Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-03-19 22:51:50

mišpulín
Člen/ka

paušální výdaje a pohledávky

Dobrý večer, chci se jen ujistit, co jsem si zde již asi vyhledala.
Mám známého, který začal podnikat v r.2010 a rozhodli jsme se dělat výdaje % z příjmů. Má pohledávky(vyst.faktury) a některé z konce roku nemá ještě zaplacené - budou hrazené až v r. 2011. Pak tedy budu brát do příjmů pouze ty pohledávky, které jsou za r.2010 skutečně zaplacené? A ty, co budou zaplacené až v r.2011, tak půjdou do příjmů r.2011? Takže princip je stejný jako u daňové evidence, kde se do příjmů a výdajů započítávají také platby zaplacené v účtovaném roce?
Paušál normálně uplatňuji u jiných lidí, ale zatím jsem neměla nezaplacené pohledávky.

Díky moc za odpověď - úplně stejný problém mám ještě u jednoho známého, ale ten podniká už od r.2009, ale neměl žádné poč.stavy v tabulce D daň.přiznání., takže se mě netýká ani dodanění r.2009. Jen jsem si myslela, že když se dodaňují ty pohledávky(pokud jsou v tab.D), tak se nebudou počítat v paušálu jen příjmy skut. zaplacené, ale i ty pohl. nezapl. do konce roku. To je ale jen můj selský rozum a jak jsem si tak pročítala zdejší dotazy, tak je to můj špatný usudek!!!

Ještě jednou moc děkuji Míša

Offline

 

#2 2011-03-20 01:33:41

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje a pohledávky

Pokud uplatňuje výdaje procentem z příjmů, tak zdaňuje PŘÍJMY, nikoliv pohledávky. Stejný princip, jako v DE.

Pokud od roku 2010 mění způsob uplatňování výdajů (ze skutečných na paušální), tak musí upravit základ daně roku 2009 podle § 23/8 ZDP. To znamená, že podá dodatečné přiznání, ve kterém zvýší základ daně o pohledávky, zásoby, rezervy ..., sníží o závazky. Dodaněné pohledávky roku 2009, které budou uhrazeny v r. 2010, nebudou předmětem daně roku 2010, jde o částky, které už byly jednou zdaněny.

Offline

 

#3 2011-03-20 11:33:40

mišpulín
Člen/ka

Re: paušální výdaje a pohledávky

Paní Zdeno, moc děkuji za pomoc a za upřesnění.

Ještě jsem se zde dočetla, že v pojišťovnictví - pokud je osoba zapsaná u ČNB uplatňuje 40% a pokud má ŽL  k tomuto oboru (hypotéky, uzavírání smluv atd.) 60%-píši jen ve zkratce, co jsem se zde již od Vás dočetla. Kamarádka má ŽL-živnost volná, ale v tomto roce 2011 se bude asi registrovat i u ČNB - jen se chci zeptat na toto: Tvrdí, že bude schopná doložit příjmy týkající se živnosti a příjmy týkající se zvláštním povolením - reg.u ČNB-bude dělat zatím jen minimálně. Bude si tedy moci tyto příjmy rozdělit v tabulce B daň přiznání a nebo musí vše, když už bude registrovaná u ČNB dělat 40%? Ještě jednou díky Míša - jde opravdu až o r.2011 - chci to vědět, jen abych byla připravená, když už se v tom šťourám.

Offline

 

#4 2011-03-20 14:34:08

dagis
Člen/ka

Re: paušální výdaje a pohledávky

nelze jednu činnost- skutečné výdaje a druhou % z příjmu - musí se rozhodnout -
1.- skutečné výdaje u obou činností
2. paušální výdaje % z příjmu
volná živnost = 60%
podnikání podle zvl. předpisů= 40%- v DP  rozdělí příjmy  podle  velikostí paušálu zvlášť na 60% a40%

Offline

 

#5 2011-03-20 14:51:10

mišpulín
Člen/ka

Re: paušální výdaje a pohledávky

Děkuji za odpověď - to, že nesmím kombinovat paušál a skutečné výdaje, vím. Jen jsem si nebyla jistá, zda u těchto osob hraje velkou roli to, že se zaregistrují u ČNB a pak tedy mají vše za 40%, ale už jste mi na to odpověděl/a, že lze v tabulce B toto rozdělit. Díky moc za pomoc

Offline

 

#6 2011-03-20 16:08:18

Matulka
Člen/ka

Re: paušální výdaje a pohledávky

Dobrý den, letos budu uplatnovat výdaje %. Budu vypisovat v DP  tabulku D?
Mám danit za 2010 i zásoby zboží, které jsou na skladě k 31.12.2010, pohledávky a závazky? Moc dík. M
Prominte,  špatně  jsem se vyjádřila. Myslela jsem výdaje % za rok 2010.

Editoval Matulka (2011-03-20 20:30:19)

Offline

 

#7 2011-03-20 17:25:10

dagis
Člen/ka

Re: paušální výdaje a pohledávky

myslíte tím rok 2011= %z příjmu, jestliže ano, tak v DP za rok 2010 dodaníte zásoby zboží, k 31.12.2010, pohledávky= zvýšení ZD a snížíte o závazky ZD, úpravy provedete v tabulce E dańového přiznání 2010. V tabulce D vyplníte počáteční stavy (opíšete z roku 2009 konečný stav) a konečný stav v tabulce D bude nulový

Offline

 

#8 2011-03-20 20:33:41

Matulka
Člen/ka

Re: paušální výdaje a pohledávky

dagis napsal(a):

myslíte tím rok 2011= %z příjmu, jestliže ano, tak v DP za rok 2010 dodaníte zásoby zboží, k 31.12.2010, pohledávky= zvýšení ZD a snížíte o závazky ZD, úpravy provedete v tabulce E dańového přiznání 2010. V tabulce D vyplníte počáteční stavy (opíšete z roku 2009 konečný stav) a konečný stav v tabulce D bude nulový

Prominte, špatně jsem se vyjádřila. Myslela jsem rok 2010 = % z příjmů. Děkuji za info

Offline

 

#9 2011-03-21 11:50:28

dagis
Člen/ka

Re: paušální výdaje a pohledávky

Jelikož uplatnujete výdaje % z příjmu, tak nemáte žáden majetek a tabulku D nevyplnujete, ale musíte dodanit rok 2009, pokud jste vedla DE

Offline

 

#10 2011-03-23 14:22:17

Dadude76
Člen/ka

Re: paušální výdaje a pohledávky

Dobrý den, potřebuji se zeptat, když bych podávala dodatečné přiznání za rok 2009, jelikož bych chtěla za 2010 výdaje paušálem, tak zvyšuji základ daně o pohledávky, atd., a snižuji o závazky. Co když jsem plátce DPH? Je to v cenách bez DPH nebo s DPH?

Moc děkuji za odpověď

Offline

 

#11 2011-03-23 14:47:06

dagis
Člen/ka

Re: paušální výdaje a pohledávky

Když jste plátcem DPH,  tak snižujete nebo zvyšujete základ daně v položkách  bez DPH .

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB