Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-01 21:21:53

Tomas
Host

platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Jsem zaměstnancem na HPP a zároveň jako vedlejší činnost podnikám podle zvláštních předpisů (provozuji fotovoltaickou elektrarnu). Zajímá mě, jak je to s příjmy z této činnosti. Z hlediska daně z příjmu FO jsem od této daně osvobozen na dobu 5+1 rok dle §4. Jsou tyto příjmy osvobozeny také po uvedenou dobu od plateb sociálního a zdravotního pojištění? V přehledu pro sociálni pojištění se mají uvádět údaje podle dle daňového přiznání, ale u přehledu pro zdravotní pojištění nic takového uvedeno není. Děkuji za odpověď. Tomáš

 

#2 2009-02-03 17:34:43

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Osoby, provozující podnikání podle zvláštních předpisů, jsou z hlediska sociálního i zdravotního pojištění považovány za osoby samostatně výdělečně činné.

Sociální pojištění: jste zaměstnán, budete tedy považován za OSVČ vedlejší - více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … innost.php

Zdravotní pojištění: hlavní příjem zřejmě máte ze zaměstnání, příjmy z provozu elektrárny budou vedlejší (pokud budou nižší, než příjmy ze zaměstnání) - více zde: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Na obou přehledech najdete kolonku, ve které se uvádí, že pojištěnec nemá povinnost podat daňové přiznání.

Offline

 

#3 2009-03-19 22:31:58

PAvel F
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Přiznám se, že z Vaší odpovědi nejsem moudrý.
Prosím mám-li příjem z fotovoltaické elektrárny ve výši 35000,- za rok a jsem 6 roků osvobozen od daně z příjmu, budu platit po dobu osvobození sociální a zdravotní pojištění nebo ne?

Dle informací, které se mi povedlo získat ,pokud jsem osvobozen od daně , nemusím příjem z elektrárny ani uvádět v daňovém příznání, tudíž nemám co zdaňovat a  tudíž nemusím platit ani zdravotní a sociální.

Offline

 

#4 2009-03-23 21:52:52

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Skutečnost, že nejste povinen platit daň z příjmů, nebo nejste povinen podat daňové přiznání ještě neznamená, že nemusíte platit ani pojistné na ZP a SP. V případě souběhu zaměstnání a takto nízkého příjmu z fotovoltaické elektrárny by vám nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění, takže byste SP neplatil. Zdravotní pojištění by činilo cca 2.400,- Kč.

Offline

 

#5 2009-04-05 20:20:36

PAvel F
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Dobře, pokud nepodávám daňové přiznání, neuplatňuji tedy ani náklady a odpisy elektrárny. Co tedy uvedu do přehledu příjmů na sociálku a zdravotní pojišťovnu? Uvedu pouze příjmy a náklady budou rovny nule? Tím pádem zaplatím sociální a zdravotní z celého příjmu (samozřejmě myslím sociální jen pokud přesáhnu onu hranici)?

Offline

 

#6 2009-04-05 23:40:36

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Co uplatnit výdaje procentem z příjmů? Při podnikání podle zvláštních předpisů můžete uplatnit výdaje ve výši 40% z příjmů.

Offline

 

#7 2009-04-10 18:51:05

mnehyba
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Zdena napsal(a):

Co uplatnit výdaje procentem z příjmů? Při podnikání podle zvláštních předpisů můžete uplatnit výdaje ve výši 40% z příjmů.

Můžete prosím specifikovat, jak to s těmi 40% myslíte? Řeším totiž tu samou situaci... Děkuji

Offline

 

#8 2009-04-13 17:12:02

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Zákony o pojistných na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení vás v otázce příjmů a výdajů, podle kterých vypočítáváte pojistné (platí pro rok 2008), odkazují na zákon o daních z příjmů. Podle § 7, odst. 7 zákona o daních z příjmů můžete uplatnit výdaje procentem z příjmů - bez nutnosti prokazovat skutečné výdaje. V přehledech o příjmech a výdajích pro ZP a OSSZ tedy uvedete své příjmy, ze kterých vypočítáte 40% a tuto částku uvedete jako výdaj. Pojistné pak vypočítáte jen z rozdílu příjmů a výdajů.

Podle § 11/1/f) energetického zákona jste jako držitel licence povinen vést podvojné účetnictví. Výdajový paušál může použít i fyzická osoba, vedoucí účetnictví, jen je třeba mít na paměti, že jej uplatní z příjmů, nikoliv z výnosů (příjmem jsou například i přijaté zálohy).

Offline

 

#9 2009-12-04 01:59:49

Jarmila234
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Zdeni prosím o upřesnění výdajových paušálů u fotovoltaiky.Rozumím tomu tak,že výdajový paušál můžu použít jen v případě když se vzdám osvobození od daně z příjmů? Četla jsem i názor,že mohu použít výdajový paušál pokud využiji osvobození od daně z příjmu,což mi připadá hodně divné.Ve výdajových paušálech jsou zahrnuty veškeré výdaje,tedy i odpisy,které by se vedly jen evidenčně.Nějak mi to nesedí,prosím o potvrzení nebo vyvrácení mého pohledu,že pokud se nevzdám osvobození od daně z příjmu,tak nemohu uplatňovat paušální výdaje.
Děkuji moc za odpověď.

Offline

 

#10 2009-12-05 00:09:21

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Máte na mysli výdaje, které uvedete do přehledů? V tom případě můžete podle mého názoru u příjmovky uplatnit osvobození a do přehledů uvedete příjmy (nikoliv výnosy) i když jsou od daně osvobozené a k nim si uplatníte paušální výdaj (letos 60%, od příštího roku už jen 40%). Příjmy a výdaje se pro účely pojistného posuzují podle ZDP, nikde není psáno, že musí korespondovat s daňovým přiznáním. Pokud byste neuplatnila osvobození od daně, tak byste si mohla (posuzováno podle ZDP) uplatnit paušální výdaj.

Offline

 

#11 2009-12-05 01:00:24

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Už mi přišel Bulletin, ale ještě jsem neměla čas ho ani vybalit. Teď jsem prolétla odpovědi k dotazům, k fotovoltaice je jich hodně, na straně 66 najdete příspěvky Ing. Ženíškové k sociálnímu pojištění a Ing. Červinky k ZP. Oba shodně uvádějí, že si pro účely pojistného můžete k osvobozeným příjmům uplatnit paušální výdaje.
Hezky to napsala Ing. Ženíšková, dovolím si citovat:
OSVČ, jejíž příjmy jsou od daně osvobozené, zahrnuje do příjmů takový příjem, který by se za příjem ze samostatné výdělečné činnosti považoval pro účely daňové .... To platí i pro výdaje. Do výdajů nelze zahrnout fiktivní odpisy. Výdaje lze uplatnit i v paušální výši.

Dále už jen můj názor. U fotovoltaiky musíte vést účto, takže do přehledů uvedete buď příjmy a k nim paušální výdaje, nebo dílčí základ daně, který byste vykázala při vedení účetnictví (bez odpisů, ty začnete uplatňovat až skončí osvobození).

Offline

 

#12 2009-12-05 01:05:54

Jarmila234
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

To mi hlava nebere,to znamená,že pokud uplatním osvobození od daně z příjmu,do daňového přiznání nebudu uvádět nic a do přehledů uvedu osvobozené příjmy a k tomu paušální výdaje.
Po 5+1 roku,když skončí osvobození,tak do daňového přiznání budu uvádět příjmy a ve výdajích uvedu buď odpis,(začnu odepisovat)nebo použiji opět paušální výdaje.
Je mi jasné,že sociálka zatím není nijak propojena s FÚ a jedou si podle svých předpisů,ale není to nějak napadnutelné ze strany sociálky,pokud by se to nějak kontrolovalo.
Jinak díky za reakci,jsem z toho fakt zmatená,jde o to,zda mohu tento postup někomu doporučit a mám obavy aby z toho v budoucnu nebyly nějaké potíže.Za pár let, až se to nějak vyřeší i v zákonech,budou najednou všichni chytří.

Offline

 

#13 2009-12-05 01:24:39

Jarmila234
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Bulletin už mám taky,zadávala jsem dotaz ohledně přechodu z DE na PÚ a bohužel jsem napsala,že první fa Eonu byla za 6/09 a nenapsala jsem,kdy byla uvedena do provozu a bylo mi odpovězeno,že převod provedu k 1.6.2009.Na businnes už to někdo napadl,že to má být ode dne a ne od měsíce.Můj klient má doklad,že FV byla uvedena do provozu 29.5.09 a první fa byla účtována za červen.Tak zas nevím,jestli mám překlopit k 29.5. nebo k 31.5.Asi se tím nebudu až tak trápit,výsledek stejně vyjde na konci roku stejný.
Ty příspěvky ohledně SP+ZP jsem četla jen tak zběžně,neboť mě vůbec nenapadlo,že by to mohlo být tak jak uvádíte.Tak si to musím celé pořádně pročíst.
Děkuji moc

Offline

 

#14 2009-12-07 23:39:23

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Účetnictví by se správně mělo vést ode dne zahájení činnosti _ viz § 4/6 ZoÚ. Jestliže uvedl FVE do provozu 29.5.09, tak by měl přesedlat na účto k tomuto dni. Také bych si tím příliš nelámala hlavu a překlopila bych DE do účta k 31.5.09.

Offline

 

#15 2009-12-08 00:15:22

Jarmila234
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Zdeni,jste skvělá,píšete odpovědi tak nějak lidsky srozumitelně,já vím na spoustu dotazů odpovědi,ale nevím jak to správně formulovat.Vy sice hodíte nějaký paragraf,ale vysvětlíte to tak,že to pochopí i laik.Na rozdíl od bussines jak neuvedete paragraf,tak se do vás okamžitě někdo pustí.Ale to je jiná.Ještě prosím o potvrzení mého předcházejícího příspěvku ohledně placení SP+ZP,nějak jsme si odpovídaly ve stejný okamžik.Je to skutečně tak,že i když uplatním osvobození,přesto můžu do přehledů použít paušální výdaje?Z bulletinu to tak sice vyplývá,ale nemůžu si pomoc,pořád mi to připadá nějaké divné.
Děkuji za případnou odpověď.

Offline

 

#16 2009-12-10 16:51:02

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Jarmila234 napsal(a):

To mi hlava nebere,to znamená,že pokud uplatním osvobození od daně z příjmu,do daňového přiznání nebudu uvádět nic a do přehledů uvedu osvobozené příjmy a k tomu paušální výdaje.
Po 5+1 roku,když skončí osvobození,tak do daňového přiznání budu uvádět příjmy a ve výdajích uvedu buď odpis,(začnu odepisovat)nebo použiji opět paušální výdaje.
Je mi jasné,že sociálka zatím není nijak propojena s FÚ a jedou si podle svých předpisů,ale není to nějak napadnutelné ze strany sociálky,pokud by se to nějak kontrolovalo.
Jinak díky za reakci,jsem z toho fakt zmatená,jde o to,zda mohu tento postup někomu doporučit a mám obavy aby z toho v budoucnu nebyly nějaké potíže.Za pár let, až se to nějak vyřeší i v zákonech,budou najednou všichni chytří.

Dobré odpoledne, Jarmilo. Nyní vyjadřuji pouze svůj osobní názor, pokud někdo další přidá názor do diskuze budu ráda. Problematiku pojistných vidím následovně.

Pojistné na ZP odvádíte podle zákona 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Podle § 3a je vyměřovacím základem OSVČ 50% příjmu z podnikání a jiné SVČ po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. Odkaz č. 18 odkazuje na § 7 odst. 8  ZDP (= Uplatní-li poplatník výdaje podle odstavce 7, má se za to, že v částce výdajů jsou zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti) a na § 24 odst. 1 a 2 ZDP (prokázané výdaje). Nevidím žádné ustanovení, podle kterého by se vyměřovací základ vypočítával z údajů, uvedených v daňovém přiznání. Vždyť do příjmů z podnikání musíte pro účely ZP zahrnout i příjmy, které jsou osvobozené od daně (a v přiznání je neuvádíte) a příjmy z podnikání v případech, kdy vůbec nemáte povinnost podávat daňové přiznání. Pokud vás zákon o pojistném nutí přiznat i tyto příjmy, pak vám také musí dát možnost uplatnit si k nim výdaje a to tak vysoké, jaké by vám dovolil zákon o daních z příjmů.
Pokud by zdravotní pojišťovna chtěla OSVČ kontrolovat, pak by podle mého názoru mělo stačit, když OSVČ předloží doklady o skutečných výdajích (ani je nemusí mít zaúčtované, nebo evidované, alespoň tuto povinnost v zákoně o pojistném nikde nevidím), nebo prohlásí, že uplatnila paušální výdaje (procento podle § 7/7 ZDP). Pokud FO vede účetnictví, tak si může v souladu se ZDP uplatnit paušální výdaje, výše zaúčtovaných nákladů pak nehraje roli. Od roku 1993, kdy vznikla povinnost odvádět pojistné na veřejné zdravotní pojištění, jsem se ještě nesetkala s tím, že by zdravotní pojišťovna kontrolovala OSVČ. 

SP odvádíte podle zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
Podle § 5b/1 je vyměřovacím základem OSVČ částka, kterou si určí, nejméně 50% daňového základu. Daňovým základem tento zákon rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 ZDP po úpravě podle § 5 a § 23 a platí to i pro příjmy, které jsou osvobozené od daně z příjmů. Základ daně mohu stanovit podle § 7/3 ZDP (prokázané výdaje), nebo podle § 7/7 (paušální výdaje), v obou případech bude základ daně stanoven podle § 7 ZDP.  Opět podobná situace, jako u ZP. Zákon o pojistném mi přikazuje zahrnout do vyměřovacího základu i příjmy, které jsou od daně osvobozené (neuvádím je v daňovém přiznání), nemůže mi tedy upřít právo uplatnit si k těmto příjmům výdaje, které by mi dovolil zákon o daních z příjmů.
§ 5b/1 rozlišuje OSVČ, jejíž příjmy jsou osvobozené od daně (daňový základ podle § 7 po případných úpravách) a OSVČ, které vůbec nemusejí podávat daňové přiznání (za daňový základ se považuje rozdíl příjmů a výdajů, příjmy i výdaje se posuzují podle ZDP). Rozdíl vidím v tom, že v prvním případě má OSVČ povinnost podat daňové přiznání, například z důvodu provozování živnosti (osvobozené příjmy v přiznání neuvádí), vyměřovacím základem pro výpočet SP je základ daně (nikoliv pouhý rozdíl příjmů a výdajů), proto musíte vzít v úvahu i úpravy podle § 5 a § 23, které do základu daně vstupují. V druhém případě, kdy OSVČ nemá povinnost podávat přiznání (například zaměstnanec, který provozuje FVE a nevzdá se osvobození od daně) není důvod upravovat základ daně, proto se počítá jen s rozdílem příjmů a výdajů.
Opět nikde nevidím vazbu na daňové přiznání, pouze na zákon o daních z příjmů.
Ještě jsem se nesetkala s tím, že by správa soc zabezpečení kontrolovala OSVČ bez zaměstnanců. Zřejmě neprovádějí ani žádnou kontrolu na základě informací z FÚ, protože se mi ještě nestalo, že by rozporovali příjmy a výdaje, uvedené na přehledu, které se lišily od příjmů a výdajů uvedených v daňovém přiznání.

Jestli máte obavy, že by v budoucnu mohly být nějaké kontroly a potíže, které byste neustáli  (ale nemyslím si to, správa sociálního zabezpečení má dost starostí sama se sebou), tak uveďte do přehledů jen osvobozené příjmy a žádné výdaje. Odvedete sice vyšší pojistné, ale za to vás nikdo nebude trestat:-)

Offline

 

#17 2009-12-10 22:25:11

Jarmila234
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Zdeni,dobrý večer,dřív jsem se nedostala,ale musím ocenit, fakt OCENIT !!!! Váš přístup a že jste si dala tu práci takhle rozsáhle odpovědět.Klobouk dolů, a až úplně k zemi.Až mě mrzí,že tato problematika se netýká přímo mě,neboť já mám podnikatele,který si instaloval pár panelů na rodinném domku a jinak  ještě provozuje další činnost, takže jsme se domluvili,že se vzdá osvobození a tudíž jsou i přehledy úplně jasné.Ale protože se na mě obrátili s dotazem i další osoby jinak nepodnikající,tak jsem jen chtěla vědět jak to skutečně je se SP+ZP.Ještě jednou DÍKY za Váš čas,určitě bych postupovala podle Vašich rad.Přijměte s pokorou můj obdiv,že zvládáte všechny ty naše úžasné zákony.

Offline

 

#18 2009-12-14 14:51:07

janza
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Zdravím diskutující a vzdávám hold moderátorce. Nicméně ve Vašemu výkladu jsem objevil jisté nepřesnosti, které podle mne podstatně mění význam.
Konkrétně píšete :
Podle § 5b/1 je vyměřovacím základem OSVČ částka, kterou si určí, nejméně 50% daňového základu. Daňovým základem tento zákon rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 ZDP po úpravě podle § 5 a § 23 a platí to i pro příjmy, které jsou osvobozené od daně z příjmů.
Zákon totiž zní jinak :
Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné pro pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti je částka, kterou si určí, ne však méně než 50 % daňového základu; daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů, a to i v případě, kdy příjmy osoby samostatně výdělečně činné jsou osvobozeny od daně z příjmů, pokud se dále nestanoví jinak.

V čem tkví ten rozpor ? Podle mne v tom, že zákon ve zkratce říká, že vyměřovacím základem je základ daně dle zákona o dani z příjmu a to i v případě, že příjmy jsou osvobozeny od daně z příjmu. V zákoně o dani z příjmu je pak jednoznačně napsáno :
(5) Do základu daně se nezahrnují příjmy osvobozené od daně a příjmy, pro které je dále stanoveno, že se z nich daň vybírá zvláštní sazbou daně podle § 36 ze samostatného základu daně, pokud § 36 odst. 7 nestanoví jinak.
Tedy platím sociální pojištění ze základu, z něhož musím vyloučit příjmy osvobozené od daně z příjmu, tedy sociálku neplatím z osvobozených příjmů.

Konzultoval jsem to i s právníkem a potvrdil mi můj výklad jako správný a logický.

Přiznám se, že jsem všechny dotčené paragrafy pročetl, ale přesto mi mohl uniknout paragraf, který mění můj výklad, v tom případě prosím o odkaz.

Samozřejmě jsem četl bulentin, nicméně stále jsem nenalezl relevantní právní oporu pro všechna ta tvrzení v něm.  Je tam uveden jen volný výklad bez podložení patřičným paragrafem zákona.

Jedná se o to, že stále neznám na základě čeho se do daňového základu pro výpočet sociálky zahrnují příjmy osvobozené od daně ?
Díky za diskuzi.

Offline

 

#19 2009-12-15 00:46:23

dferbas
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Aha, tak to jsem se možná také nechal mylně přesvědčit, že daňový základ se bere podle §7 ZDP. Nevšiml jsem si dodatku o úpravě podle §5. Ta by mi přišla i logická.

Na stránkách ČSSZ, aniž by se odkázali na nějaký paragraf, píší, že Z589 "jednoznačně stanoví". Podle mne to vůbec jednoznačné není. Následující odkaz je z fora na tzb-info (doufám, že toto není bráno jako reklama).
http://www.cssz.cz/templates/nejcastejs … T=Guest#25

----
U zdravotka je to také podle mne jiné:
V Zákoně 592 §3a (1) je sice řečeno, že vyměřovací základ je 50% z rozdílu příjmů a výdajů. To ale podle mne platí pouze pro OSVČ s daňovou evidencí. Dále se totiž píše, "U OSVČ, která vede účetnictví, ... se za příjem ze SVČ po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení považuje pro účely tohoto zákona základ daně z příjmů z této činnosti.

Jestliže je zde specielně uveden případ vedení účetnictví, pak zřejmě platí základ daně, ne rozdíl příjmů a výdajů. Není-li zde odkaz na §7, pak podle mne platí §5 (ZDP).

Myslím si, že všichni kdo se řídí začátkem odstavce, nedočetli až do konce. Nebo neuvažují, že provozovatel fotovoltaické elektrárny musí ze zákona vést účetnictví.

Editoval dferbas (2009-12-15 00:48:04)

Offline

 

#20 2009-12-15 01:04:32

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Pro člena/ku janza:

Dobrý den, rozpor vidím v tom, že vy se odvoláváte pouze na odstavec pátý § 5 ZDP, kdežto zákon o pojistném rozumí daňovým základem základ daně stanovený podle § 7 ZDP (tedy příjmy, snížené o výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení) po případné úpravě podle § 5 a § 23 ZDP
                A TO I V PŘÍPADĚ, KDY JSOU TYTO PŘÍJMY OSVOBOZENÉ OD DANĚ
pokud se dále nestanoví jinak. V dalším textu zákona o pojistném jsem nenašla žádné ustanovení, které by stanovilo jinak.

Offline

 

#21 2009-12-15 01:09:03

janza
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Moc děkuji. Tušil jsem podobný problém, ale nemohl jsem ho nalézt. Kloubouk dolů před takovým přehledem.
Ted je to sice logicky možné pochopit více způsoby, ale už chápu možný výklad směrem, že se osvobozené příjmy počítají do základu daně pro výpočet sociálky.

Takže pro ujasnění, když celkové příjmy z elektrárny budou ve výši zhruba do 80 tis Kč (což je většina malých FVE) a nevzdám se osvobození od daně, mohu pro účely výpočtu sociálního pojištění použít daňový paušál 40 procent a tím základ stáhnout na 32 tis Kč a tedy se dostat pod onu magicku hranici a neplatit toto pojištění ?
Děkuji, moc jste mi pomohla.

Offline

 

#22 2009-12-15 01:30:22

dferbas
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Též smekám. Jednak před pozdní hodinou a jednak před fundovaností.

Co jsem opomenul u zdravotka ?

Offline

 

#23 2009-12-15 01:41:40

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

pro člena janza:

To není přehledem, to je tím, že přehledy o příjmech a výdajích OSVČ vyplňuji od doby, kdy vznikly:-)

V zásadě je to tak, jak píšete, jenom bych upřesnila detaily. Povedete účetnictví, takže budete účtovat o výnosech. Pokud uplatníte výdaje procentem z příjmů, tak byste měl z výnosů vyčlenit jenom příjmy, tedy to, co vám bylo v příslušném roce opravdu zaplacené (včetně případných přijatých záloh). Z příjmů si vypočítáte výdaje procentem. Za rok 2009 můžete uplatnit 60%, od roku 2010 pouze 40%, pokud se nám nezmění zákon o daních z příjmů. Ale 60% za rok 2009 je tutovka.
V r. 2009 bude dále důležitý počet měsíců samostatné výdělečné činnosti. Jestliže jste uvedl FVE do provozu například v červenci 2009, tak pro vás bude platit hranice povinné účasti na důchodovém pojištění OSVČ ve výši 28.266,- Kč (6*4.711,-), při polovičních příjmech 40 tis. Kč a 60% výdajích této hranice nedosáhnete. V roce 2010 budete podnikat celý rok, k příjmům uplatníte výdaje ve výši 40%, základ daně bude 48.000,- Kč. Rozhodná částka povinné účasti na SP za rok 2010 bude cca 56.900,- Kč, takže se i v příštím roce dostanete pod magickou hranici:-)

Offline

 

#24 2009-12-15 01:44:39

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

pro člena/ku dferbas:
K sociálnímu pojištění _ viz moje odpověď členovi janza.
Ke zdravotnímu pojištění_ i fyzická osoba vedoucí účetnictví může stanovit základ daně tak, že uplatní výdaje procentem z příjmů.

Před pozdní hodinou nesmekejte, to je stařecká nespavost:-)

Offline

 

#25 2009-12-15 01:48:34

janza
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Zdena napsal(a):

pro člena janza:

To není přehledem, to je tím, že přehledy o příjmech a výdajích OSVČ vyplňuji od doby, kdy vznikly:-)

V zásadě je to tak, jak píšete, jenom bych upřesnila detaily. Povedete účetnictví, takže budete účtovat o výnosech. Pokud uplatníte výdaje procentem z příjmů, tak byste měl z výnosů vyčlenit jenom příjmy, tedy to, co vám bylo v příslušném roce opravdu zaplacené (včetně případných přijatých záloh). Z příjmů si vypočítáte výdaje procentem. Za rok 2009 můžete uplatnit 60%, od roku 2010 pouze 40%, pokud se nám nezmění zákon o daních z příjmů. Ale 60% za rok 2009 je tutovka.
V r. 2009 bude dále důležitý počet měsíců samostatné výdělečné činnosti. Jestliže jste uvedl FVE do provozu například v červenci 2009, tak pro vás bude platit hranice povinné účasti na důchodovém pojištění OSVČ ve výši 28.266,- Kč (6*4.711,-), při polovičních příjmech 40 tis. Kč a 60% výdajích této hranice nedosáhnete. V roce 2010 budete podnikat celý rok, k příjmům uplatníte výdaje ve výši 40%, základ daně bude 48.000,- Kč. Rozhodná částka povinné účasti na SP za rok 2010 bude cca 56.900,- Kč, takže se i v příštím roce dostanete pod magickou hranici:-)

Díky, naprosto vyčerpávající odpověď.  Teď už opravdu není o čem debatovat :-) Jste skvělá.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB