Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2008-03-20 14:17:05

miskaraj
Člen/ka

uplatnění nákladů za jízdy soukr. autem

Začínám podnikat  a tak jsem se přihlásila i  k silniční dani, v I.čtvrtletí jsem jezdila pouze v březnu a tudíž náklady za auto si budu uplatňovat jen za březen
Dotaz
1: zaplatím zálohu na silniční daň pouze za březen(200 Kč) nebo musím zaplatit zálohu za celé čtvrtletí (600 Kč)?
2: náklady za auto dle knihy jízd musím uplatňovat měsíčně nebo stačí na konci roku sečíst km a do nákladů dát  částku dle vzorečku (km*4,10)+(km*prům.spotř./100*Kč/l)?
Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2008-03-20 17:16:06

Zdena
Moderátorka

Re: uplatnění nákladů za jízdy soukr. autem

Záloha ve výši 200,- Kč (platíte dvanáctiny daňové povinnosti). Povinnost měsíčního zjišťování příjmů a výdajů už dávno neplatí, stačí sečíst a spočítat na konci roku podle uvedeného vzorečku. Předpokládám, že auto je vaše vlastní.

Offline

 

#3 2008-03-31 13:16:59

Tereza 121516
Host

Re: uplatnění nákladů za jízdy soukr. autem

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu týkající se silniční daně a náhrad. Manžel začal podnikat od nového roku a využívá k podnikání auto, které je však vedeno na mé jméno. Zaregistrovala jsem se tedy jako plátce daně silniční já, zaplatila zálohu na celý rok  a ráda bych se zeptala  na následující: Může si manžel do DP, které bude odevzdávat v roce 2009 dát do nákladů mnou zaplacenou silniční daň? Jak by to bylo v našem případě s cesovními náhradami? Budou zohledněny v manželově DP z daně z příjmu za rok 2008? Nebylo by lepší, či jednodušší, zrušit mou registraci k silniční dani a přepsat auto na manžela? Velice děkuji za odpověď a omlouvám se za neznalost v dané oblasti.

 

#4 2008-03-31 13:46:35

Zdena
Moderátorka

Re: uplatnění nákladů za jízdy soukr. autem

Předpokládám, že auto je ve společném jmění manželů. Silniční daň sice platíte vy (také podáváte přiznání k silniční dani), ale manžel si jí může uplatnit jako výdaj na podnikání podle § 24/2/u) zákona o daních z příjmů. Cestovní náhrady si může uplatňovat jako u vozidla vlastního - auto mu také patří. Nevím, jestli s přepisováním nebude s přepisováním víc práce a starostí, myslím, že můžete věci klidně nechat tak, jak jsou.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB