Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-04-16 14:41:31

Eva Mašková
Host

vyřazení auta z OM a darování

Dobrý den, chci se zeptat na trošku komplikovanou věc : v roce 2002 jsem vložila zakoupené vozidlo (poř.cena 75 tisíc) do podnikání. Výdaj se odepisoval pouze v letech 2002 a 2003, potom již ne kvůli minimálnímu daňovému základu. V roce 2006 jsem živnost pozastavila a auto vyřadila z OM, nadále jsem ho používala pro soukromé účely. Nyní je ve špatném technickém stavu, patrně ani neprojde technickou kontrolou a já nemám finance na velké opravy, je to skoro 20 let starý "veterán". Přemýšlím o tom, že bych ho darovala nebo prodala za symbolickou částku nějakému sběrateli, pro něhož bude mít hodnotu sběratelskou, nikoli užitkovou. Jak je to pak z hlediska finančního úřadu? Vím, že pokud ho prodám do 5 let po vyřazení z OM musím odvést daň z příjmu, ale jak by to bylo v tomto případě?Existuje nějaký "věkový" limit, po kterém je již auto vlastně vrakem bez jakékoli hodnoty? Musela bych mít nějaký znalecký posudek o tom, že auto je v tak špatném stavu, že již nemá skoro žádnou hodnotu nebo by stačil protokol z technické, že auto není způsobilé k provozu?

                                            moc děkuji, Eva Mašková

 

#2 2008-04-16 22:31:49

Zdena
Moderátorka

Re: vyřazení auta z OM a darování

Odpovím jen na první část dotazu. Pokud se rozhodnete auto prodat, pak budete přiznávat příjem z jeho prodeje podle § 10 zákona o daních z příjmů. K tomuto příjmu si ale můžete uplatnit jako výdaj zůstatkovou cenu vozidla a navíc prokazatelné výdaje na jeho opravy v době od vyřazení z obchodního majetku, případně výdaje spojené s prodejem auta. Když auto prodáte za symbolickou částku, tak budete mít dílčí základ daně podle § 10 nulový. V případě darování nebudete mít žádný příjem a nebude co přiznávat. Obdarovaný možná bude mít povinnost dar přiznat ke zdanění, záleží na tom, zda jste v příbuzenském vztahu (od daně darovací je osvobozeno darování mezi příbuznými v řadě přímé a pobočné).

Offline

 

#3 2008-05-05 13:28:04

Míla
Host

Re: vyřazení auta z OM a darování

Dobrý den. Mám vozidlo na leasing a vedené v účetnictví. V letošním roce leasing končí a já bych toto vozidlo chtěla darovat synovi. Co mám dát do příjmu ? Děkuji za odpověď

 

#4 2008-05-07 00:36:52

Zdena
Moderátorka

Re: vyřazení auta z OM a darování

Pokud jste fyzická osoba, tak stačí vozidlo zařadit po ukončení leasingu alespoň na 1 den do obchodního majetku a pak vyřadit. Vyřazení spočívá v zápisu o vyřazení do osobního užívání na kartě příslušného majetku. Do příjmů nic nedáváte, žádný příjem jste vyřazením vozidla nezískala. Předpokládám, že nejste plátcem DPH a nejedná se o vozidlo, při jehož pořízení byl nárok na odpočet daně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB