Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2011-03-06 18:59:26

Myšínek
Člen/ka

Re: Vyřazení auta z obchodního majetku v daňové evidenci u plátce DPH

Dobrý večer Zdeni,

       chtěla bych Vás poprosit o radu. Podnikatel FO,plátce DPH, vede daňovou evidenci a zařadil do OM OA, které si pořídil ( 7/2009) na základě úvěru od leas. společnosti (úvěr končí 12/2013). Uplatnil odpočet DPH na vstupu a nyní se rozhodl, že OA prodá.

1) Při prodeji vyřadím OA z OM a zůstatkovou cenu si dám do nákladů?
2) Dále při prodeji odvede DPH z ceny obvyklé - to je mi jasné
3) Základ daně bude podléhat DP podle §7? Je nějaká lhůta po kterou nesmí auto prodat, nebo tak něco?

Děkuji za odpověď

Offline

 

#27 2011-03-06 22:34:06

Zdena
Moderátorka

Re: Vyřazení auta z obchodního majetku v daňové evidenci u plátce DPH

Dobrý večer.

Pokud auto prodá z OM, tak odvede DPH z prodejní ceny. Zůstatková cena bude výdajem na dosažení příjmů (v roce prodeje možno uplatnit 50% ročního odpisu). Případný zisk z prodeje bude podléhat zdanění podle § 7 ZDP a vstoupí i do vyměřovacích základů pro výpočet ZP a SP. Může prodat kdykoliv.

Pokud auto vyřadí z OM do osobního užívání, tak při vyřazení odvede DPH z ceny obvyklé. Následný prodej už nebude zatěžovat daní z přidané hodnoty, auto nebude prodávat v rámci ekonomické činnosti, ale jako soukromý majetek. Prodej v období 5 let od vyřazení z OM podléhá dani z příjmů, příjem podle § 10 ZDP. Zůstatkovou cenu uplatní jako výdaj. Zisk z prodeje nepodléhá pojistnému. Pokud by výsledkem prodeje byla ztráta, tak je lepší zdanit v § 7 ZDP, v § 10 nelze vyčíslit ztrátu, výdaje se uplatňují maximálně do výše příjmů.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB