Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2007-11-19 11:13:38

Alena
Host

Přivýdělek na mateřské

Dobrý den! Předně jsem ráda, že jsem tuto poradnu našla a že vůbec existuje, vivat internet.

K mému dotazu. Jsem na mateřské dovolené, dceři teď bude 6 měsíců, bude končit vyplácení MD a nastoupí stát a RD. Chtěla bych si přivydělávat na ŽL, konkrétně šitím dětských oblečků a následným prodejem přes e-shop. Mám jisté nejasnosti a byla bych velice vděčná, kdyby někdo poradil.

1. Jak přesně budu vykazovat daně a platit ZP a SP vzhledem k rodičovské dovolené?
2. Budu muset požádat o dva ŽL a to a) prodej mimo provozovnu a b) krejčovství?
3. Musím si nutně zkolaudovat dílničku, abych nedostala nějaké nehorázné pokuty nebo stačí prostě místem    podnikání adresa a utrum?

Za případné odpovědi a postřehy budu velmi vděčná.
S pozdravem
Alena

 

#2 2008-06-25 06:52:17

Dreslerová Marie
Host

Re: Přivýdělek na mateřské

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o odpověď na několik dotazů - jsem nyní na mateřské dovolené, dcera má 5 měsíců. Od roku 2004 pobírám částečný invalidní důchod a jsem také dlouhodobě zaměstnaná. Minulý rok manžel začal při zaměstnání podnikat - má e-shop. Já bych ráda produkty z tohoto e-shopu prodávala v kamenném obchodě, který si chci v našem městě pronajmout. Musím ŽL od manžela převést na sebe, pokud to tedy lze, a zřídit si další ŽL - nákup/prodej, bude to jednodušší kvůli daním ? (Budou se dělat jen na mé dva ŽL, ne na jeden manželův a jeden můj ?). A nebo ŽL od manžela na mě převvést nelze a já jej budu muset zrušit a poté znovu pro sebe pořídit ? A nebo mi bude stačit jen jeden ŽL - nákup/prodej, a můžu manželův ŽL zrušit, okdyž stále budu mít nabídku zboží na internetu ?
Také bych se chtěla zeptat, pokud bych trávila v obchodě pouze tři hodiny denně, zda může být dcera se mnou, nebo pro ni musím zařídit hlídání ? Musím zaměstnavateli nahlásit, že jsem na MD začala podnikat ? A nebo mu to jen oznámím při podávání daňového přiznání ? Mohu dát případně v době MD zaměstnavateli výpověď ? Mám totiž obavy, aby zaměstnavateli nevadilo, že podnikám, ikdyž je to dle zákona možné. A nebo zaměstnavatel s tímto nemůže mít problém, jelikož mi rodičovský příspěvek hradí stát ?
Předem děkuji za odpověď a přeji pěkné léto, Marie

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB