Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-12-30 16:59:49

MirekK
Člen/ka

Daň z prodeje nemovitosti

Dobrý den, prodávám nemovitost a měl bych ohledně toho otázku. V online poradně http://poradna.finance.cz/dane jsem se dočetl, že částku za prodej nemocitosti si mám jako OSVČ započítat v daňovém přiznání. Bude se tedy platit také daň za převod nemovitosti? Toto mi není úplně jasné, je divné platit daň dvakrát..

Offline

 

#2 2009-12-30 18:29:04

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z prodeje nemovitosti

Daň z převodu nemovitosti se platí při každém úplatném převodu (prodeji) nemovitosti.

V některých případech podléhá příjem z převodu nemovitosti též dani z příjmů. Pokud máte, nebo jste měl předmětnou nemovitost zahrnutou do obchodního majetku (jako výdaj na podnikání jste si uplatňoval odpisy, výdaje na opravy a údržbu nemovitosti, nebo jiné výdaje, spojené s touto nemovitostí) a mezi vyřazením nemovitosti z OM a jejím prodejem ještě neuplynulo 5 let, pak prodej domu vykážete tak, jak píše JUDr. Dytrich.

Pokud prodáváte nemovitost, která nebyla zařazena do obchodního majetku, tak napřed zkoumáte osvobození podle § 4 zákona o daních z příjmů (2 roky bydliště, nebo 5 let vlastnictví atd.).  Příjem z prodeje byste uváděl v daňovém přiznání pouze v případě, že jste pro sebe nenašel žádné osvobození.

Offline

 

#3 2010-02-09 20:20:43

jaro.jana
Člen/ka

Re: Daň z prodeje nemovitosti

dobrý den, a jak by to bylo prosím s prodejem nebytového prostoru, který je v obchodním majetku a mělo by dojít k prodeji (případně darování) 1/2 ? a tento nebytový prostor by ještě nebyl zcela odepsán? Děkuji

Offline

 

#4 2011-06-29 19:01:08

suchula
Člen/ka

Re: Daň z prodeje nemovitosti

Dobrý den, prodala jsem nemovitost - kupní smlouva je ze dne 27.listopadu 2010. Peníze za prodej jsem obdržela v prosinci 2010.Právní účinky vkladu vznikly ke dni 17.12.2010, ale vklad práva zapsán v katastru nemovitostí dne 9.1.2011. Patří tento příjem do daňového přiznání roku 2010 nebo 2011?
Děkuji za odpověď

Offline

 

#5 2011-06-29 23:32:39

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z prodeje nemovitosti

Příjem jste měla v roce 2010, takže patří do přiznání k dani z příjmů za rok 2010 (pokud příjem nebyl osvobozen od daně).

Přiznání a daň z převodu nemovitosti do konce dubna 2011.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB