Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-15 19:15:22

pressicko
Člen/ka

paušální výdaje na auto

Dobrý večer.
Chtěla jsem se zeptat- mám osobní auto v majetku, chci uplatnit výdaje na auto paušálem. Používám je i pro osobní potřebu, takže je to asi 80% na podnikání a 20% pro osobní potřebu. Je mi jasné, že musím i opravy snížit na 80%, ale protože jsem páltce DPH, tak musím o 20% snížit i DPH? Díky

Offline

 

#2 2010-03-15 21:26:25

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Předpokládám, že vedete knihu jízd, podle které si uplatníte nárok na odpočet DPH pouze z těch přijatých plnění, které jste použila k uskutečnění svých ekonomických činností. Paušální výdaj na dopravu se vztahuje pouze k dani z příjmů. Co se týká DPH, tak tam zůstaly podmínky pro uplatnění nároku na odpočet stejné, zákon o DPH se nezměnil.

Offline

 

#3 2010-03-16 11:35:56

pressicko
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

jde mi hlavně o DPH z benzínu a náhradních dílů - musím DPH snížit nebo ne?

Offline

 

#4 2010-03-16 17:13:30

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Pokud se ptáte, zda musíte automaticky snížit nárok na odpočet DPH o 20% jenom proto, že uplatňujete paušál na auto, tak odpovídám, že nikoliv. Nárok na odpočet DPH posuzujete podle § 72 zákona o DPH, nikoliv podle zákona o daních z příjmů.

Offline

 

#5 2010-03-18 02:13:37

mišpulín
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý den,mám problém u svého kamaráda. V podnikání má OA, kde krátím náklady a odpis na 80% a uplatňuji jen 4000,- na každý měsíc,jelikož ho použ. i k soukr.účelům. V r.2009 koupil i NA a to 28.7.2009 a od tohoto dne s tímto vozem i jezdil za účelem podnikání, ale přepis do velkého techničáku byl proveden až 12.10.2009(jelikož nebyl k dispozici od prodejce) - malý tech.průkaz měl ihned. Tento NA používal jen k podnikání - pokud chápu dobře, tak můžu uplatnit částku 5000,- až od srpna, kdy splní použítí vozu na celý kal.měsíc. A ještě jeden dotaz, jelikož jsem měla tech.průkaz, ale ne ještě kupní smlouvu, tak jsem mu udělala sil.daň od října. Mám, ale za to, že by se v sil.dani měl uvést již v červenci, jelikož jsem ho zahrnula v tomto měsíci i do majetku a začínám ho odepisovat. Děkuji za odpověď

Offline

 

#6 2010-03-19 00:42:05

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Paušální výdaj na dopravu až od srpna.

Silniční daň od října _ § 4/1/a) ZDS: poplatníkem daně je fyzická nebo právnická osoba, která  je provozovatelem vozidla registrovaného v České republice v registru vozidel A JE ZAPSÁNA V TECHNICKÉM PRŮKAZU.

Offline

 

#7 2010-03-19 11:12:34

mišpulín
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Paní Zdeno, velice děkuji za odpovědi. Jen se chci ještě ujistit, že pokud mám kupní smlouvu 28.7.09 na NA - zahrnula jsem ho správně do majetku, již od tohoto data a ne podle data zápisu v Tech.průkazu?  Ještě k té sil. dani - četla jsem někde, že se platí daň již od data, kdy je toto vozidlo používáno k podnikání. Myslela jsem si, že se na to vztahuje u Sil.daně §4/3, tak bych se chtěla opat jak chápat tento §4/3.
Ještě bych se chtěla opat na jednu věc. Maminka dělá zrovna daně za r.2009 otci(má vodoinst. a topení a vystupuje za firmu on, jelikož je účastníkem sdružení). Mají v podnikání k dispozici 2 nákl.auta. S 1.NA Boxerem jezdí většinou jeho 2kolegové na práce a s 2.NA Berlingem jezdí on - buď na objížďky a nebo pak i za nimi kvůli práci. Kvůli DPH, kde si uplatňovala, má dělané na obě auta knihu jízd, ale to se nevztahuje na daň z příjmů. Jelikož zjistila, že se jí vyplatí hlavně u Boxera, se kterým kolegové nenajezdí tolik km, dělat PHM paušálem. Toto vozidlo je zapsané v TP na otce, ale on s ním jezdí minimálně. Jde o to, že pokaždé v buletinech najde něco jiného (jak si vykládat tento problém v zákoně, že s vozem nemůže jezdit nikdo jiný krom podnikatele, aby šlo uplatnit každý měsíc 5000,-) Někde je psané, že se to netýká zaměstnanců a spoluprac.osob - jde o to, jestli může brát ost.účastníky sdružení v tomto případě jako spol.osoby. Jestli byste byla, tak hodná a napsala mi Váš názor.  Děkuji moc. Vaše stránky mně i příbuzným moc pomohly a proto velké díky za ně!

Offline

 

#8 2010-03-19 21:42:22

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Málo informací.

Silniční daň: jednalo se o nové auto, které bylo poprvé registrováno k silničnímu provozu? Nebo bylo do října registrované v zahraničí? Vozidlo je ve spoluvlastnictví?

Sdružení: důležité je vlastnictví vozidel. Členové sdružení jsou spoluvlastníky Boxera a otec je zapsán v TP?

Offline

 

#9 2010-03-20 23:38:20

mišpulín
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Paní Zdeno, doplňuji informace u té sil.daně je to auto již z r.2003 a bylo i od počátku reg. v Čechách a je to vůz jen na jednu fyz.osobu, která ho má v majetku a používá ho jen pro podnikání. A u toho sdružení: otec je zapsán v TP a ostatní členové jsou spoluvlastníky - mají sepsanou smlouvu(interní směrnici), kde je zapsáno v % jak se dělí o veškerý majetek, který používají k podnikání (snad to tak stačí-pro spoluvlastnictví). Knihy jízd vede u obou aut kvůli DPH a otec má jízdy v Berlingu kolikrát stejné, jako kolegové s Boxerem, když jedou dělat práci 2 autama, protože on pak jezdí ještě po dalších zakázkách. Jde o to, že kvůli dani z příjmů (sice by knihu jízd pak FÚ neměl vyžadovat), aby mohl uplatňovat 5000,- by měl být uváděn jako řidič on? Díky a snad jsem Vám to příblížila již více. Mamka pak uvažovala i o tom, že by uplatnila třeba i jen ty 4000,- jako u soukr.jízd, i když ani jeden vůz tak není používán-vyčetla to někde v buletinech. Osobně já bych se k tomu nepřikláněla. Zdraví Michaela

Offline

 

#10 2010-03-21 12:51:52

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Silniční daň.
Do září měl platit silniční daň ten, kdo byl zapsaný v TP jako provozovatel, nebo vlastník (pokud je osoba vlastníka a provozovatele shodná, tak se zapisuje jen vlastník). U daně silniční nerozhoduje změna vlastnictví podle kupní smlouvy, ale zápis ve velkém TP. Nevím, jak chápat § 4/3, za jakých konkrétních podmínek může být u téhož vozidla více poplatníků současně, snad v případě spoluvlastnictví. Ale do kolonky vlastník v TP vám stejně zapíší jen jednu osobu, víc se jich nevejde. Nebo pokud je v TP zapsaný vlastník i provozovatel (jde o dvě odlišné osoby) a oba auto používají k podnikání.

Auto.
DE pro sdružení v praxi nevedu, takže berte odpověď s rezervou. Tady vidím jako nejdůležitější otázku právního vlastnictví. Pokud auto bylo pořízeno z prostředků, získaných činností sdružení a podílovými spoluvlastníky jsou všichni účastníci sdružení, pak je možné uplatnit paušální výdaj na dopravu. Je jedno, který ze spoluvlastníků auto řídí, jestliže jsou všechny jízdy vykázané jako pracovní, pak můžete uplatnit nekrácený paušální výdaj na dopravu. Pokud by některý spoluvlastník auto použil i pro soukromé účely, pak byste použili krácený paušální výdaj na dopravu.
Pokud by byl právním vlastníkem jen jeden účastník sdružení, který auto pouze poskytl k bezplatnému užívání ostatním členům sdružení (auto pořídil pro sebe za své prostředky), pak podle mého názoru vůbec nelze využít paušálního výdaje na dopravu. Nejsou naplněny  podmínky § 24/2/zt), neboť vlastník auto přenechal k užívání jiným osobám.

Offline

 

#11 2010-03-21 14:22:42

mišpulín
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Tak Vám moc a moc děkuji, hlavně mě potěšilo, že v některých věcech mám stejný názor na věc jako vy, ale stejně se chce člověk trochu ujistit, že není ještě tak blbej, když je už pár let na rodič.dovolené... Zdraví Michaela

Offline

 

#12 2010-03-25 08:27:49

Petan H
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý den paní Zdeno, mám takový dotaz. Založil jsem si živnost jako zdroj vedlejších příjmů (tj. mám i klasické zaměstnání) a tak jsem se chtěl zeptat zda je možné uplatňovat paušální výdaj na auto i pro tuto formu "podnikání". Auto samozřejmě používám i k soukromým účelům takže je mi jasné že by se jednalo o snížený paušál tj. 4000/měs. Jak je to potom s výdaji na povinné ručení atd? Je také možné uplatnit nějakou část do nákladů (80%)? Děkuji za Vaši odpověď. Petr H.

Offline

 

#13 2010-03-25 18:36:25

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý den, pane Petře. Výdaje na opravy, dálniční známku, povinné ručení a jiné výdaje, spojené s provozem vozidla (kromě výdajů na PHM a parkovné) a odpisy hmotného majetku si můžete uplatnit pouze v případě, že jste auto vložil do obchodního majetku. Pokud použijete krácený paušální výdaj na dopravu, tak budete moci uplatnit 80% výše uvedených výdajů. Výdaje na opravy, pojistné atd. prokazujete.

Paušální výdaj na dopravu je možné uplatnit i v případě, že jste auto nevložil do obchodního majetku. Pokud budete ochoten vést evidenci pracovních jízd, tak si navíc k paušálu můžete uplatnit i náhradu 3,90 Kč za každý ujetý kilometr.

Offline

 

#14 2010-03-26 07:17:29

Petan H
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Děkuji za Vaši odpověď paní Jano, nebyl jsem si právě jistý jestli je toto možné i při živnosti jako vedlejší činnosti. každopádně ještě zvážím knihu jízd. Jinak si myslím že Vaše odpovědi na mé otázky byly zcela jasné a že všemu rozumím. Jen jsem chtěl mít jasno, aby pak nevznikly nějaké případné problémy. Snad ještě taková "drobnost" paušální výdaje se pak uplatňují až nějak při ročním zúčtování nebo se zapisují do DE resp. účetnictví každý měsíc? S vyúčtováním prac. cest je jasné, že to je dané knihou jízd takže dá se říct po "každé" jízdě resp. účtovat podle knihy jízd. ještě jednou děkuji. Petr

Offline

 

#15 2010-03-28 22:26:35

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Je celkem jedno, jakým způsobem budete paušální výdaj na dopravu evidovat. Můžete si ho zapisovat do DE každý měsíc, nebo až za celý rok najednou, někdo nezapisuje do DE vůbec a uplatní až v daňovém přiznání v tabulce E jako položku snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji (nedoporučuji). Totéž platí pro vyúčtování pracovních cest, nemusíte účtovat po každé jízdě.

Offline

 

#16 2010-03-29 09:34:59

Petan H
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Děkuji, ještě jednou se teda zeptám jestli hraje nějakou roli zda je živnost hlavním příjmem či pouze vedlejším (jako je tomu u mě). Případně zda se nějak prokazuje činnost - např. pro uplatnění paušálů za určitý počet měsíců. Děkuji

Offline

 

#17 2010-03-29 14:44:17

Petan H
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

A prosím ještě jeden dotaz, když jsem začal s živností v polovině měsíce uplatní se paušální částka v celé výši nebo opět v nějakém poměru???

Offline

 

#18 2010-03-30 00:20:37

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Je jedno, zda je podnikání vaší hlavní, nebo vedlejší činností. Pro účely paušálního výdaje na dopravu se použití vozidla neprokazuje. Plaťte silniční daň, tím dáváte najevo, že auto používáte k podnikání. Pokud se ptáte na prokazování činnosti, tak určitě budete mít nějaké příjmy, ze kterých vyplyne, že jste vykonával činnost.
Paušální výdaj na dopravu uplatníte až od následujícího měsíce.

Offline

 

#19 2010-03-30 07:21:50

Petan H
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Pokud bych náhodou v některém měsíci neměl žádné příjmy (např. v létě o dovolené apod?). Děkuji

Offline

 

#20 2010-03-30 10:09:20

Petan H
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Pokud automobil vložím do obchodního majetku nehrozí mi že bych o něj mohl nějakým způsobem přijít? Jak správně postupovat při vložení do obchodního majetku. Pokud budu na auto uplatnovat paušální výdaje. musím i ostatní výdaje uplatňovat paušálem?

Offline

 

#21 2010-04-10 20:02:28

hvězda
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Potřebuji poradit jak postupovat když chci od 1.1.2010 přejít na paušál 5000,-/měsíc , abych nevedla knihu jízd. Vedu DE a jsem plátcem DPH. Pochopila jsem,že pokud nechci vést knihu jízd nesmím uplatňovat DPH ??? Ale ostatní výdaje uplatňuji podle dokladů, ale jak zanesu do peněžního deníku výdej,když fakticky za PHM vydám peníze,ale paušál se uvede až v DP v řádku č.102. Pak mě nebude sedět pokladna.To mám dát 5000,- paušál  jako nedaňové a až v DP zapsat do ř.102 ????
A pochopila jsem dobře,že nemusím schraňovat doklady o nákupu PHM ????
Prosím o radu co s tím  děkuji hvězda

Editoval hvězda (2010-04-12 19:22:31)

Offline

 

#22 2010-04-12 22:10:55

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Výdaje za nákupy PHM (pokud je budete evidovat) zanesete do peněžního deníku jako nedaňový výdaj. Paušál můžete uvést na konci peněžního deníku jako uzávěrkovou operaci bez pohybu finančních prostředků, tím se vám dostane na řádek 102 a bude sedět pokladna.
Jestliže nebudete uplatňovat DPH z PHM, tak nemusíte schraňovat doklady o jejich nákupu.
Pokud si chcete uplatnit nárok na odpočet DPH, tak musíte mít daňový doklad. Také byste měla umět prokázat, že jste přijatá zdanitelná plnění (DPH z PHM) použila pro uskutečnění své ekonomické činnosti a k tomu je asi nejvhodnější kniha jízd.

Offline

 

#23 2010-04-13 17:00:55

hvězda
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Děkuji za odpověď právě,že já nechci vést knihu jízd tak proto chci přejít na paušál více jak 5000,- jsem lístky neměla to bylo jen vyjímečně jen jsem si nevěděla rady s tou pokladnou aby mě seděla. Takže to dám do deníku nenákladvě jako výdaj z pokladny vždy na konci měsíce? Pochopila jsem to dobře??? Nebo až na konci roku??  ještě jednou děkuji za odpověď  hvězda

Editoval hvězda (2010-04-17 16:19:26)

Offline

 

#24 2010-04-18 00:47:17

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje na auto

Případné lístky za PHM jako výdej z pokladny a nedaňově.
Paušální výdaj na dopravu je daňovým výdajem podle § 24/2/zt) zákona o daních z příjmů. Při vedení DE není příliš důležité, jak a kde jej budete evidovat. Můžete jej připojit až na konec daňové evidence jako daňový výdaj bez pohybu peněžních prostředků. Jestli chcete, tak si jej vyplácejte každý měsíc z pokladny. Nebo vůbec nedávejte do DE a uplatněte až v daňovém přiznání v tabulce E.

Offline

 

#25 2010-05-12 20:26:08

Pajuska
Člen/ka

Re: paušální výdaje na auto

Dobrý den,
vedu daň.evidenci, jsem kvartálním plátcem DPH a od počátku tohoto roku jsem u výdajů na PHM uplatňovala odpočet DPH, ale chtěla bych také uplatnit za rok 2010 paušální výdaje za PHM. Můžu? nebo jsem neměla odečíst DPH? Pokud ano, je problém, že tyto výdaje jsou menší než 5000 kč/měsíčně? A musím vést knihu jízd? Děkuji

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB