Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-17 17:21:36

Béďa
Člen/ka

paušál 4000 Kč rok 2009 a 2010 ?

Dobrý den,

pokud pro letošní rok použiji paušál 4000 Kč na dopravu, nezavazuji se tak pro stejný postup i v příštím roce, tedy 2010 ?

A ještě prosím o potvrzení mé úvahy, z toho co jsem pročetla a prostudovala .... :-)) ta novela 304/2009 platná od 1.1.2010 mě pořád mate, tak pro jistotu.

Společnost s.r.o., 2 společníci, zároveň zaměstnanci, každý z nich vlastní osobní auto, které používají pro firemní i soukromé účely a dále mají v OM nákladní auto, které používají výhradně k podnikání.

Pro 2 auta společníků mohu použít paušál 4000 Kč/měs/1 auto + případně 3,90 za km, bude-li vedena kniha jízd.
Pro náklaďák použiju výdaje "po staru", tedy skutečné náklady (PHM, opravy,pojištění ...)

Předem moc děkuji za odpověď, snad budu moci příště poradit na oplátku zase já.
Daniela

Offline

 

#2 2010-03-18 18:25:04

Zdena
Moderátorka

Re: paušál 4000 Kč rok 2009 a 2010 ?

Použitím paušálního výdaje na dopravu se nijak nezavazujete ke stejnému postupu v roce příštím. Ale v rámci jednoho zdaňovacího období a u jednoho auta se musíte rozhodnout, zda použijete paušál, nebo prokázané výdaje.

Paní Danielo, zabloudila jste na špatný server a zdejší diskuse vás zřejmě zavedla na scestí:-) Stránky Jakpodnikat.cz jsou určeny pro fyzické osoby, problematikou právnických osob se nezabývají. 

Na jednatele a společníky (i kdyby nebyli zaměstnanci) se pro účely daně z příjmů a tedy i pro účely cestovních náhrad vždy pohlíží jako na zaměstnance. Vyplácíte jim proto NÁHRADY CESTOVNÍCH VÝDAJŮ podle zákoníku práce (základní sazba náhrady + náhrada za spotřebované PHM), paušální výdaj na dopravu nepřichází v úvahu. Paušální výdaj na dopravu je VÝDAJEM na dosažení příjmů podle § 24/2/zt), který může využít daňový poplatník, který má auto v majetku, nebo v nájmu. Pokud by auta byla v majetku s.r.o., nebo pronajatá, pak by se dalo uvažovat o uplatnění paušálního výdaje na dopravu, ovšem pouze za předpokladu, že nebyla přenechána k užívání jiné osobě (zaměstnanci k jeho soukromým účelům).

U nákladního auta, které je v majetku s.r.o., je možné uplatnit paušální výdaj na dopravu.

Offline

 

#3 2010-03-18 22:22:35

Béďa
Člen/ka

Re: paušál 4000 Kč rok 2009 a 2010 ?

Tak to jsem opravdu nějak zabloudila :-))
Každopádně moc děkuji za objasnění, paní Zdeno a přeji hezký večer.
Daniela

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB