Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-02-16 12:28:34

Fearix
Host

Jak získat IČO na živnostenský list

Dobrý den,
chci si vytvořit živnostenský list v oboru grafické práce a kresličské práce, jsem totiž nezávislý webdesigner.

Mám velký zájem o získání čísla IČO. Je to možné i když bude jen nezávislý pracovník? Co proto musím udělat? Kolik by to stálo?

Děkuji

 

#2 2008-02-17 12:02:00

Zdena
Moderátorka

Re: Jak získat IČO na živnostenský list

Pokud si vyřídíte živnostenský list, tak vám automaticky přidělí IČO (správně IČ - identifikační číslo), které živnostenský odbor zapíše do ŽL. Bude vás to stát rovnou tisícovku:-)  Jedná se o živnost volnou, nemusíte ani prokazovat odbornou způsobilost. Stačí být plnoletý, svéprávný a pokud možno bezúhonný -  budete potřebovat výpis z rejstříku trestů nejdéle 3 měsíce starý. Zajděte si na živnostenský odbor ohlásit živnost (výpis z rejstříku trestů s sebou), ostatní už vám řeknou na místě.

Online

 

#3 2008-02-17 17:20:30

Karel
Člen/ka

Re: Jak získat IČO na živnostenský list

Zdena napsal(a):

Pokud si vyřídíte živnostenský list, tak vám automaticky přidělí IČO (správně IČ - identifikační číslo), které živnostenský odbor zapíše do ŽL. Bude vás to stát rovnou tisícovku:-)  Jedná se o živnost volnou, nemusíte ani prokazovat odbornou způsobilost. Stačí být plnoletý, svéprávný a pokud možno bezúhonný -  budete potřebovat výpis z rejstříku trestů nejdéle 3 měsíce starý. Zajděte si na živnostenský odbor ohlásit živnost (výpis z rejstříku trestů s sebou), ostatní už vám řeknou na místě.

Výpis z Rejstříku (už) není nutný.

Offline

 

#4 2008-02-18 20:44:05

Zdena
Moderátorka

Re: Jak získat IČO na živnostenský list

Tak ono už to funguje? Děkuji za upozornění a Fearixovi se omlouvám.

Online

 

#5 2008-03-12 18:22:07

Martin23
Host

Re: Jak získat IČO na živnostenský list

Dobrý den, dnes jsem byl na živnost. úřadě, protože chci "podnikat" jako novinář. Slovo podnikat jsem dal schválně do uvozovek, jelikož na úřadě mi sdělili, že takovou živnost neznají - že musím na statistický úřad, kde mi přidělí IČO.  Je tento postup správný? A kde potom zjistím, jakou měsíční sumu mám platit na sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za info.

 

#6 2008-03-13 17:47:59

kremlin
Člen/ka

Re: Jak získat IČO na živnostenský list

Martin23 napsal(a):

Dobrý den, dnes jsem byl na živnost. úřadě, protože chci "podnikat" jako novinář. Slovo podnikat jsem dal schválně do uvozovek, jelikož na úřadě mi sdělili, že takovou živnost neznají - že musím na statistický úřad, kde mi přidělí IČO.  Je tento postup správný? A kde potom zjistím, jakou měsíční sumu mám platit na sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za info.

Nemůžete "podnikat" jako novinář, co je to za nesmysl. Jako novinář na volné noze přece působíte na základě autorského zákona.

Sociální se na vás vztahuje, jen když by byla činnost soustavná. Soustavnost určujete vy. A důchod asi chcete, tak ho plaťte :)

Zdravotní - dle zisku (výdaje mínus 40% paušál mínus sleva na poplatníka) - 13,5 %, minimálně osvč 1456 Kč.

Daně - do 7000 Kč měsíčně srážka 15 %, od 7001 Kč si daníte sám (výdaje mínus 40% paušál mínus sleva na poplatníka - 15% daň). Můžete si ale dát do autorské smlouvy klauzuli, aby vám to nedanili vůbec, což je pro vás výhodnější, uplatníte paušál a slevy.

Offline

 

#7 2009-07-03 08:23:52

Staluk
Člen/ka

Re: Jak získat IČO na živnostenský list

Hmmm a co kdyz jeste nejsem plnolety , ale mam nekoho kdo je a mohl by registrovat nasi firmu ted , a az ja budu mit 18 let tak ji oprevzit? a muzu ziskat zivnostensky list pres internet?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB