Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2010-02-03 18:32:33

Mika
Člen/ka

Jak fakturovat při práci na Slovensku

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak budu fakturovat a hlavně co s DPH, když bude manžel pracovat pro českou firmu na Slovensku a fakturu budu muset vystavit na eura. Musím při fakturaci eur mít devizový účet? Děkuji

Offline

 

#2 2010-02-10 22:40:14

Zdena
Moderátorka

Re: Jak fakturovat při práci na Slovensku

U DPH záleží na tom, co bude manžel na Slovensku dělat.
Faktury můžete vystavovat v jakékoliv měně.
Nemusíte mít eurový účet. Pokud byste si účet zřizovali, tak mohu doporučit Fio záložnu, která nabízí platební styk ČR - SR zdarma:
http://www.fio-zalozna.cz/platebni_styk.itml

Offline

 

#3 2010-02-16 20:13:06

Mika
Člen/ka

Re: Jak fakturovat při práci na Slovensku

Dobrý den, manžel pracuje jako zámečník, staví halu. S tím DPH si nevím rady, protože je to pro českou firmu na slovensku. V opačném případě mi to je jasné. .

Offline

 

#4 2010-02-19 22:20:28

Zdena
Moderátorka

Re: Jak fakturovat při práci na Slovensku

Manžel bude poskytovat službu vztahující se k nemovitosti. Místo plnění je tam, kde se nemovitost nachází, tedy na Slovensku (§ 16 slovenského ZDPH). Služba nebude podléhat DPH v tuzemsku. 

Podle § 69/1 slovenského ZDPH odvádí DPH poskytovatel služby, tedy manžel.  Svoji daňovou povinnost by mohl přenést pouze na osobu, která má na Slovensku sídlo, bydliště, místo podnikání, nebo provozovnu. Pokud česká firma nemá na Slovensku provozovnu, tak by se manžel měl zaregistrovat jako plátce u Daňového úradu Bratislava.
Povinnost registrace mu vzniká podle § 5:
Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len zahraničná osoba), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane.

Jako slovenský plátce bude českému odběrateli fakturovat své práce se slovenskou daní.

Slovenský ZDPH v aktuálním znění najdete zde:
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani … 010-a.html

Pro ověření si zkuste si dát dotaz v diskusi zde:
http://www.porada.sk/index.php?f=155

Druhou možností je, že manžel ze Slovenska tiše zmizí i bez registrace.  Daňové doklady zůstanou v ČR, český FÚ daň vybrat nemůže a neposílá se ani žádné souhrnné hlášení, ze kterého by slovenský FÚ zjistil, že mohl vybrat daň. Toto vše ovšem s vědomím daňového úniku, jestli vás Slováci nachytají, tak vám to spočítají:-)

Offline

 

#5 2010-03-10 12:16:07

Máša
Člen/ka

Re: Jak fakturovat při práci na Slovensku

Chtěla bych se zeptat co přesně znamená, že poskytovatl služby-pán, který bude pracovat na té hale by mohl svoji daňovou povinnost přenést pouze na osobu, která má na Slovensku sídlo, bydliště, místo podnikání nebo provozovnu. Jak je to prakticky proveditelné? Děkuji.

Offline

 

#6 2010-03-10 15:28:21

ostrava
Člen/ka

Re: Jak fakturovat při práci na Slovensku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak bude fakturovat český subdodavatel (plátce DPH), který fakturuje část služeb vztahujících se k nemovitosti. Český subjekt fakturuje za služby na nemovitosti na Slovensku slovenskému subjektu, DPH odvádí na Slovensku slov.subjekt. Český subdodavatel fakturuje českému subjektu část služeb, může fakturovat bez DPH neboť DPH je již odvedeno na Slovensku nebo pro něj platí také pravidlo registrovat se a odvést daň na Slovensku. Děkuji

Offline

 

#7 2010-03-10 16:33:00

Máša
Člen/ka

Re: Jak fakturovat při práci na Slovensku

Taky se v tom DPH členských zemí plácám ale myslím si, že pokud je provedena služba-montáž na nemovitosti na Slovensku tak se musí DPH odvést na Slovensku, tzn. že ten kdo tu službu provádí se musí přihlásit k registraci DPH na Slovensku a bude mu přiděleno Slovesnké DIČ . Práci vyfakturuje českému subjektu, který si ho objednal ale na fa uvede ono přidělené slovenské DIČ a DPH odvede na Slovensku.
Pokud ten český subjekt který si službu objednal není na Slovensku registrován nemůže si DPH samozřejmě nárokovat.

Subdodavatel, který provádí tu montáž by se nemusel na Slovesnku registrovat v případě, že by ten kdo si ho objednal byl na Slovensku registrován a povinnost odvést daň by se přenesla na něj. Potom by subdodavatel vystavil fakturu bez daně, na fa by uvedl slovenské DIČ toho objednatele musí na fa poznamenat, že se jedná o práce na nemovitosti, která se nachází mimo ČR a povinnost odvést daň má příjemce služby. Příjemce služby by si daň nárokoval a zároveň odvedl. Tím pádem by tom vyšlo nastejno  jako kdyby si daň jeden nárokova a druhý odvedl. 

Je to tak? nebo jinak? Alespoň to tak snad v roce 2009 platilo. Ale teď nám tvrdil jeden odběratel, že od nového roku se v zákoně o DPH ohledně službě na nemovitosti něco měnilo a je to jinak. Dívala jsem se do zákona a nic jsem nenašla. Odvolával se na Reverge charge ale to je přece jenom u některých služeb. Díky za odpověď.

Offline

 

#8 2010-03-13 00:39:25

Zdena
Moderátorka

Re: Jak fakturovat při práci na Slovensku

Ano, podle mého názoru je to tak, jak píšete. Také jsem ve slovenském zákoně neobjevila změnu, která by se týkala služby vztahující se k nemovitosti.

R-CH je přenesení povinnosti přiznat a zaplatit daň na příjemce služby. V případě služby vztahující se k nemovitosti je podle § 69/2 slovenského ZDPH přenesena na příjemce, který je osobou povinnou k dani a který má sídlo, místo podnikání, bydliště, nebo provozovnu na Slovensku (nemusí platit v případě, že zahraniční dodavatel je slovenským plátcem).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB