nebo ve spoluvlastnictví, více poplatníků, mohou si v úhrnu uplatnit paušální výdaj na dopravu nejvýše 5 000 Kč."

Offline

 

#35 2011-02-27 22:26:54

zuzanka34
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Paní Zdeno, děkuji za odpověď.

A ta varianta JEdna osoba skutečné cestovní náhrady - druhá osoba paušál 4000Kč?????

Offline

 

#36 2011-02-28 15:40:20

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Podle mého názoru je třeba paušální výdaj na dopravu přiřadit k autu, nikoliv k poplatníkovi. Buď se oba manželé podělí o jeden paušál, nebo si každý povede evidenci pracovních cest a bude uplatňovat náhrady.

Offline

 

#37 2011-03-21 01:30:17

Karel001
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý večer paní Zdeno. Pročetl jsem si pečlivě všechny odpovědi a obecné informace a rád bych se ujistil zda uvažuji správně. Jsem FO, plátce DPH, vedu DE, auto mám v obchodním majetku a používám jej pouze já. Jelikož auto používám jak k podnikání, tak pro osobní potřebu, tak jsem dosud vedl knihu jízd a v patřičném poměru dle skutečného užití pro podnikání/osobní potřeby jsem krátil a uplatňoval veškeré náklady (PHM,servis,STK..), odpisy a DPH. Rád bych se ale pro tento rok ZBAVIL VEDENÍ KNIHY JÍZD, ale současně vše měl "košer" před FÚ. Uvažuji tedy o uplatnění výdajů na auto paušálním výdajem 4000 Kč/měsíc, ale zároveň si nejsem jistý jak je to se souvislostí s uplatnění DPH.

Jak jsem se dočetl na Vašich stránkách (http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php), tak další výdaje (mimo PHM a parkovné které neuplatňuji) v souvislosti s vozidlem (např. servis, dáln. známka) v průběhu roku uplatním do nákladů ve výši 80%.

1) Chápu to tedy správně tak, že v momentě kdy nevedu knihu jízd a používám auto i pro osobní potřebu, tak je obecně U DALŠÍCH VÝDAJŮ ze strany FÚ a z hlediska daně z příjmu akceptován poměr 80/20 bez dalšího dokladování (knihy jízd apod.)?

2) Z hlediska DPH pokud nevedu knihu jízd a uplatňuji výdaje na auto paušálem, tak nesmím žádat odpočet DPH z PHM a parkovného. Jak je to ale s odpočtem DPH z výdajů navíc (např. ten servis) když používám auto i pro osobní potřeby? Krátím DPH také na 80%? Z Vaší odpovědi zde (2010-03-16) jsem pochopil, že DPH z výdajů navíc lze i tak uplatnit v plné výši, protože se nárok na odpočet DPH posuzuje podle přísl. paragrafu zákona o DPH. Jak to tedy je, abych vyhověl případné kontrole ze strany FÚ?

děkuji a omlouvám se za případnou ekonomickou negramotnost. Přistupuji k věcem spíše z té praktické stránky a
co se mě netýká, to mě moc nezajímá :-)

Offline

 

#38 2011-03-21 19:56:22

žirafka
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý večer,

zrovna řeším knihu jízd / poušální výdaje. Jen by mě zajímalo platí to i pro "s.r.o. - právnickou osobu" ? Nebo je tam jiná možnost - aby nemusela být kniha jízd?

Moc děkuji

Offline

 

#39 2011-03-22 17:32:08

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Karel001 napsal(a):

Dobrý večer paní Zdeno. Pročetl jsem si pečlivě všechny odpovědi a obecné informace a rád bych se ujistil zda uvažuji správně. Jsem FO, plátce DPH, vedu DE, auto mám v obchodním majetku a používám jej pouze já. Jelikož auto používám jak k podnikání, tak pro osobní potřebu, tak jsem dosud vedl knihu jízd a v patřičném poměru dle skutečného užití pro podnikání/osobní potřeby jsem krátil a uplatňoval veškeré náklady (PHM,servis,STK..), odpisy a DPH. Rád bych se ale pro tento rok ZBAVIL VEDENÍ KNIHY JÍZD, ale současně vše měl "košer" před FÚ. Uvažuji tedy o uplatnění výdajů na auto paušálním výdajem 4000 Kč/měsíc, ale zároveň si nejsem jistý jak je to se souvislostí s uplatnění DPH.

Jak jsem se dočetl na Vašich stránkách (http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php), tak další výdaje (mimo PHM a parkovné které neuplatňuji) v souvislosti s vozidlem (např. servis, dáln. známka) v průběhu roku uplatním do nákladů ve výši 80%.

1) Chápu to tedy správně tak, že v momentě kdy nevedu knihu jízd a používám auto i pro osobní potřebu, tak je obecně U DALŠÍCH VÝDAJŮ ze strany FÚ a z hlediska daně z příjmu akceptován poměr 80/20 bez dalšího dokladování (knihy jízd apod.)?

2) Z hlediska DPH pokud nevedu knihu jízd a uplatňuji výdaje na auto paušálem, tak nesmím žádat odpočet DPH z PHM a parkovného. Jak je to ale s odpočtem DPH z výdajů navíc (např. ten servis) když používám auto i pro osobní potřeby? Krátím DPH také na 80%? Z Vaší odpovědi zde (2010-03-16) jsem pochopil, že DPH z výdajů navíc lze i tak uplatnit v plné výši, protože se nárok na odpočet DPH posuzuje podle přísl. paragrafu zákona o DPH. Jak to tedy je, abych vyhověl případné kontrole ze strany FÚ?

děkuji a omlouvám se za případnou ekonomickou negramotnost. Přistupuji k věcem spíše z té praktické stránky a
co se mě netýká, to mě moc nezajímá :-)

1) Pro účely daně z příjmů ANO.

2) Tady máte problém. Nárok na odpočet DPH máte jen z těch přijatých plnění (PHM, servis), která jste použil k uskutečnění své ekonomické činnosti. V tomto případě poměr 80 : 20, který je navíc stanoven pro jinou daň, vůbec neplatí. DPH z přijatých plnění uplatníte jen v takové výši, jakou jste schopen prokázat a obhájit, zřejmě nejlépe knihou jízd, pokud nemáte jiné důkazní prostředky. Důkazní břemeno je na Vás.

Offline

 

#40 2011-03-22 17:33:47

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

žirafka napsal(a):

Dobrý večer,

zrovna řeším knihu jízd / poušální výdaje. Jen by mě zajímalo platí to i pro "s.r.o. - právnickou osobu" ? Nebo je tam jiná možnost - aby nemusela být kniha jízd?

Moc děkuji

Paušální výdaj na dopravu může použít i právnická osoba. Podmínky daňové uznatelnosti najdete v § 24/2/zt) zákona o daních z příjmů.

Offline

 

#41 2011-03-23 11:32:30

Karel001
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Zdena napsal(a):

Karel001 napsal(a):

Dobrý večer paní Zdeno. Pročetl jsem si pečlivě všechny odpovědi a obecné informace a rád bych se ujistil zda uvažuji správně. Jsem FO, plátce DPH, vedu DE, auto mám v obchodním majetku a používám jej pouze já. Jelikož auto používám jak k podnikání, tak pro osobní potřebu, tak jsem dosud vedl knihu jízd a v patřičném poměru dle skutečného užití pro podnikání/osobní potřeby jsem krátil a uplatňoval veškeré náklady (PHM,servis,STK..), odpisy a DPH. Rád bych se ale pro tento rok ZBAVIL VEDENÍ KNIHY JÍZD, ale současně vše měl "košer" před FÚ. Uvažuji tedy o uplatnění výdajů na auto paušálním výdajem 4000 Kč/měsíc, ale zároveň si nejsem jistý jak je to se souvislostí s uplatnění DPH.

Jak jsem se dočetl na Vašich stránkách (http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php), tak další výdaje (mimo PHM a parkovné které neuplatňuji) v souvislosti s vozidlem (např. servis, dáln. známka) v průběhu roku uplatním do nákladů ve výši 80%.

1) Chápu to tedy správně tak, že v momentě kdy nevedu knihu jízd a používám auto i pro osobní potřebu, tak je obecně U DALŠÍCH VÝDAJŮ ze strany FÚ a z hlediska daně z příjmu akceptován poměr 80/20 bez dalšího dokladování (knihy jízd apod.)?

2) Z hlediska DPH pokud nevedu knihu jízd a uplatňuji výdaje na auto paušálem, tak nesmím žádat odpočet DPH z PHM a parkovného. Jak je to ale s odpočtem DPH z výdajů navíc (např. ten servis) když používám auto i pro osobní potřeby? Krátím DPH také na 80%? Z Vaší odpovědi zde (2010-03-16) jsem pochopil, že DPH z výdajů navíc lze i tak uplatnit v plné výši, protože se nárok na odpočet DPH posuzuje podle přísl. paragrafu zákona o DPH. Jak to tedy je, abych vyhověl případné kontrole ze strany FÚ?

děkuji a omlouvám se za případnou ekonomickou negramotnost. Přistupuji k věcem spíše z té praktické stránky a
co se mě netýká, to mě moc nezajímá :-)

1) Pro účely daně z příjmů ANO.

2) Tady máte problém. Nárok na odpočet DPH máte jen z těch přijatých plnění (PHM, servis), která jste použil k uskutečnění své ekonomické činnosti. V tomto případě poměr 80 : 20, který je navíc stanoven pro jinou daň, vůbec neplatí. DPH z přijatých plnění uplatníte jen v takové výši, jakou jste schopen prokázat a obhájit, zřejmě nejlépe knihou jízd, pokud nemáte jiné důkazní prostředky. Důkazní břemeno je na Vás.

Dobrý den paní Zdeno. Děkuji mnohokrát za odpověď. S tím DPH je to tedy nepotěšitelné, logicky by se nabízelo stejné pravidlo jako u daně z příjmu :-(  Takže mi nezbývá než se rozhodnout pro jednu ze tří variant:
a) kniha jízd + skutečné výdaje + uplatnění DPH
b) kniha jízd + paušální výdaje + uplatnění DPH
c) žádná kniha jízd + paušální výdaje + žádná DPH

A mohu ještě doplňující stručné otázky?
1) Ten poměr 80:20 je někde specifikován oficiálně (paragraf, odstavec zákona), nebo je jen obecně akceptovaný?
2) Lze jej aplikovat i na krácení odpisů pokud uplatňuji výdaje paušálem?

Offline

 

#42 2011-03-23 21:55:45

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Ano, vyberte si jednu ze 3 variant.

1) § 24/2/zt), §  25/1/zp), § 28/6 ZDP

2) řeší § 28/6 ZDP.

Offline

 

#43 2011-03-24 21:21:55

jirkajiri
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý den,
jsem OSVČ, vlastním 2 auta, z toho jedno využívám na podnikání a jedno pro vlastní potřebu. Vedu DE, knihu jízd, neuplatňuji DPH, ... Na to auto na podnikání platím silniční daň a uplatňuji skutečné výdaje (kniha jízd, ... ).
Kromě příjmů z podnikání mám ještě menší příjem z pronájmu, který nemám v obchodním majetku a na který bych chtěl použít paušální výdaje ve výši 4000 Kč / měsíc.
Je můj postup správný? Tj na podnikání použít knihu jízd a na pronájem paušální výdaje?

Offline

 

#44 2011-04-27 09:09:31

Jirka46
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý den,

začal jsem podnikat asi před 6 měsíci (jako projektant) ,jsem OSVČ. Vlastním osobní automobil, který nemám vložený v podnikání (ale využívám ho na jízdy za zákazníky) , chtěl bych se zeptat, zda je možné využití paušálních výdajů, nebo si vést evidenci jízd aniž bych auto do podnikání vložil? Děkuji za odpověď

Offline

 

#45 2011-04-28 21:04:50

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Pokud jde o vaše vlastní auto (říká vám pane), tak je nemusíte vkládat do obchodního majetku a můžete si uplatňovat cestovní výdaje. Máte 2 možnosti:

a) vést evidenci pracovních jízd a uplatňovat si základní sazbu náhrady 3,70 Kč/km a k tomu náhradu za spotřebované PHM, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/prumerne-ceny-phm.php

b) nevést  evidenci jízd a uplatnit paušální výdaj na dopravu, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php

Offline

 

#46 2011-06-01 09:46:47

Jirka46
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý den,

před časem jsem se Vás ptal jak uplatňovat paušální výdaje na mnou vlastněné vozidlo (jsem OSVČ) , i když ho nemám vloženo do podnikáni. Jen pro upřesnění se chci zeptat: až budu za 3/4 roku podávat daňové přiznání, tak si do nákladů započítám paušál za auto 5000 x počet měsíců v daném účetním období co automobil vlastním? A nemusím to nijak dokládat? Tedy, max 60 000 Kč, děkuji za odpověď.

Offline

 

#47 2011-06-01 22:57:49

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Nekrácený paušální výdaj na dopravu 5.000,- Kč měsíčně si můžete uplatnit za každý CELÝ kalendářní měsíc, ve kterém jste auto vlastnil (případně měl v nájmu) a zároveň jste je používal výlučně k podnikání. Použití auta výlučně k podnikání nemusíte nijak dokládat.
Pokud byste používal auto kromě podnikání též k soukromým účelům, tak si můžete uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu ve výši 4.000,- Kč měsíčně.

Offline

 

#48 2012-02-07 09:35:01

BETTY55
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý den,

mám automobil, který využívám v práci, OSVČ - ŽL. Vedu si DE a chtěla bych automobil uplatnit paušálem - výdaje na auto.
Jsem v hranici 4.000,- Kč - protože dva měsíce ho užívám pracovně 1 měsíc soukromě. pokud jsem dobře pochopila částku ve výši 80% dám v DP do řádku 102 v příloze č.1. A zaplatím silniční daň jen za využité auto pracovně.
jen mám dotaz zda-li musím auto zavést do DE jako majetek  ?
A zda-li tuto formu můžu udělat i manželovi zpětně tj za rok 2011 i když neplatil silniční daň?
Děkuji Vám za odpověď.
Beáta

Editoval BETTY55 (2012-02-07 09:46:34)

Offline

 

#49 2012-02-07 14:43:43

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Auto nemusí být zařazeno v obchodním majetku. Musí se jednat o vlastní auto (říká vám paní) nebo o auto v nájmu. Paušál nelze uplatnit u bezplatně vypůjčeného auta.

Za měsíce, ve kterých jste auto používala výlučně k podnikání, uplatníte nekrácený paušál 5.000,- Kč.
Za měsíce, ve kterých auto používala k podnikání i pro soukromé účely, uplatníte krácený paušál 4.000,- Kč.
Za měsíce, ve kterých jste auto používala jen pro soukromé účely, neuplatníte nic.

Paušální výdaj na dopravu by měl být zahrnut ve výdajích na ř. 102 přílohy č. 1. Pokud nezahrnete do výdajů na ř. 102, ale uvedete na ř. 106 jako úpravu snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji, tak by správce daně neměl tento postup pozastavovat.

Jestliže chcete uplatnit paušální výdaj na dopravu zpětně za rok 2011, tak byste se měli zpětně přihlásit k placení silniční daně a tuto daň doplatit včetně případného úroku z prodlení.

Offline

 

#50 2012-02-07 15:03:58

BETTY55
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Děkuji za odpověď, dá se vypočítat úrok z prodlení? Děkuji moc za ochotu. Beáta

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB