Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-09-21 23:26:05

zaxmax
Člen/ka

Výpočet daně z příjmu, soc. a zdrav.

Dobrý den,

od začátku r. 2010 jsem OSVČ, jsem student, čili podnikání je mojí vedlejší činností. Předpokládám ZISK 200.000,- za celý rok.

Jakým procentem si mám spočítat daň z příjmu, zdrav. a soc.? Děkuji za radu.

Offline

 

#2 2010-09-24 00:53:15

Zdena
Moderátorka

Re: Výpočet daně z příjmu, soc. a zdrav.

Výše procenta z příjmů závisí na druhu živnosti, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php

Jako student jste pro účely SP považován za OSVČ vedlejší, více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … peceni.php
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … innost.php

Pro účely zdravotního pojištění budou vaše příjmy považovány za vedlejší, více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Offline

 

#3 2010-09-29 13:34:03

zaxmax
Člen/ka

Re: Výpočet daně z příjmu, soc. a zdrav.

Výši procenta znám, 200.000Kč je předpokládaný čistý zisk z tohoto roku.

Čili, když to jednoduše spočítám dle procent uvedených na těchto stránkách, znamená to že na začátku roku 2011 zaplatím:

SOC: 14,6% z 200.000,- = 29.200Kč
ZDRAV: 6,7% z 200.000,- = 13.400Kč
DAŇ Z PŘÍJMU: 15% z 200.000,- = 30.000Kč


Je to tak správně?

Offline

 

#4 2010-10-13 17:39:24

inna
Člen/ka

Re: Výpočet daně z příjmu, soc. a zdrav.

začala jsem podnikat,jsem ukrajinka žl.mam na 2roky,předmět pod.Vyroba obchod a služby neuvedené vpřílohach 1 až 3. Na 2 roky mám zaplaceno  10560,na zdrav. pojištění a soc.poj.platím paulšálně 1731 kč. vydělam si asi za rok180.000kč. chtěla bych se zeptat kolik budu platit daně za 1 rok, dále jestli si mohu odečíst legitimaci MHD, a nájemné u člověka u kterého mám pronájem ale nemam
najemni smlouvu,muže li mi postačit poukaz o úhradě na jeho účet. děkuji Inna.

Offline

 

#5 2010-10-13 22:11:17

Zdena
Moderátorka

Re: Výpočet daně z příjmu, soc. a zdrav.

Legitimace MHD slouží i k osobním účelům, pokud si chcete uplatnit výdaj, tak maximálně 50%. Nájemné je vaším soukromým výdajem. Doporučuji uplatnit výdaje procentem z příjmů, kdy si uplatníte výdaje ve výši 60% příjmů (108.000,- Kč) bez nutnosti prokazování.
Upozorňuji, že byste měla vést podvojné účetnictví. Výdaje procentem z příjmů může použít i poplatník vedoucí účetnictví.

Offline

 

#6 2010-10-13 22:12:30

Zdena
Moderátorka

Re: Výpočet daně z příjmu, soc. a zdrav.

zaxmax napsal(a):

Výši procenta znám, 200.000Kč je předpokládaný čistý zisk z tohoto roku.

Čili, když to jednoduše spočítám dle procent uvedených na těchto stránkách, znamená to že na začátku roku 2011 zaplatím:

SOC: 14,6% z 200.000,- = 29.200Kč
ZDRAV: 6,7% z 200.000,- = 13.400Kč
DAŇ Z PŘÍJMU: 15% z 200.000,- = 30.000Kč

Je to tak správně?

ZP mi vychází na 13.500,- Kč (6,75%).

Daň z příjmů: pokud nemáte nějaké nezdanitelné části základu daně, například poskytnuté dary (může to být např. darování krve), životní pojištění atd., tak vypočítáte daň ve výši 30.000,- Kč. Od daně si odečtete základní slevu na poplatníka 24.840,- Kč a pokud budete mít po celý rok status studenta, tak si uplatníte též slevu na studium 4.020,-  Kč (pokud nesplňujete podmínky celý rok, tak uplatníte 335,- Kč za každý měsíc, na jehož počátku jste podmínky plnil). Daň z příjmů pak vychází na pouhých 1.140,- Kč.

Offline

 

#7 2010-10-25 17:33:51

jabky
Člen/ka

Re: Výpočet daně z příjmu, soc. a zdrav.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně placení daní. Můj táta má HPP kde si za rok 2009 vydělal 108 000 Kč, zaměstnavatel za něj odvedl za SP a ZP za rok 38.699Kč. Dále má jako Vedlejší pracovní činnost jako OSVČ kde si za rok 2009/ za 4 měsíce / vydělal 102.200 Kč.
Pak měl danové přiznání,které vypočítal a zaplatil. Ted mu přišel dopis(pražská správa sociálního zabezpečení),kde se píše - Platební výměr - že má zaplatit doplatek na pojistném  na důchodové pojištění a příspěvěk na státní politiku zaměstnanosti za rok 2009 a penále z doplatku na pojistném za rok 2009 :
doplatek na pojistném 2009 : 5.957 kč
penále 498 Kč
celkem : 6.455 Kč.

Pak na vyúčtováním od pssz je zde uvedeno období : 7.5.2010 - 20.10.2010 , 167 dnů, částka 5.957 + penále 497 kč.

Chtěla bych se zeptat, když za otce zaměstnavatel odvádí daně kde pracuje na HPP (SP+ZP), jakto,že by měl ještě odvádět daně znovu z vedlejší pracovní činnosti a dále proč je to za období z roku 2010 jak je na vyúčtování a zárověn je to za rok 2009? Moc tomu nerozumím.

Otec udělal danové přiznání, daně odvedl, zaměstnavatel za něj také odvedl SP + ZP, jakto,že ještě má zaplatit tuto částku s penálem??

Děkuji moc
Veronika

Offline

 

#8 2010-10-26 17:51:00

noway
Člen/ka

Re: Výpočet daně z příjmu, soc. a zdrav.

Dobrý den,
potřebuji poradit. Úplně s podnikáním začínám a mám v tom guláš.  Od 1.10 jsem regristrován jako živnostník s volnou živností. Zároveň jsem ale i studentem prezenční formy studia. Mám hned několik otázek a nejasností.

0.Budu používat paušalní daně, což by pro Hlavní činost mělo být náklady na volnou živnost 60% a zisk 40%, jestli je to pro Vedlejší činnost jinak netuším
1.Kde vůbec rozhodnu o tom že chci mít živnost jako vedlejší ? Při registraci i na SSZ i na FU jsem říkal že jsem student, ale nevím jestli mě přihlásili jako na hlavní nebo vedlejší činnost.Dá se to případně změnit?
2.Když předpokládám že budu mít příjmy za ty 3 měsíce co zbývají do konce roku řekněme 200 000 tisíc mám nárok na to mít živnost jako vedlejší. (někde buď na SSZ nebo zdrav. nebo fin. úřad ) mi bylo řečeno , že poku překročím nějakou částku (asi něco kolem 54 tisíc ) nebo jak tak už není moje činnost vedlejší ale hlavní
3.tohle je podstatný bod: Pokud podnikám skutečně teprve od září toho roku, mám nárok na celou výši té základní slevy na poplatníka která je 24840kč nebo se to vypočítává podle toho jak dlouho jsem živnostníkem ? tedy (24840/12)*3  zde

Code:

http://aktualne.centrum.cz/finance/prilohy/clanek.phtml?id=659352

jsem si odstavci Sleva na poplatníka přečetl, že

Jde o roční částku, která je nedělitelná na měsíce

takže bych rád věděl jak to je.
4.jak to je s výpočtem daně pro vedlejší činnost. počítá se to jinak než na hlavní ? pokud správně počítám tak při příjmech 200 000 a nákladech 60% (120 000) mám základ pro daň 80 tisíc z toho je ta daň 15% ne? takže  12 000,-  pokud jsem student odečtou mi snad  cca 4000 ,- a pak možná i nějakou částku z té slevy na poplatníka (což nevím jestli bude těch 24 tisic nebo se to nějak podělí ta částka).
5. Jak to je dále s výpočtem záloh jak pro zdrav a soc , tak pro daně(pokud se u daní platí nějaké zálohy). Jde mi teď hlavně o to, jestli oni si to vezmou tak že za 3 měsíce jsem vydělal 200 tisíc tak za rok bych vydělal 800 000 a podle toho mi nastaví zálohy(zdrav,soc, dane) nebo jestli to berou jako 200 tisíc za rok a podle toho nastaví zálohy.Znovu upozorňuji že podnikám teprve od září toho roku, tedy né celý rok
6.Prý se dá nějak ovlivnit výše těch záloh, pokud vím , že v příštím roce nedosáhnu takového zisku. Jak a kde se to dá případně uplatnit.
7.Tak nějak jsem pátral dál a vlastně ono je v podstatě jedno, jestli to mám na hlavní nebo vedlejší činnost, protože tím se pouze ovlivňuje výše záloh. Ale celková výše částky za zdrav a soc se stejně vypočítává ze zisku. A pokud mi na vedlejší činnost něco nezvýší paušální náklady, tak mě to vlastně neovlivní.Je tomu tak ?

Moc děkuji za případné odpovědi a rady

Tak jsem ještě pátral a podle mého názoru je možné uplatnit tu slevu na poplatníka  ve výši  3x2070 (protože jen 3 měsíce podnikám) a slevu za studenta 3x335 tedy cca 1005kč.

Editoval noway (2010-10-26 20:02:10)

Offline

 

#9 2010-10-31 18:45:39

Zdena
Moderátorka

Re: Výpočet daně z příjmu, soc. a zdrav.

Nebudete používat paušální daň, ale uplatníte výdaje procentem z příjmů. Zákon o daních z příjmů nerozlišuje mezi hlavní a vedlejší činností. Pokud máte živnostenské oprávnění k provozování neřemeslné živnosti (volné, nebo vázané), tak ke svým příjmům uplatníte výdaje ve výši 60%.

1. Na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu pošlete potvrzení o studiu, oni si vás zařadí do vedlejší činnosti.

2. Budete i nadále OSVČ vedlejší, ale vznikne vám povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ. Po podání přehledu doplatíte pojistné za rok 2010 (SP 1.680,- Kč a ZP 5.400,- Kč) a v roce 2011 budete platit zálohy. Zálohy na SP -3.894,- Kč a ZP .800 ,- Kč měsíčně.

3. Je to přesně tak, jak píší v článku, počet měsíců podnikání nijak neovlivní výši slevy na poplatníka.

4. Daň z příjmů se počítá stejně při hlavní i při vedlejší činnosti. Z daňového základu 80 tis. Kč vypočítáte daň 12.000,- Kč, odečtete slevu na poplatníka a jste na nule. Sleva sice činí 24.840,- Kč, nijak se nekrátí, ale můžete ji uplatnit jen do výše daně. Slevu na studium už nebudete potřebovat.

5. Při nulové daňové povinnosti neplatíte v následujícím roce žádné zálohy na daň z příjmů. Zálohy na ZP a SP jsem uvedla v bodě 2. Vezmou to tak, jak píšete. Jestliže jste za 3 měsíce vydělal 200 tisíc, tak se předpokládá, že za rok vyděláte 800 tisíc a podle toho jsou nastavené zálohy.

6. Můžete požádat o snížení záloh. Žádosti se musí každé 3 měsíce obnovit.

Offline

 

#10 2010-10-31 21:57:20

Zdena
Moderátorka

Re: Výpočet daně z příjmu, soc. a zdrav.

jabky napsal(a):

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně placení daní. Můj táta má HPP kde si za rok 2009 vydělal 108 000 Kč, zaměstnavatel za něj odvedl za SP a ZP za rok 38.699Kč. Dále má jako Vedlejší pracovní činnost jako OSVČ kde si za rok 2009/ za 4 měsíce / vydělal 102.200 Kč.
Pak měl danové přiznání,které vypočítal a zaplatil. Ted mu přišel dopis(pražská správa sociálního zabezpečení),kde se píše - Platební výměr - že má zaplatit doplatek na pojistném  na důchodové pojištění a příspěvěk na státní politiku zaměstnanosti za rok 2009 a penále z doplatku na pojistném za rok 2009 :
doplatek na pojistném 2009 : 5.957 kč
penále 498 Kč
celkem : 6.455 Kč.

Pak na vyúčtováním od pssz je zde uvedeno období : 7.5.2010 - 20.10.2010 , 167 dnů, částka 5.957 + penále 497 kč.

Chtěla bych se zeptat, když za otce zaměstnavatel odvádí daně kde pracuje na HPP (SP+ZP), jakto,že by měl ještě odvádět daně znovu z vedlejší pracovní činnosti a dále proč je to za období z roku 2010 jak je na vyúčtování a zárověn je to za rok 2009? Moc tomu nerozumím.

Otec udělal danové přiznání, daně odvedl, zaměstnavatel za něj také odvedl SP + ZP, jakto,že ještě má zaplatit tuto částku s penálem??

Děkuji moc
Veronika

Vzhledem k výši daňového základu (přes 100 tis. Kč za 4 měsíce podnikání) vznikla tatínkovi za rok 2009 povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ. Zaměstnavatel odvádí daně a pojistné ze zaměstnancovy výplaty, o jeho příjmy z podnikání se nezajímá. Pokud zaměstnanec zároveň podniká, tak si sám musí vyúčtovat a odvést daň z příjmů a pojistné na ZP a SP z příjmů, kterých dosáhl samostatnou výdělečnou činností. Podnikatel si pak sám podává daňové přiznání (ve kterém přizná příjmy ze zaměstnání + z podnikání) a také musí odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu, ve kterých si vypočítá pojistné na SP a ZP a toto pojistné odvede.

Za rok 2009 měl tatínek nejpozději do 8.5.2010 doplatit pojistné na SP ve výši 5.957,- Kč. Pojistné nezaplatil, uvedenou částku dluží, a proto mu nabíhá penále za každý den prodlení. Dále měl tatínek platit zálohy na pojistné (pokud nepřerušil podnikání) ve výši 1.490,- Kč měsíčně.

Podali jste přehledy o příjmech a výdajích? Zdravotní pojištění jste také neodvedli? Obojí byste měli vyřídit co nejrychleji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB