Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-25 17:16:33

Adush
Člen/ka

Silniční daň

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jestli hrozí sankce, když manžel je OSVČ a k živnostenské činnosti používá osobní auto, které mám ve vlastnictví já (jsem uvedená v TP). Silniční daň, ale platí manžel a do výdajů si vykazuje cesťáky, jiné vozidlo on nevlastní.
Děkuji

Offline

 

#2 2010-03-26 00:27:12

Jarmila234
Člen/ka

Re: Silniční daň

Pokud jste auto pořizovali v době trvání manželství,tak auto máte ve společném vlastnictví a nezáleží na tom zda jste uvedená v TP vy.Manžel takové auto může používat k podnikání,daňové přiznání k silniční dani by jste měla podávat vy svým jménem (nevadí že nepodnikáte),ale manžel si může i tuto silniční daň uplatnit do výdajů.

Offline

 

#3 2010-05-05 09:51:39

Re: Silniční daň

Dobrý den, pátrám na internetu, ale nikde jsem se nedopídila odpovědi na mou otázku. Tak si dovoluji se Vás dotázat na Váš výklad ohledně povinnosti platit silniční daň u nákladního vozidla nad 3,5 t (Avia) a nad 12 t (TATRA). Dle ustanovení zákona o dani silniční je možnost snížit SD buď o 100% nebo o 48% nejsou-li vozidla používána k podnikání nebo v přímé souvislosti s podnikáním nebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů anebo nejsou provozována pro cizí potřeby a jsou-li používána za c) fyzickou osobou.
Obě vozidla máme v obchodním majetku (jsou v TP zapsána na  IČ, odepisujeme a uplatňujeme si výdaje). Používáme je k podnikání, ale třeba i několik měsíců stojí (především v zimě, když není práce, nebo se vozidla opravují a připravují na sezónu). Do roku 2008 byla povinnost platit vždy. Tím jsem se řídila a když jsem věděla, že není práce tak jsem dávala značky do depozita. Známá mi tvrdí, že je to od 1.1.2009 zbytečné - mě se to ovšem nepozdává.
Slevy lze uplatnit jen na vozidla, která nejsou zahrnuta v obchodním majetku (zapsaná v TP na RČ)? Nebo lze to brát i - není-li žádná fakturace, nebo stojí-li vozidlo - neslouží k podnikání (k získání příjmů)?

Manžel má koncesi na "silniční motorovou dopravu nákladní"a živnost na "stavební činnost".  Vozidla spíše využívá na svých stavbách, než aby pro někoho jezdil.

Za odpověď předem moc děkuji.
Dagmar Kudělková

Offline

 

#4 2010-05-05 23:42:38

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Od roku 2009 zacházíte s nákladními auty nad 3,5 tuny stejně, jako jste do té doby zacházela s vozidly nad 12 tun. Pokud je nevyužíváte a nechcete zbytečně platit silniční daň, tak odevzdejte registrační značky do depozita. Tím docílíte toho, že se nebude jednat o vozidla REGISTROVANÁ (§ 2/1 zákona o dani silniční) a nebudou tedy předmětem silniční daně.

Od roku 2009 jsou nákladní automobily, tahače, nákladní návěsy a přívěsy s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny (registrované v ČR) VŽDY předmětem daně bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání, nebo stojí v garáži, či na stavbě.

Snížení sazby o 100% podle § 6, odstavce 9 zákona o DS (vozidla nad 3,5 t do 12 tun) a snížení sazby o 48% podle odstavce 10 (vozidla nad 12 t), se týká pouze neziskových organizací, autoškol a fyzických osob_nepodnikatelů. Pokud máte příjmy, které podléhají dani z příjmů podle § 7, odst. 1 a 2 zákona o daních z příjmů (příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti), pak jste pro účely daně silniční považováni za podnikající FO a uvedené snížení sazeb se na vás nevztahuje.

Offline

 

#5 2010-05-06 09:28:26

Re: Silniční daň

Děkuji za Vaši odpověď. Dagmar Kudělková

Offline

 

#6 2015-09-01 21:34:52

andulka
Člen/ka

Re: Silniční daň

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda podnikatel.(zemědělec) který má živnost i na poskytování služeb v zemědělství, nemá úlevu na silniční dani-nákladní automobil TATRA T-815. Někde jsem četla, že nákl.automobily, které se podílí na rostlinné výrobě mají osvobození nebo úlevu od silniční daně. On  poskytuje služby v zemědělství - odváží sklizené plodiny.
Děkuji mnohokrát za odpověď

Offline

 

#7 2015-09-08 00:14:08

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Zřejmě jste četla zákon o dani silniční.
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-16
Podle ustanovení § 6 odst. 5 je možno snížit sazbu daně o 25% u vozidel, která jsou používána pro činnosti výrobní povahy v rostlinné výrobě podle klasifikace produkce CZ-CPA, kód 01.61.10 Podpůrné služby pro rostlinnou výrobu, je-li poplatníkem daně osoba provozující zemědělskou výrobu.

Podpůrné služby pro rostlinnou výrobu, kód 01.61.10, zahrnují podle vysvětlivek k CZ CPA:
- přípravu polí
- setí a sázení, pěstování a hnojení kultur
- postřik kultur, vč. leteckého
- ochranu proti škůdcům v zemědělství
- ořezávání ovocných stromů a vinné révy
- přesazování a jednocení plodin
- sklizeň
- pronájem zemědělských strojů pro rostlinnou výrobu s obsluhou
- udržování zemědělských ploch v dobrém zemědělském a ekologickém stavu
- provozování zemědělských zavlažovacích systémů

Zemědělství nerozumím, ale myslím, že odvoz plodin by mohl být součástí sklizně, takže byste mohli využít snížení sazby daně u nákladního automobilu o 25%.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB