Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-01-03 21:10:50

mechito
Člen/ka

Paušání výdaje na auto vs skutečné výdaje OSVČ (DE)

Dobrý den,

je možnost uplatňovat paušální výdaje na automobil a zahrnout je do výdajů v daňovém přiznání jako skutečně vynaložené na dosažení a udržení příjmu?

Nejde mi do hlavy, zda to tak jde či ne, neboť výdaje na automobil je samostatné téma a jdou určit 4 způsoby - jen bych si prostě zvolil možnost paušálem a tuto částku poté vložil do výdajů - které uplatňuje skutečně vynaloženými.

Jsem OSVČ a vedou daňovou evidenci.

Děkuji za názory.

Offline

 

#2 2011-01-04 00:40:36

Zdena
Moderátorka

Re: Paušání výdaje na auto vs skutečné výdaje OSVČ (DE)

Ano, paušální výdaj na dopravu je podle § 24/2 zákona o daních z příjmů výdajem vynaloženým na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Zákon vám dává tu výhodu, že můžete uplatnit paušál (4 nebo 5 tis. Kč/měsíčně) aniž byste musel prokazovat, že jste příslušnou částku skutečně vynaložil na nákup PHM a parkovné.

Offline

 

#3 2011-01-04 09:48:09

mechito
Člen/ka

Re: Paušání výdaje na auto vs skutečné výdaje OSVČ (DE)

Mockrát děkuji za informaci, ihned výše uvedenou kombinaci využiji v přiznání za rok 2010 z příjmu.

Offline

 

#4 2011-01-04 21:43:04

olda2
Člen/ka

Re: Paušání výdaje na auto vs skutečné výdaje OSVČ (DE)

Dobrý večer,
pro jistotu si ještě dovolím na podobnou věc zeptat názorně abych se ujistil že tomu rozumím správně:
jako hlavní zdroj příjmů jsem řadovým zaměstnacem, jako vedlejší činnost podnikám a platím silniční daň - mohu platby silniční daně uplatnit jako daňově uznatelný výdaj?
Dejme tomu že za rok mám zisk z vedlejší činnosti např. 25000Kč. Když do výdajů ale zahrnu paušál na dopravu, 12x4000Kč, tak budu mít daňový základ/zisk -23000Kč, takže v podnikání budu jakoby ve ztrátě. Je to v pořádku? nebude to správci daně divné, když budu mít v daň.přiznání - příloze příjmy z podnikání "ztrátu"?
A do přehledu pro zdravotní pojišťovnu patří stejná čísla?, takže by mě vyšla platba pojistného 0Kč.
Děkuji za odpověď

Offline

 

#5 2011-01-05 00:27:54

Zdena
Moderátorka

Re: Paušání výdaje na auto vs skutečné výdaje OSVČ (DE)

Zaplacená silniční daň je daňově uznatelným výdajem.
Můžete podnikat se ztrátou, pokud to bude správci daně divné, tak si vás zkontroluje. Jestli nechcete vykazovat zbytečně velké ztráty, abyste na sebe neupozorňoval, tak si uplatněte paušální výdaj na dopravu třeba jenom za 7 měsíců. Uplatnění výdaje je právo, nikoliv povinnost.
Do přehledu pro ZP patří stejná čísla, která uvedete v daňovém přiznání. Pokud vykážete ztrátu, tak nebudete platit pojistné.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB