Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-04-14 20:19:03

Peťula
Host

Pár rad pro začátečníka?

Dobrý den,
přemýšlím o živnostenském listě v oboru realitní činnosti. Potřebovala bych vědět: kolik dám měsíčně za sociální a zdravotní pojištění?
Jestli musím být plátce DPH? A jestli je lepší ŽL než práce na HPP?
Předem děkuji za odpověď.

 

#2 2008-04-15 22:40:51

Zdena
Moderátorka

Re: Pár rad pro začátečníka?

Minimální záloha na zdravotní pojištění činí 1.456,- Kč a na sociální pojištění 1.596,- Kč měsíčně (bez nemocenského pojištění, 238,- Kč, které je u OSVČ dobrovolné). Pokud budete OSVČ vedlejší (například příjemce rodičovského příspěvku), pak nebudete muset platit pojistné z minimálního vyměřovacího základu, ale pouze z toho, co skutečně vyděláte. Dokud nedosáhnete obratu 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců, pak budete osvobozena od uplatňování DPH.

Offline

 

#3 2008-04-27 16:30:27

daniela
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat, pokud hodlám být zaměstnaná na poloviční (nebo ješté kratší) úvazek (ve školství) a k tomu pracovat jako asistentka na žL. A, zda za mne odvede můj zaměstnavatel (škola) veškeré zákonem nutné položky (zdravotní a sociální), zda musím něco doplácet dle výšky příjmu z živnosti.Absolutně se zatím neorientuju...děkuji za odpověď!

 

#4 2008-04-27 22:31:31

Zdena
Moderátorka

Re: Pár rad pro začátečníka?

Zdravotní pojištění: zálohy z minimálního vyměřovacího základu bude odvádět zaměstnavatel,  proto je nebudete muset každý měsíc platit vy. Na základě přehledu o příjmech a výdajích OSVČ si vypočítáte pojistné, které vzniklo z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti a odvedete jednou za rok.
Sociální pojištění: zaměstnavatel bude odvádět pojistné pouze z příjmů, které vám zúčtoval. Pokud byste v zaměstnání nedosáhla za rok 2008 příjem alespoň 96 tis. Kč (což se může při zkráceném úvazku a zaměstnání jen po část roku stát), pak budete muset za každý započatý měsíc podnikání odvést pojistné ve výši 1.596,- Kč a to bez ohledu na výši příjmů a výdajů v podnikání.

Offline

 

#5 2008-05-09 18:44:38

eva magdziakova
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

dobry den chci se zeptat chci si otevřit obchod zajima mě jestli je lepši nakupovat z DPH nebo bez.
pokud budu nakupovat sDPH jestli se musim zaevidovat na fin.uřadě jako platce DPH mockrat děkuji za odpověd

 

#6 2008-05-10 20:39:19

Zdena
Moderátorka

Re: Pár rad pro začátečníka?

Všichni nakupují s DPH. Plátci DPH, kteří se zaregistrovali k této dani na finančním úřadě, si vyúčtují DPH v daňovém přiznání buď čtvrtletně, nebo měsíčně (na jedné straně si mohou odečíst použitou daň, na druhé straně jsou povinni odvádět daň ze svých plnění). Neplátci si zaplacenou DPH uplatní jako výdaj na podnikání v daňové evidenci. Neplátci mají jednodušší evidenci. Můžete se zaregistrovat dobrovolně, nebo počkat, až váš obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců přesáhne 1 mil. Kč, pak už je registrace k DPH povinná.

Offline

 

#7 2008-05-14 15:07:18

Andrea
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

Dobrý den,
chtěla bych si zařídit ŽL jen se bojím toho papírování, daň. přiznání a tak pod. kam je nejlepší zajít a pořádně se o všem informovat nebo kdo mi poradí?

 

#8 2008-05-14 17:25:32

Zdena
Moderátorka

Re: Pár rad pro začátečníka?

Ve všeobecné rovině  vám poradí tyto stránky: http://www.jakpodnikat.cz/
případně si můžete najít účetní.

Offline

 

#9 2008-05-15 14:26:38

Markéta
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

Dobrý den, chtěla jsem se na daňové zálohy u OSVČ? Jelikož si OSVČ za sebe vše platí, jaká je asi tak optimální sazba, pokud by u někoho pracoval na hodinu?

 

#10 2008-05-15 17:01:16

Re: Pár rad pro začátečníka?

Vždyť Vám Zdena nahoře napsala, že zdravotní je 1456 Kč a sociální 1596 Kč měsíčně :-) Nic víc neplatíte.

Žádné zálohy na daň z příjmu nemusíte platit, 15% daň zaplatíte až za na konci roku ze svého daňového základu.
Daňový základ = příjmy - výdaje :) Pokud se vám nechce moc papírovat a máte malé výdaje, použijte 50% paušál.

Offline

 

#11 2008-05-19 16:08:33

Bela
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

Dobrý den,chtěla bych si vzít do nájmu restauraci a provozovat živnost,ale nemám vzdělání v tomto oboru,ani dokazatelnou praxi.Četla jsem zde na stránkách o odpovědném zástupci,ale není mi jasné v jakém vztahu by ke mě být.Děkuji za vysvětlení

 

#12 2008-05-19 19:45:08

Zdeněk
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

Dobrý den,
chtěl bych podnikat ve směnárnictví jako zaměstnanec na ŽL (od 1.7.2008). Jako OSVČ. Existuje nějaká možnost?
Děkuji.

 

#13 2008-05-20 14:01:49

Zdena
Moderátorka

Re: Pár rad pro začátečníka?

Bela napsal(a):

Dobrý den,chtěla bych si vzít do nájmu restauraci a provozovat živnost,ale nemám vzdělání v tomto oboru,ani dokazatelnou praxi.Četla jsem zde na stránkách o odpovědném zástupci,ale není mi jasné v jakém vztahu by ke mě být.Děkuji za vysvětlení

Živnostenský zákon v § 11/1 stanoví pouze to, že odpovědný zástupce je k podnikateli ve smluvním vztahu. Neukládá vám, jaký vztah s odpovědným zástupcem uzavřete. Můžete  zvolit  vztah pracovněprávní - pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti, nebo dohodu o provedení práce, nebo vztah obchodní - uzavřít smlouvu mandátní, příkazní, nebo smlouvu podle § 269/2 obch.zákoníku (smlouvu, která není upravena jako typ smlouvy). Živnostenský zákon dokonce ani nestanoví, že by smlouva musela být uzavřena písemně, stačí tedy ústní dohoda.

Offline

 

#14 2008-05-20 14:02:47

Zdena
Moderátorka

Re: Pár rad pro začátečníka?

Zdeněk napsal(a):

Dobrý den,
chtěl bych podnikat ve směnárnictví jako zaměstnanec na ŽL (od 1.7.2008). Jako OSVČ. Existuje nějaká možnost?
Děkuji.

V novele živnostenského zákona, platné od 1.7.2008, už tato koncesovaná živnost není uvedena. Tuším, že to nějak souvisí s bojem proti organizovanému zločinu. Zkuste se informovat na možnosti u České národní banky, která se vyjadřuje k žádosti o koncesi a vydává bankovní licence.

Offline

 

#15 2008-05-23 16:32:59

MartinNec
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

Dobrý den, chtěl bych koncem tohoto roku začít podnikat se společníkem v oblasti poskytování služeb průmyslového a produktového designu. Jsme oba ještě studenti, poslední ročník. Žádný z nás nemá zatím ŽL ani zkušenosti s podnikám (žádné ekonomické vzdělání). Přemýšlíme jak nejlépe a nejjednodušeji začít. Co jsem zatím zjistil, jsou tyto možnosti:
1) 2 samostatní živnostníci, volná spolupráce - formálně v rámci "subdodávek" - každý se vede daňovou evidenci zvlášť, nevýhoda: ne příliš efektivní (?)
2) 1 živnostník, který zaměstná druhého společníka jako zaměstnance
3) v.o.s. - nevýhody: podvojné účetnictví, ručí se vlastním majetkem (oproti s.r.o.)
4) s.r.o. - nevýhody: podvojné účetnictví, vklad 200.000Kč
Prosím omluvte moji neznalost v této problematice, jestli jsem něco uvedl špatně, opravte mě.
Prosím o zhodnocení vyjmenovaných možností (+ dalších?) z hlediska efektivity pro podnikání, minima byrokracie a účetnictví, finanční efektivita (daně).
Děkuji a přeji hezký den.

 

#16 2008-06-01 23:37:44

Majda
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

Dobrý den, ráda bych vedla účetnictví jedné osobě pracující na ŽL. Potřebuji na to mít také ŽL, pokud ano, do jaké kategorie by patřil? Díky, M.

 

#17 2008-06-02 22:16:24

Zdena
Moderátorka

Re: Pár rad pro začátečníka?

Pokud budete respektovat ustanovení § 12/2 zákona o účetnictví, pak se bude jednat o soustavnou činnost, tedy o živnost.
Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence patří mezi živnosti vázané, u kterých je nutné prokázat odbornou způsobilost . Od 1.7.2008 budou požadavky na odbornou způsobilost následující: buď VŠ + 3 roky praxe, nebo SŠ s maturitou, případně VOŠ, nebo rekvalifikační kurz + 5 let praxe (nedostatek praxe lze řešit odpovědným zástupcem).
Práci účetní můžete vykonávat též v pracovněprávním vztahu s FO, které budete účetnictví zpracovávat. Podle rozsahu práce buď v pracovním poměru, na dohodu o pracovní činnosti, případně též na dohodu o provedení práce.

Offline

 

#18 2008-06-03 15:54:05

radkasmo
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

Dobrý den,chtěla bych podnikat v manikúra a nehtová modeláž. Nevím co a jak. Poradí mi někdo prosím?
A nevíte někdo jak je to s garantama? Děkuji moc. Radka

Editoval radkasmo (2008-06-03 16:01:26)

 

#19 2008-06-08 14:41:57

Zdena
Moderátorka

Re: Pár rad pro začátečníka?

Informujte se na svém živnostenském úřadě. Adresář úřadů najdete zde:
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/re … 0430/8082/

Offline

 

#20 2008-06-17 20:05:33

Patrik
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

Dobrý den,
Je možné si založit živnostenský list až po podepsání mandátní smlouvy u zaměstnavatele? Můžu si založit živnost i když  mám menší nedoplatek na zdravotním pojištění? Lze to doplatit zpětně?
Děkuji

 

#21 2008-06-18 23:07:19

Zdena
Moderátorka

Re: Pár rad pro začátečníka?

Živnost si můžete založit i když máte nedoplatek ZP, podmínka bezdlužnosti už v živnostenském zákoně není. Dlužné pojistné ve vlastním zájmu doplaťte co nejrychleji, každý den nabíhá penále. Mandátní smlouvu může uzavřít i nepodnikatel.

Offline

 

#22 2008-07-08 17:46:51

monika21
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

Dobrý den, uvažuji o živnostenském listu pro učení Nj na jazykové škole, jelikož mě jinak nechtějí zaměstnat, pouze na dohodu, což je omezeno počtem hodin. Zajímalo by mě, zda si mohu do daňové evidence dát výdaje za pohonné hmoty, když budu mít živnost v místě bydliště a dojíždět do škol, kde budu učit a pravděpodobně budu platit daň silniční ??? + sociální a zdravotní, budu mít ještě jiné výdaje, tedy kromě daně na konci roku? a dále mě zajímá, zda si mohu dát do výdajů veškeré kancelářské potřeby, učebnice a jiné materiály k výuce i měsíční poplatek za internet?? vážně uvažuji o tom, zda se mi to vůbec vyplatí... budu vděčná za každou odpověď či radu.

 

#23 2008-07-09 23:27:23

Zdena
Moderátorka

Re: Pár rad pro začátečníka?

Dojíždění do škol bude vašimi pracovními cestami a budete si proto moci uplatnit výdaje, vynaložené na tyto cesty. Výše a způsob uplatňování výdajů jsou rozdílné podle toho, zda budete jezdit vlastním (nikoliv cizím) autem, zda je vložíte do obchodního majetku atd. Podrobněji zde: http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady.php
Silniční daň bude platit provozovatel, zapsaný v technickém průkazu vozidla. Nevím, zda jste to vy.
Osoby samostatně výdělečně činné platí zdravotní a sociální pojištění. Výše pojistného závisí i na dalších skutečnostech, které neuvádíte, například zda můžete být pro účely sociálního pojištění OSVČ vedlejší (pobíráte nějaký důchod, rodičovský příspěvek, máte zaměstnání, ve kterém vyděláte alespoň 96 tis. Kč za rok), nebo zda za vás může být plátcem zdravotního pojištění též stát.
Více o sociálním pojištění zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … peceni.php
A o zdravotním pojištění zde: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
Pozor - od roku 2008 není zaplacené pojistné daňově uznatelným výdajem.
Kancelářské potřeby, učebnice a jiné výukové materiály můžete uplatnit jako výdaj na podnikání. U měsíčního poplatku za internet zvažte, zda jej budete schopna obhájit v plné výši, nebo zda uplatníte do výdajů jen část, například 50%.
A jestli se vám to vyplatí? Neuvedla jste žádné konkrétní údaje, ze kterých by se dalo alespoň odhadovat. Důležitá bude výše příjmů a při nižších příjmech také skutečnost, zda budete pro účely SP a ZP posuzována jako OSVČ hlavní a budete tedy muset platit minimální pojistné bez ohledu na rozdíl příjmů a výdajů.

Offline

 

#24 2008-07-24 15:24:26

Zuzana
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

Spoustu zajímavých informací naleznete také na www.ipodnikatel.cz.  Také by Vám měli poradit v Centru pro podnikatele. Jejich seznam naleznete na www.narp.cz.

 

#25 2008-07-24 15:25:50

Zuzana
Host

Re: Pár rad pro začátečníka?

Zdena napsal(a):

Ve všeobecné rovině  vám poradí tyto stránky: http://www.jakpodnikat.cz/
případně si můžete najít účetní.

Spoustu zajímavých informací naleznete také na www.ipodnikatel.cz.  Také by Vám měli poradit v Centru pro podnikatele. Jejich seznam naleznete na www.narp.cz.

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB