Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-08-09 12:57:53

wdc
Člen/ka

Založení živnosti - Nepochopení daňové evidence a DPH

Dobrý den,

Potřeboval bych docela dost poradit ohledně daňové evidence.

plánuji příjem z internetových reklam Adsense, a dalších podobných programů atd.

Potřebuji být tedy plátcem DPH a OSVČ, to už vím jak si zařídit pomocí jednotného formuláře registračního.


Teď abych pokročil dále tak bych potřeboval vědět co přesně budu dělat až tu živnost budu mít...

Zvolím jestli budu odvádět daň na základě skutečných výdajů a příjmů a nebo paušálně.

Já bych radši ty skutečné abych státu nedával tolik peněz.

--

No a dozvěděl jsem se že každé tři měsíce musím vykázat něco ohledně DPH finančnímu úřadu, to vůbec nevím jak na to konkrétně.
Dále ta daňová evidence, tomu vůbec nerozumím. Můži si schovávat třeba výpisy z adsense a ty tisknout a archivovat.

A na konci roku, nebo 4 měsíce po konci roku se podává to přiznání, ale to také nevím kde ho seženu a jak co vyplním.

Hledám nějaký návod nebo informace jak přesně na to po tom založení živnosti. Který software využít co a jak.

Byl bych rád za všechny rady.

Editoval wdc (2010-08-09 13:01:08)

Offline

 

#2 2010-08-15 14:24:31

Zdena
Moderátorka

Re: Založení živnosti - Nepochopení daňové evidence a DPH

Daň z příjmů: způsob uplatnění výdajů si zvolte až po skončení roku, až budete vědět, který způsob je pro vás výhodnější. Podrobněji zde:   http://www.jakpodnikat.cz/dan-z-prijmu.php a zde: http://www.jakpodnikat.cz/ucetnictvi.php

Čtvrtletně budete podávat přiznání k dani z přidané hodnoty a vzhledem ke službám AdSEnse též souhrnné hlášení, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan-dph.php

Offline

 

#3 2010-08-15 16:21:14

wdc
Člen/ka

Re: Založení živnosti - Nepochopení daňové evidence a DPH

Děkuji,

viděl jsem ten formulář o DPH a to bych sám dohromady nedal. Je to velmi složité pro mě.

Pokud vydělám měsíčně 20 000Kč na 10 položkách příjmových (budu mít DPH povinnost) a utratím v souvislosti s podnikáním 5000Kč na 5 položkách, tak měl bych si kvůli tomu najmout účetní tady u nás? Kolik by mě zhruba mohlo vyjít poplatky za to zpracování a daně když se to rozpočte?

Offline

 

#4 2010-08-16 22:30:03

Zdena
Moderátorka

Re: Založení živnosti - Nepochopení daňové evidence a DPH

Ceny jsou opravdu různé, záleží i na lokalitě, v centru Prahy očekávejte jinou cenu, než například v Bruntále. Zkuste si najít nabídku účetních služeb ve vašem kraji, někteří možná budou mít na svých stránkách i ceník. 
http://www.firmy.cz/banky-a-financni-sl … tni-sluzby

Offline

 

#5 2010-08-17 20:09:51

wdc
Člen/ka

Re: Založení živnosti - Nepochopení daňové evidence a DPH

Z ceníků účetních firem si nedokáži vybrat kolik bych já osobně mohl zaplatit při výše uvedeném počtu účetních pooložek a při potřebě toho dokladování DPH a ročnmu přiznání...? kolik by to mohlo být měsíčně i daň, mohla byste naznačit, zhruba?

"Pokud vydělám měsíčně 20 000Kč na 10 položkách příjmových (budu mít DPH povinnost) a utratím v souvislosti s podnikáním 5000Kč na 5 položkách"

Editoval wdc (2010-08-17 20:11:19)

Offline

 

#6 2010-08-18 01:08:32

Zdena
Moderátorka

Re: Založení živnosti - Nepochopení daňové evidence a DPH

Pokud budete mít tak nízké výdaje, tak pro vás bude výhodnější nevést daňovou evidenci, ale uplatnit výdaje procentem z příjmů. Za předpokladu, že nemáte jiné příjmy, například ze zaměstnání, nebo z pronájmu, byste neplatil žádnou daň z příjmů.

Firma AAA by vám zřejmě účtovala paušál 1.000,- Kč měsíčně jako při vedení daňové evidence. Přiznání k DPH konkrétně nezmiňují, zřejmě je budou účtovat v ceně od 750,- Kč (položka ostatní daně), přiznání se zpracovává čtvrtletně. 3.750,- Kč za čtvrtletí při několika málo položkách mi připadá moc, myslím, že cena bude nižší. Ročně se odevzdává přiznání k dani z příjmů, za které si účtují 1.500,- Kč a přehledy pro ZP a SP, za které budou chtít po 250,- Kč a to jsou docela rozumné ceny.

Z ceníku Ing. Horáka nejsem příliš moudrá. U zpracování záznamní povinnosti při uplatňování paušálních výdajů uvádí cenu 1.000,- Kč za hodinu, ale nevím, kolik času tím stráví. Totéž u daňových přiznání.

Obě firmy uvádějí, že ceny jsou jen orientační a konečná cena se může po vzájemné dohodě lišit. Na svých stránkách uvádějí i kontakt, napište jim.

Offline

 

#7 2010-08-18 11:08:46

wdc
Člen/ka

Re: Založení živnosti - Nepochopení daňové evidence a DPH

Děkuji, vychází mě to na asi 2600Kč měsíčně podle toho co píšete. Já jim tedy kdyžtak napíši. Takže ono to probíhá tak, že všechny papíry, faktury vytištěné online přehledy jim budu nosit měsíčně? a oni na základě plné moci za mě všechno zařídí a jen mi budou třeba posílat potvrzení mailem nebo tak?

Těch 2600Kč mi nepřijde moc. Když bych měl třeba E-shop tak tam už je těch příjmových položek třeba 100+ tak tam by třeba chtěli 10Kč za položku možná, nebo i více.

To se mi zdá v pohodě tahle cena. Ale jak říkáte při těchto výdajích 5000Kč ku příjmu 20 000Kč že by se mi vyplatilo paušální zdanění, tzn. že bych zaplatil na dani cca 10 000Kč+? a nebo jak myslíte to "Za předpokladu, že nemáte jiné příjmy, například ze zaměstnání, nebo z pronájmu, byste neplatil žádnou daň z příjmů.
"
? Žádné jiné příjmy tedy nemám, pouze z různch typů služeb na internetu a chtěl bych i e-shop.

děkuji,
V.

Editoval wdc (2010-08-18 11:10:50)

Offline

 

#8 2010-08-18 21:52:08

Zdena
Moderátorka

Re: Založení živnosti - Nepochopení daňové evidence a DPH

Nevím, jak bude probíhat předávání dokladů.  U čtvrtletního plátce s několika málo doklady by stačilo předat jednou za čtvrt roku. Nejsou daňovými poradci, takže za vás nebudou na základě plné moci podávat daňová přiznání.

K dani z příjmů: pokud budete podnikat celý rok, měsíční hrubý příjem budete mít 20 tis. Kč, to je 240 tis. Kč za rok. K příjmu si uplatníte výdaje ve výši 60% (předpokládám, že budete provozovat volnou živnost), základ daně bude 96 tis. Kč (240 000 _ 144 000). Daň z tohoto základu bude činit 14.400,- Kč (15%). K vypočítané dani uplatníte slevu na poplatníka, která činí 24.840,- Kč, ale lze uplatnit jen do výše daně, takže ze slevy využijete jen 14.400,- Kč a jste s daní z příjmů na nule.

Kromě daní platí živnostníci sociální a zdravotní pojištění. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … peceni.php
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Offline

 

#9 2010-08-18 22:49:51

wdc
Člen/ka

Re: Založení živnosti - Nepochopení daňové evidence a DPH

Skoro z toho mám až euforii jak to vypadá jednoduše, děkuji za pěkné vysvětlení.

Tady Příklad 2 při uplatnění skutečných výdajů:

Pokud bych došel příjmy 40 000Kč měsíčně a 20 000Kč výdaje.
Ročně by to byl příjem 480 000Kč a výdej 240 000Kč, odečtu výdaje od příjmů a základ daně je 240 000Kč, z čehož 15% = 36 000Kč daň. Odečtu slevu na poplatníka 24 840Kč a >ročně zaplatím 11 160Kč<

Kdyby byly výdaje pouze 10 000 Kč, tak základ daně bude 360 000Kč, 15% = 54 000Kč, odečtu slevu 24 840 Kč a daň bude 29 160Kč.

Příklad 2 s paušálním zdaněním

40 000Kč příjem měsíčně, 60% z toho výdaje
Příjem 480 000Kč ročně
Paušální výdaje ročně (60%) 288 000Kč
192 000Kč základ daně
28 800Kč daň (15%)
3960Kč daň po odečtu slevy poplatníka (24 840Kč)

Jestli to je pravda tak ten stát ze mě vůbec nic nezíská a není pravda co mi jedna paní povídala že se to drobným podnikatelům nevyplatí podnikat.

To zaplatím tedy více těm účetním než státu na daních... Vlastně jsem zapoměl že musím přidat i sociální pojištění a 500Kč na zdravotním které teď mám minimální. To Soc+Zdrav bude tak do 3500Kč měsíčně. Takže dá se říci že můj výdaj bude hlavně to pojištění a potom až se mi povede dobře při podnikání tak se malinko zvýší ty daně protože už mi nebude stačit ta sleva poplatníka.

--
U mě živnost volná a jen nevím jestli ta sleva na poplatníka (čeho?) je vždy 24 840Kč.

A když tedy ta účetní firma není daňovými poradci tak to znamená že mi to vše napíší a vystaví a já to jen přijdu podepsat a odešle se to či se to musí osobně donést na finanční úřad to DPH a daňové přiznání každý rok? Jedna paní účetní mi právě říkala že to ona dělá na základě plné moci. V.

Editoval wdc (2010-08-18 22:58:56)

Offline

 

#10 2010-08-19 22:58:18

Zdena
Moderátorka

Re: Založení živnosti - Nepochopení daňové evidence a DPH

Příklady na zdanění jsou tak, jak jste vypočítal. Daň z příjmů opravdu není vysoká, daleko větší zátěží je minimální pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Pokud má drobný živnostník příjem například 12 tisíc měsíčně (také se může stát, že na některý měsíc nesežene žádnou zakázku, případně odběratel nezaplatí a živnostník je bez příjmů), tak sice nezaplatí žádnou daň z příjmů, ale musí odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu, tj. 3.332,- Kč měsíčně. Nějaké náklady také určitě má, a i kdyby činily skutečné výdaje pouhou čtvrtinu příjmů, tak mu po úhradě výdajů a zaplacení pojistného zbude 5.668,- Kč. Z toho určitě nevyžije a podnikání ho přišlo docela draho. Kdyby byl na ÚP, tak za něho zaplatí pojistné (ZP vždy, SP jen po určitou dobu) stát.

Základní sleva na dani na poplatníka 24.840,- Kč je vždy, nijak se nekrátí.

Přehledy na ZP a SP může podepsat a odeslat účetní na základě plné moci. Co se týká přiznání k daním, tak tam může účetní na základě plné moci zastupovat u jednoho finančního úřadu jen jednoho poplatníka. Zeptejte se, jestli u vašeho FÚ už nezastupuje někoho jiného.
Také si můžete vyřídit datovou schránku, do které bude mít vaše účetní přístup a prostřednictvím které bude odesílat přiznání, nebo elektronický podpis.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB