Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-08-05 21:44:19

alka
Člen/ka

Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Dobrý večer přeji.
     Prosím Vás o radu. Potřebovala bych si ujasnit, které daňově uznatelné výdaje mohu zahrnout do zřizovacích výdajů? Zajímá mě především za které období? Když budu začínat s podnikáním od září 2009, od kterého data v roce 2008 mohu doklady uplatnit? Dle informace jedné účetní prý jenom doklady přijaté půl roku před zahájením podnikání. Zde se ale dočítám, že všechny uznatelné výdaje v roce zahájení a i v roce předešlém, ale nevím od kterého data? Je to míněno jako celý rok před zahájením?
     Tedy, jestli to chápu dobře, tak třeba doklady od 1.9.2008, které s připravovanou činností souvisí? Třeba pořízení monitoru k PC, náklady na školení k podnikání z tohoto období, cestovné na tato školení, některé zásoby, které budu potřebovat mít již při zahájení doma, atd?
  Mnohokráte děkuji za odpověď.
   S pozdravem alka.

Offline

 

#2 2009-08-08 22:40:59

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Pokud zahájíte podnikání v září 2009, tak si můžete uplatnit výdaje na pořízení zásob a jiné nezbytné výdaje, spojené se zahájením činnosti, vynaložené v předcházejícím kalendářním roce, tedy od 1.1.2008 do doby zahájení činnosti.

Postupujete podle ustanovení § 5, odstavce 7 zákona o daních z příjmů (kopíruji přesné znění):
(7) U poplatníka s příjmy podle § 7 a 9 se přihlédne i k zásobám pořízeným v kalendářním roce předcházejícím roku, v němž zahájil činnost, nebo k zásobám získaným z dědictví po zůstaviteli, který měl příjmy podle § 7 nebo § 9, pokud bude dědic pokračovat v činnosti zůstavitele nejpozději do šesti měsíců po jeho smrti. Totéž platí obdobně i pro jiné nezbytně vynaložené výdaje spojené se zahájením činnosti.

Vidíte sama, že termín půl roku se vztahuje pouze na případy, kdy dědic pokračuje v živnosti po zemřelém zůstaviteli.

Zásobami jsou: materiál, zboží, nedokončená výroba a polotovary vlastní výroby, hotové výrobky a zvířata, zásobou může být i hmotný majetek s pořizovací cenou do 40 tisíc Kč. Monitor k PC, pořízený například půl roku před zahájením činnosti, bych zřejmě neuplatňovala, těžko bych asi správce daně přesvědčila, že celou dobu ležel zabalený pod postelí (jako zásoba materiálu) a začala jsem ho používat až při zahájení činnosti. Tvrzení, že bez monitoru nelze zahájit podnikání, by zřejmě také neobstálo. Vždy ale záleží na druhu činnosti poplatníka, například rehabilitační sestra bude mít před zahájením činnosti úplně jiné nezbytně nutné výdaje, než pojišťovací zprostředkovatel. Jinak platí, že co při kontrole ukecáte, to máte:-)
Náklady na školení (samozřejmě pokud souviselo s předmětem budoucí činnosti) včetně cestovného lze podle mého názoru uplatnit.
Zkuste pročíst diskuse:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=2976
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=29
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=2887

Offline

 

#3 2009-08-16 10:56:17

alka
Člen/ka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Tisíceré díky za Vaše rady. Dříve jsem se nedostala k odpovědi.
Ještě mám jeden dotaz. Dostala jsem před půl rokem mobil a koupila jsem si simku a pak jej též dobila kreditem. Používám ho jen na veškeré jednání ohledně budoucího podnikání, protože mám svůj soukromý mobil jiný.  Darovaný budu používat i nadále po zahájení jenom pro podnikání.
   Lze nějak zaúčtovat zbylý kredit na darovaném mobilu jako zřizovací výdaj pro podnikání nebo třeba i pořízení simky či též celou částku kreditu z dřívějška? Když jej nepoužívám k soukromým účelům již nyní, ale projednávám z něj všechny aktivity, týkající se budoucího podnikání? Třeba telefony ohledně uzavření budoucích smluv, důležitých k mé práci?
  Když to nepůjde, no snad mě to nepoloží :-), ale docela by mě to zajímalo...A nevím, jak s tím naložit...Tedy, jestli to vůbec jde.
Moc Vám děkuji za všechny Vaše rady i nasměrování k diskuzím.
Díky za tento web, kde se člověk může trochu uklidnit, že to s Vašimi radami zvládne.
S pozdravem alka

Offline

 

#4 2009-08-17 21:48:24

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Jestli ještě máte doklady od nákupu simky a za dobíjení kreditu, tak si je můžete uplatnit jako zřizovací výdaj. Otázkou ale je, v jaké výši dokážete tyto výdaje obhájit jako nezbytně nutné. Chtělo by to alespoň nějaký seznam institucí a budoucích odběratelů, se kterými jste musela telefonovat, jak často, jak dlouho a z toho odvodit cenu hovorného. Důkazní břemeno je na vás.
Osobně bych se zřizovacími výdaji počkala na konec roku, kdy budu vědět, zda je vůbec potřebuji uplatnit a v jaké výši.

Offline

 

#5 2009-08-18 11:02:17

alka
Člen/ka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Děkuji za Vaši radu, ještě se však vrátím k tomu mobilu. Možná bych dokázala vysledovat z volaných telefonních čísel, kam jsem všude telefonovala, ale asi to nechám být. Pouze se ještě táži, ten zůstatek kreditu asi nepůjde zaúčtovat, viďte. A kdybych si zkusila zajít za operátory, zda by mi nedali nějaký písemný doklad o výši kreditu, nestačilo by to? K tomu zaúčtování? A ktomu bych připojila již jenom ty doklady, jako důkaz, že jsem to platila dříve?
Doklad od simky mám a mobil jsem dobíjela přes účet a i to jde vyjet, ale zkusila bych uplatnit jenom tu část, která mi tam zbyla. To by snad bylo průkazné...Tedy pokud něco seženu...:-)

Moc děkuji za radu.

A mám ještě jednu prosbu, asi již přímo k daňovým výdajům. Sice jsem hledala, ale moc jsem tu nenašla. Třeba je to někde schované, ale potřebovala bych si ověřit, zda mohu na základě dokladu o nákupu roční jízdenky (dají mi prý klidně dva doklady pro dva roky. když si ji koupim 1.9.), zda mohu zaúčtovat něco z poměrné časti, připadající na tento rok do nákladů.

Budu si sledovat a zapisovat služební jízdné po městě a i předpokládanou výši jízdenky a pak bych to sečetla a tuto část dala z poměrné části do nákladů. Je to tak správně?
A když bych pak již věděla, kolik průměrně jakoby projedu za plné jízdné, mohu v přístím roce dát do nákladů již jen odhad bez přesného sledování?

Moc Vám děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
S pozdravem
alka

Editoval alka (2009-08-18 19:05:17)

Offline

 

#6 2009-08-18 23:01:50

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Pokud máte výpis z účtu, ze kterého jste zaplatila dobíjení, tak nepotřebujete žádné potvrzení o zůstatku kreditu. Před zahájením podnikání jste zaplatila xx Kč a z této částky jste xx Kč protelefonovala v souvislosti se zahájením podnikání. Další část kreditu zřejmě provoláte po zahájení podnikání.

Předplatné na MHD si můžete uplatnit v poměrné výši na základě počtu služebních jízd po městě. Příští rok se sice můžete odvolat na zprůměrovanou částku, ale budete potřebovat doklad o nákupu předplatního kupónu, který jste zakoupila v příslušném roce. Budete mít výdaj např. 5.000,- Kč, doložený dokladem a z této částky si uplatníte část daňově, zbytek bude nedaňový.

Offline

 

#7 2009-08-19 18:50:57

alka
Člen/ka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Děkuji moc za upozornění.  Ano, už si to uvědomuji. V daňové evidenci uplatním jenom to, co zrovna utratím v daném roce, a tak by nebylo výhodně si kupovat nyní roční jízdenku, ale raději čtvrtletní a měsíční a po Novém roce pak již třeba tu roční.. Pak budu mít nový doklad platný pro daný rok.

V podvojném účetnictví by to dle mého původního úmyslu šlo časově rozlišit, ale v daňové evidenci asi ne, uvažuji správně?

Málem bych udělala chybu a tak velice moc děkuji za Vaši odpověď.
Přeji pěkný večer.
alka

Offline

 

#8 2009-08-19 20:33:37

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Ano, uvažujete správně. V DE vstupují do základu daně příjmy a výdaje, nikoliv náklady a výnosy. Jedinou výjimkou je leasing, který se časově rozlišuje i v DE.

Offline

 

#9 2009-08-19 20:47:30

alka
Člen/ka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Děkuji za Vaše potvrzení i Váš čas, který věnujete nám lidem zde na webu.

Je velice milé vědět, že u Vás člověk opět získá klid a jistotu.
Zdravím.
alka

Offline

 

#10 2009-11-17 23:45:18

kevinka
Člen/ka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Dobrý den,jsem na mateřské dovolené která mě končí duben,2010.Chtěla bych si udělat své nehtové studio ve kterém budu pracovat samaŽL.Teď jezdím na kurzy,kupuji material atd.,mohu to vše pak uplatnit.Od kdy mohu výdaje uplatńovat?A když si teď budu opravovat prostor,malba,dveře atd,jestli to jde taky dát do účetnictví nebo toto mám vše dělat až jak začnu podnikat.Děkuji moc za rady,hezký večer Petra

Offline

 

#11 2009-12-03 01:17:26

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Cestovné, kurzovné a nakoupený materiál, případně nějaký nábytek pro studio, můžete uplatnit jako nezbytně nutný výdaj, spojený se zahájením činnosti i v roce 2010, pokud to bude váš první rok podnikání. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php
Opravy či údržba vlastní nemovitosti, která není vložena do obchodního majetku, nejsou daňově uznatelnými výdaji. Pokud budete v nájmu, pak by větší opravy měl hradit pronajímatel, daňová uznatelnost jiných výdajů se posuzuje podle nájemní smlouvy.

Offline

 

#12 2010-01-12 18:21:51

hanka224
Člen/ka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Dobrý den, mám podobnou otázku, kamarádka zahájila činnost na VP při mateřské a ve svém domě si zařídila jednu místnost jako provozovnu pro pedikúru, pochopila jsem správně, že může dát do nákladů i nábytek a třeba i umyvadlo, ale už ne materiál stavební jako lepidla a dlaždice, které byly využity v této místnosti? Jedná se také o zřizovací náklady - takže ikdyž jsou některé věci zakoupeny v roce 2008 zahrneme je do DAP za rok 2009? A lze si také uplatnit náklad za tzv. Garanta?
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#13 2010-01-20 21:46:49

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Nábytek ano. Umyvadlo, dlaždice a stavební lepidla nikoliv. Při stanovení základu daně z příjmu za rok 2009 můžete uplatnit i výdaje, které souvisely se zahájením činnosti, a které jste vynaložili v roce 2008. Odměna odpovědnému zástupci je daňově uznatelným výdajem.

Offline

 

#14 2010-01-20 22:55:26

hanka224
Člen/ka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Děkuji Vám paní Zdeno za odpověď, ještě jedna podotázka, s odpovědným zástupcem musí být uzavřena písemná smlouva, nebo stačí od něj příjmový doklad a stačí jen to, že je uveden na ŽL a podepsal prohlášení na ŽÚ?

Offline

 

#15 2010-01-21 00:43:53

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Písemná smlouva není bezpodmínečně nutná, stačí příjmový doklad.

Offline

 

#16 2010-01-28 19:48:21

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Dobrý večer,
prosím o radu.. vedu daňovou evidenci.. začala jsem s podnikáním 1.11.2009... zaúčtovala jsem všechny doklady.. a nyní jsem se dozvěděla, že si můžu zaevidovat i koupený nootebok v červenci roku 2009 a fotoaparát koupený v srpnu 2009 , jako DHM. Ale už mám očíslované výdajové doklady dle datumu. Takže když by teď  mělo následovat např. číslo dokladu PV0018 a uvedla bych tam nákup DHM ale s datumem před ostatními výdaji, které byly datové mnohem později.. Jednoduše.. zda musí očíslované doklady být souběžné s datováním nákupu...
A nootbok mám za 18,000,- a fotoaparát za 8000,- .. tak musím o tuto částku zvětšit vklad do podnikání... že?..jesti to chápu dobře.. protože jinak bych měla pokladu v mínusu... Děkuji za odpověď Iveta....

Offline

 

#17 2010-01-29 00:37:44

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Výdaje, které jste vynaložila před zahájením činnosti, vůbec nemusejí projít pokladnou. Výdaje za notebook a fotoaparát můžete zapsat jen do tabulky E v příloze č. 1 k daňovému přiznání jako úpravu snižující základ daně. Nezapomeňte si je připočítat do výdajů v přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu (do přehledu pro OSSZ nic nepřipočítávejte).

Offline

 

#18 2010-01-29 08:51:10

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Tak jestli to chápu dobře.. tak notebook a fotoaparát nebudu vůbec evidovat v evidenci příjmů a výdajů. Jen budu mít reálně uložené doklady o koupi v dokladech  za rok2009. A jestli ještě můžu, proč se to nebude započítávat do přehledu pro OSSZ? a když bych tedy přepsala všechny doklady v evidenci příjmů a výdajů.. také by to bylo správně. Moc děkuji za odpověď. Iveta

Offline

 

#19 2010-01-29 16:50:10

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Ano, chápete to dobře, stačí mít k dispozici doklady.

Do přehledu pro OSSZ to vleze samo:-) Pojistné na ZP a na SP počítáte podle dvou (až moc) různých zákonů.

Pro účely ZP je důležitý rozdíl příjmů a výdajů. Ve výdajích, které uvedete na ř.102 přílohy č. 1 nebudete mít zahrnuté zřizovací náklady, proto si je v přehledu přičtěte.

Pro účely SP je důležitý daňový základ, ve kterém už jsou zahrnuté i úpravy základu daně z tabulky E.

Offline

 

#20 2010-01-30 09:22:03

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Moc děkuji Zdeni za odpověď... jste zlatíčko... obdivuji, co máte všechno v hlavince a nebo víte kde to najít... a hlavně to pak ještě pochopit..:-)  Ještě jednou moc díky  Iveta

Offline

 

#21 2010-02-08 15:08:38

Laďka
Člen/ka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Dobrý den,

potřebuju si ujastnit zřizovací výdej u sro. Před zápisem do OR nám vystavili fakturu na roční nájem od července. K zápisu došlo v prosinci. Část nájmu pro rok 2009 dám jako zřizovací výdaje, zbytek přes časové rozlišení do výdajů roku 2010. Můžu zřizovací výdaje dát do nákladů roku 2009 nebo je musím odepisovat podle §32a ZDP. Vstupní cena zřizovacích výdajů je vyšší než 60tis. Děkuji.

Offline

 

#22 2010-02-14 16:08:51

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Dobrý den,
ještě se vrátím k předchozímu dotazu...
" Výdaje, které jste vynaložila před zahájením činnosti, vůbec nemusejí projít pokladnou. Výdaje za notebook a fotoaparát můžete zapsat jen do tabulky E v příloze č. 1 k daňovému přiznání jako úpravu snižující základ daně. Nezapomeňte si je připočítat do výdajů v přehledu o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu (do přehledu pro OSSZ nic nepřipočítávejte)."

NAŠLA JSEM TABULKU E...  mám tam přímo do té tabulky napsat co to je za výdaje.. čísla dokladu.. a nebo stačí jen ta částka bez popisky.. Děkuji  IVETA

Offline

 

#23 2010-02-14 16:11:09

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Text například: výdaje podle § 5/7 ZDP a celkovou částku.

Offline

 

#24 2010-02-17 17:25:23

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Laďka napsal(a):

Dobrý den,

potřebuju si ujastnit zřizovací výdej u sro. Před zápisem do OR nám vystavili fakturu na roční nájem od července. K zápisu došlo v prosinci. Část nájmu pro rok 2009 dám jako zřizovací výdaje, zbytek přes časové rozlišení do výdajů roku 2010. Můžu zřizovací výdaje dát do nákladů roku 2009 nebo je musím odepisovat podle §32a ZDP. Vstupní cena zřizovacích výdajů je vyšší než 60tis. Děkuji.

Odpisovat podle § 32a ZDP.

Offline

 

#25 2010-03-09 02:57:12

lucinkapes
Člen/ka

Re: Zřizovací výdaje před zahájením podnikání

Od dubna 2010 budu OSVC jez nezbytne potrebuje ke sve cinnosti tiskarnu. Chci se zeptat, zda je mozne nejak dostat do zrizovacich nakladu tiskarnu v hodnote 4500Kc porizenou v pulce unora 2010. Faktura je ale bohuzel vystavena na jmeno me matky (stejna adresa jako ma i jako misto meho podnikani), kterou jsem vsak platil ja a vyuzivam ji take ja. Dekuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB