Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Živnosti
  •  » živnosťák - budu pracovat pro kamarádku grafičku

#1 2008-04-14 15:21:39

Mila
Host

živnosťák - budu pracovat pro kamarádku grafičku

Dobrý den, mám dotaz...moje kamarádka je grafička  a ilustrátorka a ....potřebuje s některými věcmi pomoci....ale nechce mě jako zaměstnance, ale chce, abych měla živnosťák. Co pro to šechno musím udělat a o jaký živn. mám žádat- reklama a reklamní činnost? Nebude to asi extra výdělečné, ale každá koruna se hodí....
Nešlo by to bez živnosťáku? Budu si muset platit sociální a zdravotní? To by se mi pak ta doba OSV4 počítala do důchodu? Děkuju za odpověď!!!

 

#2 2008-04-15 22:38:34

Zdena
Moderátorka

Re: živnosťák - budu pracovat pro kamarádku grafičku

Pokud budete s kamarádkou soustavně spolupracovat, pak byste si mohla vyřídit ŽL na živnost volnou (bez potřeby prokazování odborné způsobilosti) č. 24 - Grafické a kresličské práce. Kopíruji obsahovou náplň živnosti:

Zpracování grafických návrhů a grafických úprav textů, projekčních folií, náčrtků, návrhů, příprava digitálních vstupů, přenos digitalizovaných údajů z databáze na procesory a další grafické práce. Zhotovování technických výkresů, náčrtků a webových stránek. Písmomalířství. Obsahem živnosti není projektová činnost v investiční výstavbě a příprava a vypracovávání technických návrhů a projektů.

Živnostníci platí zdravotní a sociální pojištění. Výše pojistného záleží na tom, zda je vaše samostatná výdělečná činnost považována za hlavní, nebo vedlejší (např. student, poživatel důchodu, příjemce rodičovského příspěvku). Roky, ve kterých budete účastna důchodového pojištění OSVČ, se vám budou počítat do důchodu.

Offline

 
  • Index
  •  » Živnosti
  •  » živnosťák - budu pracovat pro kamarádku grafičku

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB