Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#101 2008-04-07 19:13:50

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Zákon o dani silniční přiznává slevy u NA, která splňují limity EURO 2 a vyšší, pouze do 31.12.2007. K dnešnímu dni jsou tato vozidla, bohužel, beze slev.
Metodický pokyn byl podle mého mínění aktualizován pro potřeby přiznání k SD za rok 2007. Pokud bude schválena novela v navrhovaném znění, tak už nebudou důležité imisní limity, ale první registrace vozidla. Musíme se nechat překvapit.
Své stránky jste zpřehlednil a zvelebil skvěle:-)

Online

 

#102 2008-04-07 22:06:20

Ruda
Host

Re: Silniční daň

Ono to asi zas tak velké překvápko nebude. K Metodickému pokynu jen podotýkám, že se nejedná o pokyn pro
rok 2007.
1. jeho vydání týden před termínem Přiznání ??
2. v tabulce uvedené úplně dole se objevuje sleva na osobní auta do 2,5 t, která v r. 2007 neplatila.
Zda zákon projde je veliký otazník, protože se v EU nemohou dohodnout.

 

#103 2008-04-22 20:51:39

Martina
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, moc se omlouvám, že otravuji, ale potřebuji poradit nebo spíše vysvětlit. Podnikatel koupil osobní automobil na leasing, nezahrnul ho do majetku, ale výhradně ho používá pro podnikání. Můžete mi poradit, co mohu uplatnit v účetnictví kromě splátek leasingu? Zda-li uplatňuji náhradu PHM nebo skutečnou spotřebu+opravy+pojistky atd? Díky moc, přeji krásný den a ještě jednou se moc omlouvám.

 

#104 2008-04-22 22:39:53

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Předpokládám, že auto ještě nekoupil (leasing ještě neskončil) a podnikatel leasingové splátky hradí soukromě - neuplatňuje je jako výdaj na podnikání, aby vozidlo nemusel po ukončení pronájmu s následnou koupí zařadit do obchodního majetku. V tomto případě si může uplatnit výdaje na pracovní cesty jako u vozidla v nájmu: tedy výdaje na dopravu silničním motorovým vozidlem v prokázané výši a to je všechno. Opravy a pojištění majetku, který není v OM, nebudou daňově uznatelné.

Online

 

#105 2008-04-24 10:43:15

Martinaa
Host

Re: Silniční daň

Zdena napsal(a):

Předpokládám, že auto ještě nekoupil (leasing ještě neskončil) a podnikatel leasingové splátky hradí soukromě - neuplatňuje je jako výdaj na podnikání, aby vozidlo nemusel po ukončení pronájmu s následnou koupí zařadit do obchodního majetku. V tomto případě si může uplatnit výdaje na pracovní cesty jako u vozidla v nájmu: tedy výdaje na dopravu silničním motorovým vozidlem v prokázané výši a to je všechno. Opravy a pojištění majetku, který není v OM, nebudou daňově uznatelné.

Dobrý den,
reaguji na Vaši rychlou odpověď. Účetnictví jsem převzala, podnikatel si je do dnešního dne zpracovával sám. Leasing ještě neskončil, ale leasingové splátky právěže uplatňoval jako daňový výdaj. Proto jsem se nyní ve všech těch termínech mírně ztratila. Takže znovu upřesním. Podnikatel koupil OA na leasing, nezahrnul ho do OM, leasingové splátky uplatňuje jako daňový výdaj, kromě nich uplatňoval v letech minulých i vše ostatní jako pneu, pojistky, opravy atd. a ještě ke všemu uplatňoval výdaje na dopravu silničním motorovým vozidlem. Spotřebu PHM ale nemá nijak doloženou, pouze výkazem pracovních cest. Nyní se nemůžeme dohodnout na správné účetní cestě. Můžete mi tedy, prosím, ještě jednou poradit? Moc se omlouvám a přeji hezký den.

 

#106 2008-04-24 20:44:52

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Upřesňuji termíny:
-    pokud nájemní vztah ještě neskončil, leasing pokračuje, tak nemohl auto koupit. Koupě najaté věci přijde na řadu až po uplynutí sjednané doby nájmu a zaplacení kupní ceny. Jestli si uplatňoval nájemné do výdajů, tak bude povinen po ukončení leasingu zařadit auto do OM
-    do obchodního majetku může zařadit jen věc, kterou vlastní. V současné době má vozidlo pouze v nájmu - auto vlastní leasingová společnost
-    v případě vozidla v nájmu lze uplatnit výdaje na pracovní cesty pouze v PROKÁZANÉ výši, tedy žádné náhrady (ani základní sazbu, ani náhradu za spotřebované PHM),  výdaje musí prokázat dokladem o nákupu PHM. Navíc vede výkaz pracovních cest, aby bylo zřejmé, že PHM byly spotřebovány v souvislosti s podnikáním.

V účetnictví (případně v daňové evidenci) můžete daňově uplatnit časově rozlišené nájemné, všechny ostatní výdaje, ke kterým se zavázal v leasingové smlouvě (údržbu, opravy, povinné ručení, havarijní pojistku) a silniční daň.

Ještě jednu malou poznámku k upřesnění termínů. Mezi účetnictvím a daňovou evidencí jsou významné rozdíly a v dotazu byste měla ve vlastním zájmu uvést, co vlastně vedete, jinak se můžete dočkat odpovědi, která je možná správná, ale nikoliv pro vás:-)

Online

 

#107 2008-04-30 12:04:04

Mariana
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den,
zdvořile Vás žádám o kvalifikovaný názor na následující otázku:
Jsem jednatelkou a jedinou majitelkou společnosti s ručením omezeným, která byla založena k datu ....... .
V osobním vlastnictví (nikoli na firmu) mám osobní automobil, který používám rovněž pro služební cesty, konané v rámci svojí firmy.
Mohu náklady na služebně ujeté kilometry vlastním vozem odečíst z daní své společnosti s ručením omezeným?
Předem děkuji!

 

#108 2008-04-30 12:24:23

Eva Baarová
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, podnikám jako fyzická osoba, neplátce DPH. Při podnikání hodně využívám auto, když dojíždím za zakázkami a zákazníky. Chtěla bych tyto náklady uplatnit kvůli snížení daňového základu. Auto ale není mé, půjčuji si jej od otce, on je také zapsán jako majitel vozidla. Mohu i přesto uplatňovat náklady na auto a PHM? Mám zaplatit silniční daň?Jak? Předem děkuji za odpověď.

 

#109 2008-04-30 21:23:51

petra
Člen/ka

Re: Silniční daň

Eva Baarová napsal(a):

Dobrý den, podnikám jako fyzická osoba, neplátce DPH. Při podnikání hodně využívám auto, když dojíždím za zakázkami a zákazníky. Chtěla bych tyto náklady uplatnit kvůli snížení daňového základu. Auto ale není mé, půjčuji si jej od otce, on je také zapsán jako majitel vozidla. Mohu i přesto uplatňovat náklady na auto a PHM? Mám zaplatit silniční daň?Jak? Předem děkuji za odpověď.

Pokud máte auto bezplatně vypůjčené, máte nárok si uplatnit do nákladů pouze náhradu za spotřebované PHM. (nemůžete uplatnit amortizaci 4,10 kč/km.)Silniční daň je povinen zaplatit majitel vozidla.

Offline

 

#110 2008-05-02 08:06:39

Fludrová
Host

Re: Silniční daň

Michaela napsal(a):

Dobrý den, prosím vás o malinkou radu. V loňském roce jsem si pořídila osobní autmobil který není zahrnutý do podnikání, ale využívám je pro tyto účely. Auto je pořízeno částečně z vlastních prostředků a částečně profinancován formou úvěru ne klasického leasingu. Chci si ověřit zda pro zaevidování do DE mám jen uvést částku která vyjde z knihy jizd a samozřejmě zaplatit silniční daň. Nebo je potřeba uvést ještě něco? Předpokladam že splátky úvěru se nepočítají do výdajů a jiné výdaje spojené s autem nebot není v podnikání. Děkuji za radu a přeji hezký den

 

#111 2008-05-02 22:51:21

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Pro Michaelu:
Do výdajů jen částku základní náhrady za ujeté km podle knihy jízd a náhradu za spotřebované PHM, dále pak zaplacenou silniční daň.  Jiné výdaje, spojené s provozem vozidla, nelze uplatnit, protože auto není v obchodním majetku. Už jsou jakoby zahrnuté v základní náhradě za ujeté km.
Splátky úvěru se nepočítají do výdajů ani když je auto v podnikání

Online

 

#112 2008-05-02 22:52:15

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Mariana napsal(a):

Dobrý den,
zdvořile Vás žádám o kvalifikovaný názor na následující otázku:
Jsem jednatelkou a jedinou majitelkou společnosti s ručením omezeným, která byla založena k datu ....... .
V osobním vlastnictví (nikoli na firmu) mám osobní automobil, který používám rovněž pro služební cesty, konané v rámci svojí firmy.
Mohu náklady na služebně ujeté kilometry vlastním vozem odečíst z daní své společnosti s ručením omezeným?
Předem děkuji!

Funkci jednatelky vykonáváte v obchodněprávním vztahu se společností. Je vhodné uzavřít smlouvu o výkonu funkce (například smlouvu mandátní), ve které bude ujednáno též poskytování cestovních náhrad. Upozorňuji, že pracovní cestou není cesta do práce, tedy cesta do sídla společnosti a kopíruji příslušnou pasáž pokynu MF D-300:
"Za pracovní cesty se považují také cesty členů statutárních orgánů vykonávané v souvislosti s výkonem této funkce, pokud se příslušná jednání konají na jiném místě, než je sídlo společnosti (družstva). Obdobně se posuzují i cesty jednatelů jako statutárních orgánů."
Příjmy jednatelů a společníků s.r.o. jsou považovány za příjmy ze závislé činnosti (jako kdyby byli zaměstnanci) a proto jim lze poskytnout cestovní náhrady stejně jako zaměstnancům. To znamená stravné při pracovní cestě, která trvá alespoň 5 hodin, náhrada jízdních výdajů za použití silničního motorového vozidla (auto ani nemusí být vaše vlastní), náhradu výdajů za ubytování a dalších nutných vedlejších výdajů při pracovní cestě (např. parkovné). Proplacené cestovní náhrady v úrovni náhrad pro státní zaměstnance (viz zákoník práce) jsou nákladem společnosti a u jednatele nejsou předmětem daně z příjmů. Pokud by jednateli byly poskytnuty vyšší náhrady, pak by bylo nutné nadlimitní část náhrad zdanit daní z příjmů a také odvést ZP a SP.

Online

 

#113 2008-05-03 19:56:00

Andre
Host

Re: Silniční daň

Dobrý večer,

chci co nejdřív začít podnikat v autodopravě s dodávkou do 3,5 tuny a proto bych chtěl poprosit někoho ,kdo má v této činnosti zkušenosti aby mi poradil co všechno tato práce obnáší.Co je třeba si vyřídit ,jak je to ze silniční daní apod. .

Můj mail je : drevko@seznam.cz

Předem moc děkuji jsem vděčný za každou ušlechtilou radu

 

#114 2008-05-07 15:17:40

jana
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den,

podnikám jako OSVČ (FO) a pořídila jsem si vůz na leasing, který budu 100% využívat k podnikání. Doposud jsem používala náš rodinný vůz a platila na něj silniční daň, náklady jsem uplatňovala dle uskutečněných jízd (kniha jízd vedena).

Je vůbec možné zahrnout vůz pořízený formou leasingu do obch. majetku, nebo až při doplacení. V některé Vaší odpovědi jsem si přečetla, že v tomto případě lze uplatnit pouze skutečné náklady. Týká se to pouze PH nebo i oprav, pojištění a také leasingových splátek ??

POkud by bylo možné vložit vůz již nyní do majetku, je jeho vstupní cenou kupní cena vč. přeplatků na leasingu ?? Je možné uplatňovat i odpisy ??

Předem Vám děkuji za radu a přeji Vám krásný den

Jana M.

 

#115 2008-05-08 20:55:57

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Uzavřela jste s leasingovou společností smlouvu o finančním pronájmu s následnou koupí najaté věci. To znamená, že vám auto zatím ještě nepatří, je ve vlastnictví leasingové společnosti, která vám je pronajímá (a auto si odpisuje ona). Vy můžete odpisovat jen obchodní majetek, ke kterému máte vlastnické právo. Po ukončení leasingu sice bude auto vaše, ale pokud bude odkupní cena nižší, než 40 tis. Kč, tak už zase nebude co odpisovat. Cenu auta dostanete do výdajů tím, že si budete v jednotlivých letech uplatňovat časově rozlišené leasingové nájemné jako výdaj na podnikání. V době, kdy poběží leasingová smlouva, se bude jednat o vozidlo v nájmu, u kterého můžete uplatňovat pouze prokázané výdaje - na opravy, povinné ručení, havarijní pojištění a další, ke kterým jste povinna podle leasingové smlouvy, ale hlavně na pracovní cesty. To znamená, že si nemůžete vypočítávat náhrady (4,20Kč/km + náhrady za spotřebované PHM), ale musíte dokládat paragony o nákupu PHM, evidence jízd je samozřejmostí.

Online

 

#116 2008-05-24 13:23:23

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Upozornění moderátora:
z důvodu množství příspěvků, které s původním dotazem paní Hanky buď nesouvisí, nebo se jedná o dotazy, kladené duplicitně, téma  u z a v í r á m.

Online

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB