Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-27 19:27:11

JanPospisil
Člen/ka

OSVČ - Ilustrátor. živnost x bez?

Dobrý den,

chci se živit jako ilustrátor, ale z informací a (výborných) článků na tomto webu mi není jasné, jaké jsou výhody toho mít živnostenský list např. na Grafické a kresličské práce. Výhody oproti tomu řešit odměny za zakázky jako autorské honoráře (většinou o více než 7000 za měsíc od jednoho klienta nejde). Případně jako Dohody o práci, ale tam chápu, že 150 hodin od jednoho klienta se za rok snadno nasbírá...

Přijde mi, že bych bez živnosti platil méně za pojištění + tu tisícovku za ŽL.

Pochopil jsem to správně? ušlo mi něco?

předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2009-02-28 18:34:02

Re: OSVČ - Ilustrátor. živnost x bez?

Nenechte se mýlit. I jako autor musíte platit sociální a zdravotní pojištění. De facto má autor postavení podnikatele se všemi povinnostmi vůči státu, může si nechat i přidělit IČ. Pouze se vás netýká živnostenský zákon, ale autorský zákon.

Pokud máte na mysli autorské honoráře, u kterých není třeba do částky 7000,- měsíčně platit SP a ZP (pouze srážkovou daň), tak tato možnost se vztahuje pouze k příspěvkům do novin, časopisů, rozhlasu a televize.

Offline

 

#3 2009-02-28 18:39:55

Re: OSVČ - Ilustrátor. živnost x bez?

Ještě dodatek: lidé si myslí, že kategorie živnostníků je rovna kategorii zaměstnanců (buď jsem zaměstnanec, nebo živnostník). Není tomu tak.

Z hlediska daní a pojištění jsme pro úředníky buď zaměstnanec nebo OSVČ, případně další kategorie: dítě-student, důchodce, jednatel s.r.o., a tak dále. Samozřejmě můžete být současně zaměstnanec, OSVČ a důchodce :-)

Pod kategorii OSVČ pak spadají zemědělci, živnostníci, autoři, advokáti, tlumočníci, znalci a tak dále.

Editoval Český antiúředník (2009-02-28 18:40:22)

Offline

 

#4 2009-02-28 19:18:56

JanPospisil
Člen/ka

Re: OSVČ - Ilustrátor. živnost x bez?

Děkuji za odpověď, už se mi to trochu rozleželo. Hlavně "tato možnost se vztahuje pouze k příspěvkům do novin, časopisů, rozhlasu a televize." mi to komplikuje a uvědomil jsem si to až teď.

Offline

 

#5 2011-01-18 19:09:54

Jitka Koutná
Člen/ka

Re: OSVČ - Ilustrátor. živnost x bez?

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám vydaný ŽL na výrobu zvukových nahrávek. Příjmy danit pod §7 a výdaje dle skutečnosti. Pak mi také chodí aturoské honoráře, které jsou vyšší než 7tis kč měsíčně. Mohu u těchto autorských honorářů uplatnit výdaje paušálem 40% a u příjmů  na ŽL výdaje dle skutečnosti? Nebo musím oboje danit dle skutečných výdajů nebo oboje dle paušálu? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#6 2011-01-18 23:22:42

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - Ilustrátor. živnost x bez?

Příjmy ze živnosti a z autorských honorářů (z jiné samostatné výdělečné činnosti) tvoří jeden dílčí základ daně podle § 7 zákona o daních z příjmů. U obou druhů příjmů tedy musíte uplatňovat výdaje stejným způsobem, buď oboje dle skutečných výdajů, nebo oboje dle paušálu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB