Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-11-20 03:11:58

zaxmax
Člen/ka

Dotaz na téma evidence, doklady apod.

Dobrý den,

v lednu letošního roku jsem začal podnikat, živnost volná, neplátce DPH, student (vedlejší činnost) - provozuji internetový obchod.

V prvních měsících jsem vykazoval obrat asi 25.000Kč/měs, zboží jsem nakupoval kdekoliv (s dokladem i bez), vedl daňovou evidenci a předpokládal vykázání výdajů paušálem 60%.

Jenže za ten rok jsem hodně pochopil - nyní nakupuji zboží jen od ofic. dodavatelů, archivuju doklady, poctivě (byť myslím, že s chybami) eviduji, obrat se pohybuje kolem 80.000Kč/měs a zřejmě dále poroste, obrovský nárust zákazníků. Zkrátka mám pocit, že takto "na koleni" už to dále dělat nejde. Studovat jsem samozřejmě přestal a v prosinci ukončím studium oficiálně, podnikání se tedy stane mojí hlavní činností a já potřebuji poradit:

1. Kdy (v lednu?) a komu ohlásit ukončení studia a co se pro mě tímto změní? Jak mi v lednu vypočtou zálohy na SOC a ZDRAV, když se přehled podává až v březnu (tuším dobře?)

2. Zaplatit si školení, naučit se správně vést daňovku, evidenci skladu a já nevím co všechno (vidíte? fakt si nejsem jistý :) nebo si "pořídit" účetní?... V případě té druhé možnosti, kolik mě to asi bude stát a jak taková spolupráce probíhá?

Omlouvám se za tyto nevědomosti, ale v mém okolí nikdo nepodniká, nesedí ve vedení firmy ani nespravuje pokladnu, čili budu rád za jakoukoliv informaci... Díky!

Editoval zaxmax (2010-11-20 03:12:38)

Offline

 

#2 2010-11-22 17:09:45

janavk
Administrátorka

Re: Dotaz na téma evidence, doklady apod.

Offline

 

#3 2011-01-03 00:40:13

Zdena
Moderátorka

Re: Dotaz na téma evidence, doklady apod.

1. Pokud jste ukončil studium během prosince (nejste studentem od prvního do posledního dne), tak budete považován za OSVČ hlavní už od prosince. Minimální záloha na ZP 1.601,- Kč je splatná od 1.12.2010 do 8.1.2011. Od měsíce ledna 2011 (splatnost od 1.1. do 8.2.2011) se minimální záloha zvyšuje na 1.670,- Kč. Minimální záloha na SP 1.731,- Kč je splatná od 1.1. do 20.1.2011 a budete ji platit až do měsíce, ve kterém podáte přehled o příjmech a výdajích.

2. Pohodlnější bude, když si zaplatíte účetní. Ceny účetních služeb se liší, zkuste pohledat na internetu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB