Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-01-27 19:43:29

petra
Člen/ka

Příležitostná činnost

Mám jeden dotaz týkající se příležitostné činnosti. Manžel (OSVČ) si najal na jednorázovou výpomoc kolegu, který nemá ŽL (pracuje pouze v zaměstnaneckém poměru). Jednalo se o jednorázovou výpomoc s výdělkem cca 10 000 Kč. Je možné vyplatit sumu na základě smlouvy s uvedením, že se jednalo o jednárovou práci  nebo se příležitostná činnost týká jen OSVČ a práce na kterou nemají ŽL? Prosím o radu jak v tomto případě postupovat. Děkuji

Offline

 

#2 2008-01-31 00:29:25

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostná činnost

Lze vyplatit na základě smlouvy (o dílo, příkazní) ze které bude zjevné, že se jednalo o jednorázovou práci. U kolegy se bude jednat o příležitostný příjem.

Offline

 

#3 2008-11-09 21:52:43

ssarka
Host

Re: Příležitostná činnost

Dobrý den,
ten kolega, který práci provedl a dostal 10 000 kč musí podávat daňové přiznání kvůli této příležitostné práci?

děkuji

 

#4 2008-11-10 21:57:31

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostná činnost

Příjem z příležitostné činnosti, nepřesahující 20.000,- Kč za rok, je od daně osvobozen a neuvádí se v daňovém přiznání.
http://www.jakpodnikat.cz/prilezitostna-cinnost.php

Offline

 

#5 2010-02-11 15:32:22

Re: Příležitostná činnost

Dobrý den, tak se na vás obracím znovu, doufám že dobře jsem manželovi uzavřela loňský rok-DE. Nyní pouze podat a zaplatit daně a doplatit ZP a SP. Já jsem zaměstnána na HPP, napadlo mě jestli bych nemohla daně trochu srazit a vyplatit si za tutu práci 20 tis./rok jako příležitostná činnost. Jde to u manželů? Nemusela bych z toho nic platit? Jak by měl  vypadat doklad. Děkuji Lída.

Offline

 

#6 2010-02-12 00:00:06

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostná činnost

Vámi navrhovaný postup není, bohužel, možný.
Mohla byste být manželovou spolupracující osobou, to ovšem znamená předem oznámit spolupráci na ZP a OSSZ, podávat daňové přiznání a přehledy pro ZP a OSSZ i za spolupracující osobu.

Offline

 

#7 2010-02-12 00:36:54

Pavell
Člen/ka

Re: Příležitostná činnost

Mám jiný názor.

Mezi manželi nejde uplatnit postup podle zákoníku práce.

Nicméne postup podle občanského zákoníku podle mého názoru uplatnit lze i když nemáte rozdělené SJM.

Pokud jste manželovi z krabice od bot sestavila začátkem 2010 DE a on Vám za to vyplatil v 2009 jednorázovou odměnu, vidím postup podle § 10 ZDP jako možný. Problémem by bylo, kdyby jste manželovi vedla DE celý rok, např. Q přiznání  DPH.

Hezký den!

Editoval Pavell (2010-02-12 09:32:35)

Offline

 

#8 2010-02-12 08:37:54

Re: Příležitostná činnost

Děkuji za odpověď paní Zdeně i panu Pavlovi, ještě si to rozmyslím. Já když si pustím tel.zprávy tak bych nejraději státu nedala vůbec nic, ale vím že to není řešení to za mě udělají jiní. Děkuji a přeji hezký víkend. Lída

Offline

 

#9 2010-02-14 00:36:09

Pavell
Člen/ka

Re: Příležitostná činnost

V novinách jsem četl vážně míněný názor, že čím méně se odvede na daních, tím méně se toho může rozkrást. :-))
(Není míněno jako návod k trestnému činu krácení daně)

Hezký den!

Offline

 

#10 2011-02-02 16:35:12

Ecinazuz
Člen/ka

Re: Příležitostná činnost

K tomuto tématu bych se ráda zeptala, zda je možné dát vydělat jednorázovou příležitostnou činností do 20. tis. ročně třeba dospělému/zaměstnanému/ synovi / na stejné adrese/ nebo  bratrovi / na jiné adrese/ - ani jeden  nevlastní ŽL, ale činnost, kterou bych od nich mohla potřebovat zvládají. Děkuji

Offline

 

#11 2011-02-05 23:50:41

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostná činnost

Ano, je to možné. Hlavně musíte umět obhájit, že se jednalo o váš výdaj na dosažení příjmů a v případě potřeby prokázat, že práce byly skutečně provedeny.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB