Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-16 12:09:08

gustka
Člen/ka

Internetový obchod

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zřízení internetového e-shopu je živnost volná? Chtěla bych si zřídit internetový obchod a nevím přesně jaké živnostenské oprávnění si mám na tuto činnost nechat vydat, zda to spadá do živnosti volné Výroba, obchod a služby. A je nějak omezené co ve svém internetovém obchodě budu nabízet za zboží? Myslím tím jestli mohu nabízet třeba cihly, cement, nebo třeba hygienické potřeby? Je něco co prodávat nesmím na volnou živnost ( nemyslím zbraně..a nelegální věci, to mi je jasné), jde mi o klasický sortiment, jestli mohu zahrnou více zboží, třeba ze stavebnictví, potřeby do domácnosti, hygienu apod. Děkuji za odpověď

Offline

 

#2 2010-03-16 17:21:09

Zdena
Moderátorka

Re: Internetový obchod

Jde o živnost volnou, obor č. 48. Velkoobchod a maloobchod. Můžete prodávat běžný sortiment.

Obsahová náplň:
Činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží za účelem jeho dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti (velkoobchod) a činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží za účelem jeho prodeje přímému spotřebiteli a prodej tohoto zboží (maloobchod). Obsluha čerpacích stanic, zabezpečování provozování čerpacích stanic v souladu s bezpečnostními, hasičskými, ekologickými předpisy a českými technickými normami, zajišťování drobných poradenských služeb ve vztahu k prodávanému sortimentu.

Obsahem činnosti NENÍ nákup a prodej kulturních památek nebo předmětů kulturní hodnoty, nemovitostí, hospodářských zvířat prodávaných jejich chovateli, zvířat určených pro zájmové chovy, střelných zbraní a střeliva, výbušnin, bezpečnostního materiálu, toxických a vysoce toxických látek a přípravků, zvukových a zvukově-obrazových záznamů, použitého zboží s výjimkou ojetých vozidel, distribuce léčiv, zastavárenská činnost, dále obsahem činnosti není provozování čerpacích stanic na stlačený plyn (LPG) k pohonu motorových vozidel.

Offline

 

#3 2010-03-19 15:26:30

otajs
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na podobnou otázku, chtěl bych si založit e-shop - živnost volná. Naskytl se mi pouze jeden problém v

"OBOROVÁ PŘÍRUČKA
pro živnost
MALOOBCHOD PROVOZOVANÝ MIMO ŘÁDNÉ
PROVOZOVNY ? INTERNETOVÝ OBCHOD

Pro Hospodářskou komoru ČR, odbor InMP připravilo OKM Obchod a
cestovní ruch.
Autorsky zpracovali: Ardent Brno s.r.o., APEK, SOCR ČR
Poslední aktualizace: září 2006"

Jsem našel větu

"Internetový prodejce musí samozřejmě splnit také standardní formální
požadavky, spojené s podnikáním v živnosti Maloobchod provozovaný
mimo řádné provozovny. Tzn. musí vlastnit příslušné živnostenské
oprávnění pro tuto volnou živnost a splňovat i další náležitosti vyžadované
platnými právními předpisy v souvislosti s prodejem zboží. Obdobně je
tomu v případě, vystupuje-li internetový obchodník pouze jako
zprostředkovatel obchodu mezi dodavatelem a zákazníkem. V tomto
MALOOBCHOD PROVOZOVANÝ MIMO ŘÁDNÉ PROVOZOVNY
? INTERNETOVÝ OBCHOD
6
případě je nutno získat živnostenské oprávnění pro podnikání v živnosti
Zprostředkování obchodu a služeb."

Mým plánem je nakoupit u dodavatele a následně prodávat dále zákazníkům. Chtěl bych se zeptat zda-li  je potřeba mít obě živnosti čí postačuje pouze zivnost volná bod č. 48.

Děkuji za odpověď

Offline

 

#4 2010-03-19 21:12:40

Zdena
Moderátorka

Re: Internetový obchod

Příručka je zastaralá, uvedené informace už dávno (od poloviny roku 2008) neplatí.
Vyřiďte si oprávnění na živnost volnou, která se jmenuje Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Živnost má 80 různých oborů, kromě jiného i Velkoobchod a maloobchod. V rámci této živnosti můžete provozovat třeba všechny obory.

Offline

 

#5 2010-03-22 09:23:22

gustka
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den, takže já si pro zřízení internet. obchodu pořídím živnostenské oprávnění - živnost volné Výroba, obchod a služby a mohu provozovat cokoli co je v příloze 4. zahrnuté , cokoliv z nabízených 80 oborů? Na tento jeden živnost. list mohu vyrábět, ale i obchodovat či poskytovat služby? A jak je to s dph, musím být plátce? A pokuď nebudu muset být plátcem dph stačí vést daňovou evidenci? Začínám tak omluvte mé hloupé dotazy. Děkuji za odpověď.

Editoval gustka (2010-03-22 09:27:30)

Offline

 

#6 2010-03-22 10:18:25

Zdena
Moderátorka

Re: Internetový obchod

Ano, v rámci jediné živnosti volné můžete provozovat všech 80 oborů.
Důvody pro povinnou registraci k DPH najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/platce-dph-re … ovinna.php
Stačí vést daňovou evidenci, plátcovství na to nemá vliv.

Offline

 

#7 2010-03-31 10:39:37

variola
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den Zdeni,
chtěla bych se zeptat co vše je povinné uvést v internetovém obchodě  týkající se provozovatele. Je to dané nějakým zákonem? Kde jej hledat?
Děkuji a s přáním hezkého dne Martina

Offline

 

#8 2010-04-05 14:00:26

Zdena
Moderátorka

Re: Internetový obchod

§ 13a obchodního zákoníku:
(1) Každý podnikatel je povinen na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu (dále jen "internetové stránky") uvádět údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle; podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku též údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky, a podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni. Údaj o výši základního kapitálu lze v těchto listinách a na internetových stránkách uvádět, jen jestliže byl zcela splacen.
(2) Na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a na internetových stránkách týkajících se podniku zahraniční osoby nebo jeho organizační složky je zahraniční osoba povinna uvádět údaje podle odstavce 1 a dále i údaj o zápisu podniku nebo jeho organizační složky do obchodního rejstříku, včetně spisové značky. Jde-li o osobu, na níž se vztahuje § 21 odst. 5, uvádí stejné údaje jako česká osoba nezapsaná v obchodním rejstříku podle odstavce 1.
(3) Na objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a na internetových stránkách týkajících se podniku zahraniční osoby nebo organizační složky podniku zahraniční osoby nemusí být uveden údaj o zápisu zahraniční osoby do evidence podnikatelů ve státě, jehož právem se zahraniční osoba řídí nebo v němž má bydliště, pokud toto právo zápis do takové evidence neukládá nebo neumožňuje.

Offline

 

#9 2010-12-03 22:55:49

Romero
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den,mám dotaz ohledně živnostenského listu.
Od roku 2002 vlastním živ.list s předmětem podnikání Truhlářství.Mám to jako hlavní podnikatelskou činnost a jsem plátce Dph.
Truhlařině bych se chtěl věnovat dále,ale chtěl bych si ještě na internetu založit e-shop,kde bych prodával ruční nářadí jako jsou vrtačky,pilky,frézy aj.
Můžete mi poradit co mám proto udělat?Stačí mi rozšířit živnostenský list o obor činnosti 48,nebo si musím založit nové živnostenské oprávnění?
Bude to moje vedlejší činnost,nebo se to bude nějakým způsobem provázáno s truhlářstvím a s platbou Dph.
Chtěl bych aby to s truhlářstvím nemělo nic společného,protože v truhlářství mám smlouvu o sdružení a e-shop chci provozovat sám.
Děkuji mnohokrát.

Offline

 

#10 2010-12-05 21:33:54

Zdena
Moderátorka

Re: Internetový obchod

Budete ohlašovat novou živnost volnou, stojí to, tuším, jen pětistovku. Truhlářství a internetový obchod budete provozovat současně, s účastí ve sdružení nevidím problém. Do daňového přiznání pro účely daně z příjmů uvedete svůj díl příjmů a výdajů, dosažených ve sdružení a všechny příjmy a výdaje, které se vztahují k internetovému obchodu.  Pozor, pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak u živnosti neřemeslné můžete uplatnit jen 60%, což se u obchodu nevyplatí. Nelze uplatňovat u truhlářství procenta a u obchodu skutečné výdaje, u obojího musíte uplatňovat stejným způsobem.
Pokud jste plátcem DPH, pak se plátcovství vztahuje na všechny vaše ekonomické činnosti, tedy i na e_shop. Přijatá a uskutečněná plnění, která se týkají internetového obchodu, budete uvádět ve svém přiznání k DPH.

Offline

 

#11 2010-12-19 11:47:47

lliw
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den,
jsem naprostý nováček v těchto věcech a potřebovala bych poradit. Chtěla bych si založit internetový obchod (chovatelské potřeby) bez kamenného obchodu a vůbec nevím, jak, kde, co k tomu potřebuji atd.
Mohla bych poprosit tedy o informace, jak a co mám udělat? Děkuji moc za odpověď.

Offline

 

#12 2010-12-22 13:52:27

Zdena
Moderátorka

Re: Internetový obchod

Základní informace najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/jak-zacit-podnikani.php

Offline

 

#13 2011-01-24 16:04:15

jakub-mrstny
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den,
mám dva stručné dotazy.
1. chci si zařídit internetový obchod pro prodej vyrobků ze zahraničí a nemám žádnou kamenou provozovnu. Je to problém a jaký druh živnostenského listu na tento prodej potřebuji?
2. chci být neplátce DPH je li to možné. Pokud ano, kde to mám nahlásit nebo se zaregistrovat jako neplátce.

Předem děkuji za kladné vyřízení.

Mrštný

Offline

 

#14 2011-01-25 10:31:07

Zdena
Moderátorka

Re: Internetový obchod

1. Kamennou provozovnu nemusíte mít. Půjde o živnost ohlašovací volnou, obor č. 48 Velkoobchod a maloobchod.

2. Můžete být neplátcem, alespoň v začátku podnikání. K DPH se registrují plátci, neplátci nikoliv. Základní informace k povinné registraci najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/platce-dph-re … ovinna.php

Offline

 

#15 2011-04-17 18:47:26

ivana60
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den,mám kamenno prodejnu s výrobou šperků.Chci si zřídit internetový obchod.V tom nevidím nic nedostupného,jen bych v tom obchodě chtěla prodávat i jiné věci než šperky.Například dekorační potřeby mnou nevyrobené,ale koupené.A též výrobky mnou vyrobené,ale nevztahující se k mému řemeslu -  zlatnice.Velice děkuji za rady a přeji hezký den.Ivana.

Offline

 

#16 2011-04-18 00:22:14

Zdena
Moderátorka

Re: Internetový obchod

Sortiment prodávaného zboží v eshopu si volíte sama a je jedno, zda budete prodávat vlastní, nebo nakoupené výrobky. Pokud nebudete prodávat zbraně, střelivo, léky, kulturní památky, jedy, nebo jiné ostře sledované zboží, tak nevidím problém.

Offline

 

#17 2011-05-17 22:30:14

ivana60
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den,prosím oradu.Můj syn má stavební firmu a chtěl by si otevřít internetový obchod,ale v něm prodávat zboží nevztahující se k jeho podnikání  (stavby rod.domů).Chtěl by prodávat dekorační předměty ,které nakoupí a nebo i vyrobí.Zřejmě potřebuje živnost volnou.... a co dále??? Velice děkuji a přeji hezký den.Ivana.

Offline

 

#18 2011-05-18 14:59:31

bluf
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně činnosti internetového obchodu a případného manipulování se zbožím. Pročetl jsem si celý živnostenský zákon, hledal na internetu, ptal jsem se i paní na živnostenském úřadě, která mi potvrdila že k následující činnosti není třeba splňovat žádné jiné podmínky než být přihlášen k volné živnosti obor č. 48, ale mě to nějak nedá a chtěl bych to potvrdit i z dalšího zdroje. Uvedl jsem následující příklad ač ne tak výstižně jako teď:

Pokud mám v plánu kupovat sušené ovoce či podobně kategorizované zboží z velkoobchodu např. po 10kg balení a mojím cílem je toto balení rozdělit do menších balení, tzn. přímá manipulace s tímto zbožím, které je určené ke konzumaci, jeho přebalení do vlastně koupených balíčků, vlastnoruční uzavření obalů, polep a tisk vlastních etiket. Potřebuji splňovat nějaké další normy či povolení? Jako první mě napadá splění určitých hygienických předpisů, popřípadě registrovaní etikety či samotného balení na nějaký úřad.

Velice děkuji za odpověď.

Offline

 

#19 2011-05-20 21:42:08

wampec
Člen/ka

Re: Internetový obchod

V čem vidíte největšíproblém při zřizování internetového obchodu?
A jak vnímáte ?Nemožnostodlišit se cenou? ?

Offline

 

#20 2012-03-14 10:21:27

nikkus
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobry den potrebovala bych poradit. Chcela bych prodavat svatebni doplnky na internetovych strankach jako je aukro anebo minibazar, bolo by to pro mne jako vedlejsi pracovni pomer kedze som normalne zamestnana. Zivnost mam an sprostredkovani obchodu a sluzieb ako som spravne pochopila tak si musim rozsirit zivnost na velkoobchod a malobchod a co potom musim nejak svoju firmu registrovat na FU ale staci ak si iba rozsirim zivnost. Kedze som zamestnana a zamestnavatel za mne plati vsechny odvody tak to ja uz za sebe numusim??

A jeste by mne zaujimalo jak je potom s predajom kdyz prodam vyrobek musim zaslat zakaznikovi fakturu ktoru pak budem evidovat ve svym jednoduchym ucetnictvi spravne??
Dekuji za odpoved

Offline

 

#21 2013-03-20 19:32:19

Fantazie
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den, začínám s podnikáním - otvírám si vlastní obchod s dárkovým zbožím. A mám dvě otázky.
1.Mohu zde prodat zboží - nevhodné dárky, které jsem dostala?
2. Dcera mi může poslat z USA drobnosti k prodeji, které třeba nakoupí za pár centů na garážovém výprodeji. Jak lze zlegalizovat tento prodej v mém obchodě pro případ kontroly.
Díky.

Offline

 

#22 2013-06-05 15:52:17

HLenule
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den, prosím o radu. Založila jsem si živnost volnou č. 41. vyrábím a ráda bych i prodávala svou bižuterii, paní úřednice :-) mi dopsala : vyroba obchod a prodej do formuláře. :-) Potřebuji ještě udělat živnost maloobchod pokud bych si chtěla založit eshop nebo postačí jen tato živnost č.41.? Moc děkuju za radu :-)

Offline

 

#23 2013-06-05 21:32:05

Zdena
Moderátorka

Re: Internetový obchod

Pokud máte živnost volnou - předmětem podnikání jsou výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona - tak můžete provozovat všech jejích 80 oborů, a nebude to neoprávněné podnikání. Nemusíte mít zapsané všechny obory, stačí jeden. Jestli chcete mít v živnostenském rejstříku zapsaný i maloobchod, tak si zajděte na ŽÚ, doplnění nového oboru by mělo být zdarma.

Offline

 

#24 2013-06-05 22:38:43

HLenule
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Ještě jednou moc děkuji za odpověď. :-)

Offline

 

#25 2013-07-07 11:53:46

jarmila77
Člen/ka

Re: Internetový obchod

Dobrý den, prosím o vysvětlení následující situace. Chci provozovat e-shop - ŽL již mám, nejsem zatím ještě přihlášena na FÚ ani na sociální a zdravotní pojišťovně - nezahájila jsem činnost, nemám zatím zprovozněny stránky e-shopu. Mohu nakoupit již dnes od dodavatele zboží, které budu následně prodávat konečným spotřebitelům? Zahájím tímto nákupem činnost? Jde mi o to, že potřebuji nakoupit zboží od dodavatele, ale ještě nemám zprovozněn e-shop a s prodejem začnu tedy až za několik týdnů. Děkuji za vysvětlení.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB