Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-11-01 07:09:46

2222Adriana
Člen/ka

Rodičovský příspěvek a živnost

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jsem na rodičovském příspěvku, který mi končí v srpnu 2011, ale snažíme se o druhé mimčo, tak se mi nechce čekat až mi skončí rodičák. Jde o to, že jsem před děckem pracovala v oboru administrativa jako zaměstnanec bez ŽL, momentálně si dělám kurz na pedikúru a chtěla bych začít podnikat, ale nevím, zda by mi nesebrali rodičovský příspěvek, tak Vás prosím o radu, zda si můžu normálně zřídit výpis z živnostenského listu nebo jak to vymyslet? Děkuji moc za rady.

Offline

 

#2 2010-11-09 22:28:44

Zdena
Moderátorka

Re: Rodičovský příspěvek a živnost

Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je řádná a celodenní péče o dítě. Péči můžete zajistit i jinou dospělou osobou (manžel, dospělý sourozenec, babička, paní na hlídání). Zdravé dítě do 3 let věku může do předškolního zařízení maximálně na 5 kalendářních dnů v měsíci, dítě starší 3 let může chodit do školky denně, ale maximálně na 4 hodiny, pokud byste je dávala do školky na celý den, pak nanejvýš na 5 kalendářních dnů v měsíci. Pokud splňujete podmínky nároku na RP, tak můžete být zaměstnaná, nebo podnikat, případně obojí a nikdo vám RP nesebere.

Po dobu pobírání rodičovského příspěvku budete z pohledu OSSZ považována za OSVČ vedlejší (v prvním roce podnikání neplatíte zálohy na pojistné) a z pohledu ZP budete pojištěncem, za kterého platí pojistné i stát (odvedete pojistné jen ze skutečných výdělků).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB