Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-09-13 14:03:17

EvaK
Člen/ka

Sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den,
chci se zeptat. Můj syn studuje a chce si založit živnostenský list na živnost volnou. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním.
Děkuji

Offline

 

#2 2009-09-14 22:57:36

Zdena
Moderátorka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

Jako student (mladší 26 let) bude pro účely sociálního pojištění považován za OSVČ vedlejší, která platí pojistné až při dosažení základu daně za rok 2009 ve výši 56.532,- Kč při celoročním podnikání, případně 4.711,- Kč za 1 měsíc podnikání.

Pro účely zdravotního pojištění bude pojištěncem, za kterého je plátcem pojistného i stát, takže odvede pojistné jen ze skutečného rozdílu svých příjmů a výdajů.
Více informací k sociálnímu pojištění najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … innost.php
ke zdravotnímu pojištění zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Offline

 

#3 2009-09-16 18:52:15

otahradek
Člen/ka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den,chci se zeptat,mam čid momentalně jsem měsic baz prace a nejsem evidovan na UP,jak je to se zdravotním a socialním pojištěním,diky za odpověd

Offline

 

#4 2009-09-17 00:03:05

Zdena
Moderátorka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

Pokud nemáte žádné příjmy, tak za vás platí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění nemusíte platit, ale měsíce, ve kterých jste nebyl pojištěn, se vám nezapočítají do odpracovaných let na důchod.

Offline

 

#5 2009-09-17 20:03:40

wdc
Člen/ka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

já myslel že OBZP musí platit zdravotní. Stát platí jen když je člověk v evidenci ÚP?

Offline

 

#6 2009-09-17 20:42:27

Zdena
Moderátorka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

Otahradek je poživatelem částečného invalidního důchodu (píše: mam čid), za kterého je plátcem pojistného stát, stejně jako například za děti, studenty, maminky na mateřské, nebo poživatele jiného důchodu.

Offline

 

#7 2009-10-03 18:59:32

wardat
Člen/ka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

Dobry den. Jsem studentka, za mesic mi bude 26 let a mam cerstve zl. Rada bych vedela, jak je to presne s platbou zaloh-informace z internetu a z uradu se znacne lisi. Dekuji.

Offline

 

#8 2009-10-04 23:09:27

michael.osc
Člen/ka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den,

měl bych prosbu. Mám založenou vedlejší živnost při zaměstnání. Bohužel ke konci roku 2009 musím rozvázat pracovní poměr dohodou.

Chtěl bych se zeptat jak to od 1.1. bude s moji čerstvou živností. Přejde automaticky na hlavní činnost? Zřejmě se budu muset od ledna přihlásit na úřad práce. Bude mi vyplácena podpora v nezaměstnanosti nebo ne? Chtěl bych tedy aspoň na dobu dvou měsíců být přihlášen na UP, protože živnost mi nevydělá na živobytí, bohužel.

Děkuji moc za informaci
M.

Offline

 

#9 2009-10-05 12:20:22

03dan
Člen/ka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

Hezký den,
rád bych se zeptal ohledně volné živnosti. Momentálně jsem veden jako OBZP a rád bych začal prodávat vlastní šité výrobky, jednalo by se o oblečení. Živnostenský list mám pozastavený,
jedná se mi hlavně o to jestli by mi nastala povinnost platit sociální i zdravotní ? Jelikož neplánuju podnikat ve velkém, tak mám obavy že bych to finančně neutáh...Děkuji za Vaši odpověd,
Dan

Offline

 

#10 2009-10-06 01:02:06

Zdena
Moderátorka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

Šití a následný prodej výrobků je živnostenským podnikáním a nastala by vám tedy povinnost platit zdravotní a sociální pojištění. V současné době jsou minimální platby na ZP 1.590,- Kč a na SP 1.720,- Kč měsíčně.

Offline

 

#11 2009-10-06 01:05:18

Zdena
Moderátorka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

michael.osc napsal(a):

Dobrý den,

měl bych prosbu. Mám založenou vedlejší živnost při zaměstnání. Bohužel ke konci roku 2009 musím rozvázat pracovní poměr dohodou.

Chtěl bych se zeptat jak to od 1.1. bude s moji čerstvou živností. Přejde automaticky na hlavní činnost? Zřejmě se budu muset od ledna přihlásit na úřad práce. Bude mi vyplácena podpora v nezaměstnanosti nebo ne? Chtěl bych tedy aspoň na dobu dvou měsíců být přihlášen na UP, protože živnost mi nevydělá na živobytí, bohužel.

Děkuji moc za informaci
M.

Pokud nebudete zaměstnancem, tak se vaše živnost automaticky stane hlavní činností. Pokud se chcete od ledna přihlásit na ÚP, tak v prosinci přerušte provozování živnosti, jinak by vás na ÚP nemohli zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání a vyplácet vám podporu.

Offline

 

#12 2010-03-01 21:58:30

Eleonora
Člen/ka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně placení záloh na zdravotní pojištění. Můj manžel podniká v sezonním odvětví, takže provozuje svou živnost pouze 4 měsíce v roce, ostatní měsíce je veden na ÚP, podpora v nezaměstnanosti mu není poskytována. Ty 4 měsíce, co podniká, platí zálohy na ZP. Má povinnost platit zálohy i v době, kdy je veden na ÚP? Děkuji.

Offline

 

#13 2010-03-01 22:21:21

Zdena
Moderátorka

Re: Sociální a zdravotní pojištění

Nemá, pojistné platí stát.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB