Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-06-06 20:12:35

kaja
Člen/ka

Přerušení podnikání

Vedu DE, chci přerušit podnikání k 1.7., ale mám auto na leasing,
jak budu účtovat leasing do doby podnikání a jak potom.
Lesing mi bude v prosinci končit,s leas. spol. jsem se domluvil, že auto předčasně doplatím a hned prodám.
Četl jsem, že do doby přerušení se jedná o operativní leasing,
a potom až dojde k předčasnému odkupu a prodeji auta, budu muset tento prodej zdanit a z jaké částky, v § 7 nebo §10?
Děkuji za odpověď  Kaja

Offline

 

#2 2009-06-16 17:32:51

ivka2004
Člen/ka

Re: Přerušení podnikání

Dobrý den, prosím Vás likviduji prodejnu a budu přerušovat podnikání od 1.7.2009 do 31. 10. 2009 musím dělat nějaká  opratření, jsem plátce DPH. 2) při likvidaci prodejny dělám výprodej zboží za 50 %,  není to v rozporu
ze zákonem. Děkuji

Offline

 

#3 2009-06-16 21:17:25

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení podnikání

Pokud obnovíte činnost do doby podání daňového přiznání za rok 2009, tak nemusíte provádět úpravy základu daně z příjmů. Pžiznání k DPH za 3. Q podejte, pokud v uvedeném období nebudete mít žádnou daň na výstupu, tak můžete podat nulové přiznání, případný odpočet daně na vstupu si bez problémů uplatníte i v následujícím kvartálu.
Výprodej zásob není v rozporu se zákonem. Doporučuje se výprodej nějak zdokumentovat, například archivací akčního letáku, fotodokumentací .... abyste uměli vysvětlit nižší marži.

Offline

 

#4 2009-06-16 21:38:08

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení podnikání

kaja napsal(a):

Vedu DE, chci přerušit podnikání k 1.7., ale mám auto na leasing,
jak budu účtovat leasing do doby podnikání a jak potom.
Lesing mi bude v prosinci končit,s leas. spol. jsem se domluvil, že auto předčasně doplatím a hned prodám.
Četl jsem, že do doby přerušení se jedná o operativní leasing,
a potom až dojde k předčasnému odkupu a prodeji auta, budu muset tento prodej zdanit a z jaké částky, v § 7 nebo §10?
Děkuji za odpověď  Kaja

V prosinci ještě budete mít obchodní majetek, takže auto zařaďte a dále postupujte podle § 24/5 ZDP (jestliže  kupní cena nebude nižší, než zůstatková cena vypočtená ze vstupní ceny předmětu leasingu evidované u pronajímatele, pak bude dříve uplatňované nájemné uznané jako výdaj). Poté můžeta auto vyřadit z OM a prodat podle § 10 ZDP.
Pokud by nedošlo k alespoň formálnímu zařazení do OM, pak se obávám, že by veškeré nájemné, hrazené za celou dobu leasingu, nebylo daňově uznatelné. Nájemné by bylo možné uznat i bez zařazení auta do OM, ale pouze v případě ukončení (nikoliv přerušení) podnikání.

Offline

 

#5 2009-06-17 23:17:46

kaja
Člen/ka

Re: Přerušení podnikání

Paní Zdeno, děkuji za Vaši odpověď. Ale nerozumím tomu, že v prosinci budu mít ještě obchodní majetek. Četl jsem, že při přerušení podnikání se postupuje jako při ukončení podnikání. Určitě do doby podání přiznání nezačnu opětovně podnikat.POdle jakého § budu moci zařadit auto do majetku?
Dále píšete, že pokud by nedošlo k formálnímu zařazení do OM, veškeré nájemné za celou dobu leasingu by nebylo daň. uznatelné. To bych v letošním roce musel veškeré nájemné uhrazené od počátku leasingu dát do zdanitelného příjmu a zdanit?
Děkuji za odpověď. Kaja

Offline

 

#6 2009-06-18 21:13:19

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení podnikání

Spíš se zeptejte, podle jakého § nebudete moci zařadit auto do OM:-)

Pokud přerušíte podnikání a neobnovíte činnost do dne podání daňového přiznání, tak provádíte úpravy základu daně podle § 23/8 ZDP. Leasingové nájemné je možné uplatnit pouze v poměrné výši, tedy 6/12 nájemného za 6 měsíců podnikání.

Zahrnutí odkoupeného předmětu pronájmu do OM je podle § 24/4 ZDP jednou ze základních podmínek daňové znatelnosti nájemného. Pokud jí nesplníte, pak zvyšujete základ daně (o neuznané nájemné za celou dobu pronájmu) v roce, ve kterém k porušení podmínek došlo.

Offline

 

#7 2009-06-22 12:16:30

ivka2004
Člen/ka

Re: Přerušení podnikání

Dobrý den, již jsem se ptala, jak se chovat při přerušení živnosti, ale není mi jasné co se zbožím, které neprodám. A ŽL list již nebudu mít na nákup a prodej, musím ho dodanit a odvést DPH a z jaké ceny? Nákupní? Děkuji.

Offline

 

#8 2009-06-22 23:21:00

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení podnikání

Offline

 

#9 2009-06-23 08:19:20

ivka2004
Člen/ka

Re: Přerušení podnikání

Děkuji za perfektní vysvětlení.

Offline

 

#10 2009-10-16 18:55:20

ivka2004
Člen/ka

Re: Přerušení podnikání

Dobrý večer, 1) mohu si dát do daňových výdajů platbu za telefon - červen 2009, kterou jsem zaplatil 15. 7. 2009, kdy jsem měl přerušeno podnikání a odečíst si DPH? 2)poplatky za vedení účtů? 3) doplatek drobného hmotného majetku, který jsem nakoupil v době přerušení podnikání? Děkuji

Offline

 

#11 2009-10-18 21:27:13

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení podnikání

DPH: nárok na odpočet je tehdy, když bylo přijaté plnění (telefonní poplatky) použito pro uskutečnění ekonomické činnosti. Datum zaplacení, ani přerušení podnikání nehrají roli.

Daň z příjmů: pokud bude činnost obnovena do termínu pro podání daňového přiznání za rok 2009, pak můžete uvedené platby uplatnit jako výdaj na dosažení příjmů. Poplatky za vedení podnikatelského účtu případně pokraťte, pokud byl účet v době přerušení využíván pro soukromé účely. Pokud neobnovíte činnost do doby podání daňového přiznání, pak můžete uplatnit platbu za telefon a doplatek DrHM (v době přerušení byly závazkem) v rámci úprav základu daně podle § 23/8 ZDP.

Offline

 

#12 2009-10-18 21:34:15

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení podnikání

ivka2004 napsala:
Dobrý večer, dne 1. 7. 2009 jsem přerušila podnikání, mám výdaje za telefon, které jsem zaplatila 15. 7. 2009, DZUP je 30. 6. 2009 tak si myslím, že si mohu odečíst DPH? Dále se 3 měsíce táhla reklamace zboží, kterou dodavatel vyřešil až 22. 7. 2009 a domluvili jsme se, že si doplatím a koupím DHM, mohu si u něho odečíst DPH a dát do výdajů? Podnikání jsem obnovil 15. 9. 2009. Děkuji

Viz odpověď výše. Telefonní účet se zřejmě vztahoval k uskutečněným plněním, plátcovství DPH se přerušením podnikání nepřerušuje, takže by bylo možné uplatnit i účet s pozdějším DUZP.

Offline

 

#13 2009-10-19 15:41:38

ivka2004
Člen/ka

Re: Přerušení podnikání

Děkuji.

Offline

 

#14 2009-10-26 15:06:36

zbypy
Člen/ka

Re: Přerušení podnikání

Dobrý den,

chci si přerušit živnost kvůli nástupu do zaměstnání na plný úvazek, ale v současné době mám ještě několik nezaplacených faktur. Nejsem si však jistý, jestli mi dlužník stihne zaplatit celou dlužnou částku do konce roku. Můžu celou vyfakturovanou částku zahrnout do roku 2009, i když nějaká částka z faktur mi přijde až v roce 2010, tedy v době přerušené živnosti? Případně, jak byste mi poradili tuto situaci řešit?

Předem děkuji za odpovědi.
Zbyněk P.

Offline

 

#15 2009-10-29 10:19:16

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení podnikání

Nezaplacené faktury budou k 31.12.2009 vaší pohledávkou. Pokud přerušíte podnikání a činnost neobnovíte do 31.3.2010, tak provedete úpravy základu daně za rok 2008 podle § 23, odst. 8 zákona o daních z příjmů. Základ daně se zvyšuje o pohledávky, o cenu zboží, které vám zůstalo na skladě a nespotřebovaných zásob materiálu, případně o zůstatky rezerv. Základ daně můžete naopak snížit o hodnotu závazků, které by při úhradě byly výdajem na podnikání, například účet za telefon, zaplacený až po přerušení činnosti. Tyto úpravy základu daně se uvádějí v tabulce E přiznání. Úhrady dodaněných faktur, které přijmete v roce 2010, pak nebudou předmětem daně z příjmů za rok 2010, neboť jste je vypořádal už v přiznání za rok 2009.

Offline

 

#16 2009-11-26 08:53:24

IVETAO
Člen/ka

Re: Přerušení podnikání

Dobrý den,
přerušena živnost už 1,5 roku. Loni jsem dodanila zásoby a pohledávky. Letos jsem prodloužila pozastavení. nemám jiné příjmy než z §6. Musím podávat daňové přiznání. Děkuji. Přeji hezký den

Offline

 

#17 2009-11-26 16:58:14

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení podnikání

Nemusíte.

Offline

 

#18 2010-09-09 10:21:13

quapa
Člen/ka

Re: Přerušení podnikání

Dobrý den,
mám dotaz ohledně přerušení podnikání bez živnosti.

mám podnikání bez živnosti (tlumočnictví) a zároveň jsem zaměstnanec. Od 17.8. jsem na MD a pobírám PPM ze zaměstnání. Na MD jsem přešla z předchozí  RD. Příjmy z podnikání mám pouze příležitostné (ne víc než 5000 ročně). Na Vašich stránkách jsem zjistila, že je po dobu PPM lepší podnikání přerušit.
Všude ale čtu pouze o přerušení živnosti, dá se na dobu PPM prerušit podnikání bez živnosti? (při první MD jsem ještě nebyla osvč, takže tu zkušenost nemám).

Offline

 

#19 2010-09-09 23:51:54

Zdena
Moderátorka

Re: Přerušení podnikání

Zdravotní pojišťovna ani OSSZ nerozlišují mezi živností a podnikáním podle zvláštních přepisů, pro ně jsou všichni osobami samostatně výdělečně činnými. Pokud chcete přerušit výkon samostatné výdělečné činnosti, pak to oznamte zdravotní pojišťovně a OSSZ. Formuláře najdete na jejich webových stránkách, nebo přímo na příslušném pracovišti.

Pokud jste na mateřské a rodičovské dovolené (kterou vám poskytl zaměstnavatel), tak nemusíte přerušovat činnost. Plátcem ZP je za vás stát, budete proto odvádět pojistné jen z toho, co opravdu vyděláte. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Pro účely SP budete považována za OSVČ vedlejší (v době pobírání PPM z nemocenského pojištění zaměstnanců a dále pak po dobu, ve které budete mít nárok na rodičovský příspěvek), takže nebudete muset odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … innost.php

Možná jste četla starší příspěvky, ve kterých bylo doporučováno v době pobírání PPM od zaměstnavatele přerušit živnost, neboť OSSZ vyžadovaly odvod pojistného z minimálního vyměřovacího základu bez ohledu na výši příjmů ze samostatné výdělečné činnosti v případě, kdy jste za příslušný rok v zaměstnání nedosáhla hrubého příjmu alespoň 96 tis. Kč. Od roku 2009 se změnily předpisy a toto riziko už nehrozí.

Offline

 

#20 2010-09-10 00:35:03

quapa
Člen/ka

Re: Přerušení podnikání

Mila Zdeno,
moc dekuju za rychlou odpoved, uz je mi to jasnejsi, ano cetla jsem asi starsi prispevky ohledne preruseni cinnosti behem PPM. Dekuju Vam i za odkazy.q.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB