Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Daň z příjmu
  •  » vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání

#1 2008-02-12 16:41:04

Martina
Host

vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání

Dobrý den, uplatňuji výdaje %, ČSSZ mi vrátila přeplatek za zálohy na pojistném. Kam se tyto příjmy uvádí v daňovém přiznání za rok 2007? Chtěla jsem to dát mezi ostatní příjmy, ale nenašla jsem vhodný druh příjmu podle § 10 odst.1 (viz příloha 2 DP). Můžete mi prosím poradit? Děkuji

 

#2 2008-02-12 22:42:24

Zdena
Moderátorka

Re: vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání

Vrácený přeplatek pojistného můžete uvést v daňovém přiznání:

1. jako příjem z podnikání podle § 7 (pojistné povinně platíte proto, že podnikáte, v předchozích obdobích bylo uplatňováno jako výdaj na podnikání, nyní je příjmem z podnikání). Pokud vrácené pojistné připočítáte k příjmům na řádku 102, tak si i z něho uplatníte procento výdajů na řádku 102

2. nebo můžete snížit výdaje - tedy zaplacené zálohy, které uvádíte na řádku 103.

Preferuji druhý způsob i když je daňově nevýhodnější.

Offline

 

#3 2008-03-01 09:37:17

Pavla
Host

Re: vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání

Dobrý den, manžel v r.2006 měl zaměstnání i podnikal, vznikl mu pak přeplatek daně cca 20tis, vedu mu daňovou evidenci a za rok 2007 už měl příjmy pouze z podnikání. Tento přeplatek daně se zapisuje do příjmů? Děkuji

 

#4 2008-03-04 18:27:24

Zdena
Moderátorka

Re: vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání

Vrácený přeplatek daně není předmětem daně z příjmů (můžete zapsat do příjmů, ale do nedaňových).

Offline

 

#5 2008-03-04 22:14:21

Pavla
Host

Re: vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání

Zdena napsal(a):

Vrácený přeplatek daně není předmětem daně z příjmů (můžete zapsat do příjmů, ale do nedaňových).

Děkuji Vám za odpověď, takže, když ten přeplatek ale nebudu v té evidenci mít, tak se nic nestane??

 

#6 2008-03-05 10:44:35

Pavla
Host

Re: vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání

A ještě prosím jeden dotaz, někde jsem se tu dočetla, že snad nemusím jako malý podnikatel mít běžný účet a že mohu přijímat platby na účet osobní(sporožírový)?? V tom případě bych do daňové evidence psala pouze ty položky, které se týkají podnikání ?? A co poplatky na tom účtu, mohla bych je počítat do výdajů?? Byla bych moc ráda za vysvětlení.Děkuji

 

#7 2008-03-05 14:25:52

petra
Člen/ka

Re: vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání

Pavla napsal(a):

A ještě prosím jeden dotaz, někde jsem se tu dočetla, že snad nemusím jako malý podnikatel mít běžný účet a že mohu přijímat platby na účet osobní(sporožírový)?? V tom případě bych do daňové evidence psala pouze ty položky, které se týkají podnikání ?? A co poplatky na tom účtu, mohla bych je počítat do výdajů?? Byla bych moc ráda za vysvětlení.Děkuji

Je možné používat k podnikání soukromý účet. V tom případě si ale nemůžete dát do daňově uznatelných nákladů poplatky na tomto účtu.

Offline

 

#8 2011-02-14 21:54:27

makuba
Člen/ka

Re: vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání

Dobrý den, uplatňuji pro daň z příjmů výdaje procentní částkou. Dává se v tomto případě vrácený přeplatek sociálního a zdravotního pojištění do příjmů? Děkuji

Offline

 

#9 2011-02-14 22:03:59

Zdena
Moderátorka

Re: vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání

Pokud jsou to přeplatky z roku 2008, 2009 nebo 2010, pak nepatří do příjmů (při úhradě nebyly daňově uznatelným výdajem).

Offline

 
  • Index
  •  » Daň z příjmu
  •  » vrácený přeplatek ze sociálního pojištění v daňovém příznání

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB