Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-10 11:46:10

nunyn
Člen/ka

Příjem z pronájmu důchodce

Moje matka je ve starobním důchodu.Vlastní dům a pronajala nebytové prostory na podnikání.Co jí z toho plyne?Musí podat daňové přiznání?Musí platit soc.+zdrav.pojištění?Její příjem z pronájmu činí 45000 ročně.

Offline

 

#2 2009-02-10 21:32:52

Zdena
Moderátorka

Re: Příjem z pronájmu důchodce

Daňové přiznání ano, SP a ZP ne.

Offline

 

#3 2009-02-25 18:44:44

nunyn
Člen/ka

Re: Příjem z pronájmu důchodce

Zdena napsal(a):

Daňové přiznání ano, SP a ZP ne.

Děkuji vám a prosím o odpověď jestli při tom vyplňování DP,si může odečíst matka odečitatelnou částku na osobu, ikdyž nepodniká ?Potom by při výše uvedené částce za pronájem neplatila žádnou daň,výdaje má paušálem.

Offline

 

#4 2009-02-25 22:17:19

Zdena
Moderátorka

Re: Příjem z pronájmu důchodce

Maminka si může uplatnit slevu na dani na poplatníka (nárok na slevu je i při zdaňování příjmů z pronájmu) ve výši 24.840,- Kč, takže nebude muset platit žádnou daň z příjmů.

Offline

 

#5 2010-11-09 18:14:55

John
Člen/ka

Re: Příjem z pronájmu důchodce

Je možné prosím pronajmout za úplatu (4000,- měsíčně) vnukovi garáž na jeho drobné podnikání? Co to pro mne jako starobního důchodce znamená? Bydlíme na společné adrese, ale já jsem vlastník nemovitosti.

Offline

 

#6 2010-11-18 12:58:56

Zdena
Moderátorka

Re: Příjem z pronájmu důchodce

Ano, je to možné. Nájemné by mělo alespoň zhruba odpovídat ceně obvyklé. Ceně, za kterou byste garáž pronajal cizí, nespojené osobě.

Pokud budete mít za rok příjem z pronájmu vyšší než 15.000,- Kč, tak budete podávat daňové přiznání. K příjmu z pronájmu si můžete uplatnit výdaje ve výši 30%, aniž byste musel prokazovat, že jste je skutečně vynaložil.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB