Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-04-01 00:56:31

Borek
Člen/ka

Jak je definován "příjem"?

Omlouvám se za začátečnický dotaz, ale jak je vlastně definován příjem? Řekněme, že:

- poskytuji služby jinému subjektu v EU (oba jsme plátci DPH, pokud to hraje roli)
- 10. prosince 2010 jsem vystavil fakturu
- 20. prosince mi přišla částka v eurech na eurový účet u Akcenty (finanční instituce specializovaná na převody měn)
- někdy v lednu 2011, když je kurz příznivý, si eura konečně převedu na běžný účet u Spořky

Je to tak, že faktura je důležitá pouze z pohledu DPH (datum uskutečnění zdanitelného plnění), ale pro příjem je nepodstatná, tam záleží na datu připsání na účet? Na účtu u Akcenty, který už kontroluju já, byly eura v prosinci 2010, ale na běžném účtu se objevily až v lednu 2011. Byla částka příjmem v roce 2010 nebo 2011? Musím řešit nějaké kurzy ČNB nebo něco takového jako v případě DPH nebo je rozhodující, za jaký kurz mi eura směnila Akcenta a kolik tedy přišlo na běžný účet?

Mimochodem, kdyby přišla kontrola z FÚ, co budou chtít vidět jako podklady pro přiznání k dani z příjmu? Daň evidenci plus výpisy z bank. účtu?

Děkuji moc!

Offline

 

#2 2011-04-02 00:32:39

Zdena
Moderátorka

Re: Jak je definován "příjem"?

Zaplacená částka je příjmem roku 2010 (úhradu jste PŘIJAL v roce 2010).
Příjmy v cizí měně můžete přepočítat podle pokynu GFŘ _ D _1, pokyn najdete zde:
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xs … 59916.html

Více informací k cizí měně najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/cizi-mena.php

Pokud pro podnikání využíváte bankovní účet, pak případná kontrola bude chtít vidět i výpisy z účtu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB