Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-22 20:34:01

petra7
Člen/ka

Dodanění odečtených částek za životní pojištění

Dobrý den, jen  bych se ráda ujistila, zda uvažuji správně. Švagr si za roky 2004-2008 odečítal částky, které v daných letech zaplatil za životní pojištění. Na konci roku 2009 pojištění zrušil. Plnění mu bylo vyplaceno. Založil si sice novou pojistku, ale ta už nesplňuje podmínky pro odpočet ze základu daně. Přečetla jsem si přesné znění paragrafu 15 odst. 6 zákona o DP, kde jsou popsány podmínky pro odečet životního pojištění. Podle mého názoru, jestli to správně chápu, musí švagr v přiznání za rok 2009 navýšit příjmy o celkovou částku, kterou si za roky 2004-2008 na zrušené životní pojištění odečítal. Můžete mi prosím, někdo potvrdit, že to tak skutečně je.

Švagr je toho názoru, že FÚ stejně nemůže zjistit, že je pojistka zrušená, a když mu nepříjde do třech let kontrola, tak je to v podstatě promlčené, ale já bych se toho bála, protože nejde zase tak o malou částku.

Offline

 

#2 2010-03-22 23:25:58

Zdena
Moderátorka

Re: Dodanění odečtených částek za životní pojištění

V roce 2009 přizná do příjmů podle § 10 ZDP veškeré částky, které si v minulosti (nejen za 3 roky zpátky) uplatnil jako nezdanitelnou část základu daně. Myslím, že pojišťovny posílají na FÚ nějaké hlášky při výplatě odbytného.

Offline

 

#3 2010-03-24 07:28:34

alena1
Člen/ka

Re: Dodanění odečtených částek za životní pojištění

Prosím  a jak je to s vyplaceným odbytným?Musí se to také zdanit v ostatních příjmech?Děkuji

Offline

 

#4 2010-05-20 13:42:02

kkk
Člen/ka

Re: Dodanění odečtených částek za životní pojištění

A pokud zruším jednu pojistku ale prakticky ihned si uzavřu novou se stejnými podmínkami akorát u jiné pojišťovny, budu to muset také dodaňovat?

Offline

 

#5 2010-05-21 00:06:08

Zdena
Moderátorka

Re: Dodanění odečtených částek za životní pojištění

alena1 napsal(a):

Prosím  a jak je to s vyplaceným odbytným?Musí se to také zdanit v ostatních příjmech?Děkuji

Odbytné nezdaňujete.

Offline

 

#6 2010-05-21 00:06:42

Zdena
Moderátorka

Re: Dodanění odečtených částek za životní pojištění

kkk napsal(a):

A pokud zruším jednu pojistku ale prakticky ihned si uzavřu novou se stejnými podmínkami akorát u jiné pojišťovny, budu to muset také dodaňovat?

Nesmíte si nechat vyplatit odbytné. Kapitálovou hodnotu a rezervu si nechejte přímo převést na nové životní pojištění, pak nebudete muset dodaňovat _vizte § 15/6 zákona o daních z příjmů.

Offline

 

#7 2012-02-21 17:30:15

JANAA
Člen/ka

Re: Dodanění odečtených částek za životní pojištění

Dobrý den, stále toto co bylo napsáno v roce 2010 platí?


Zdena napsal(a):

V roce 2009 přizná do příjmů podle § 10 ZDP veškeré částky, které si v minulosti (nejen za 3 roky zpátky) uplatnil jako nezdanitelnou část základu daně. Myslím, že pojišťovny posílají na FÚ nějaké hlášky při výplatě odbytného.

Já včera dodanila v DPFO u zrušeného životka roky 2006-2010, a dnes mi volala známá, že jí daňový poradce  řekl, že se mají dodanit jen tři poslední roky...no mě se to nechce zdát.... dokonce tvrdila, že finanční úřad už může na kontroly jen dva roky zpátky, a ne tři, jak leta platilo...děkuji za názory,  Jana

Offline

 

#8 2012-02-21 21:37:13

Zdena
Moderátorka

Re: Dodanění odečtených částek za životní pojištění

V případě zrušení životního pojištění by se podle mého názoru měly dodanit všechny dříve uplatněné odpočty, nikoliv pouze odpočty uplatněné v posledních 3 letech (§ 15/6 ZDP). Pokud v roce 2011 zrušíte životko a  nedodaníte, nebo dodaníte méně a FÚ na to do 3 let (do 1.4.2015) nepřijde, tak už by neměl doměřit.

Offline

 

#9 2012-02-22 05:46:28

JANAA
Člen/ka

Re: Dodanění odečtených částek za životní pojištění

Dobrý den, paní Zdeno, tak nějak jsem si to myslela, jsem ráda, že jste mne v názoru  utvrdila, pěknou středu, Jana

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB