Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Doklady
  •  » Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

#1 2008-02-23 19:53:08

Karel
Člen/ka

Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Mám několik otázek (a možná odpovědí) - nikde jsem totiž nenašel zcela spolehlivé informace.

Jakožto živnostník, neplátce DPH, vedoucí evidenci příjmů a výdajů (a vykazuji dle skutečnosti, ne paušálem) vystavuji fakturu.

Nesmí být označena "daňový doklad", protože neplatím DPH, musí splňovat určité náležitosti (IČ, adresa, ale ne DIČ).
Musí být podepsaná, s razítkem, s datem splatnosti (ale ne s datem uskutečnitelného zdanitelného plnění).
Znamená: "zaplaťte mi" a posílám ji jako vykázání provedených služeb ještě před platbou.

Otázka:
Co posílám jako potvrzení příjetí platby? Daňový doklad? Dočetl jsem se, že daňový doklad posílají jen plátci DPH. Či snad příjmový doklad - při platbě na účet?

Editoval Karel (2008-02-23 19:53:44)

Offline

 

#2 2008-02-25 21:16:30

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Pokud vám odběratel zaplatí převodem na účet, tak žádné potvrzení o přijetí platby nevystavujete. Odběratel má k dispozici vaši fakturu a výpis ze svého běžného účtu ze kterého je zřejmé, že fakturu uhradil.

Žádný zákon nestanovuje povinné náležitosti faktury. Neměla by ale být označena jako daňový doklad, ani by neměla mít náležitosti daňového dokladu, jako například datum uskutečnění zdanitelného plnění, základ daně a už vůbec ne DPH.  Své DIČ můžete na faktuře uvést, pokud chcete, ale údaj nebude mít žádný význam. Nikde není stanoveno, že  faktura musí nutně být opatřena razítkem a podpisem.

Offline

 

#3 2009-01-27 09:41:12

jerrry
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Chtěl bych se zeptat, pokud jsem neplátce DPH a vystavím klasickou fakturu s formou úhrady převodem na účet (vypustím tedy daňový doklad z názvu, datum uskutečnění zdan. plnění...), ale jak to bude u ceny? Mám tam uvést pouze Kč celkem nebo tam musejí být i kolonky pro DPH?

A ještě bych se chtěl zeptat, zda musím mít na faktuře, kterou vystavím, číslo objednávky (živým se prodejem internetové reklamy na svých stránkách), ale objednávky na reklamu přijímám jen jako obyčejnou žádost na e-mailu. Je potřeba toto nějak ošetřit nebo to nevadí?

A poslední otázka, když mám místo podnikání v ŽL uvedené na trvalém bydlišti, ale častěji jsem na adrese, kterou mám uvedenou jako korespondenční, mohu i tuto adresu uvést na faktuře (tedy že by tam byla normálně moje adresa místa podnikání, kterou mám i na razítku), ale někde bokem bych ještě přidal korespondenční adresu (zda to tak  může být nebo je to zbytečné)?
Děkuji :-)

Editoval jerrry (2009-01-27 09:44:28)

Offline

 

#4 2009-01-28 19:24:10

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

U ceny uveďte pouze celkovou částku, bez kolonek pro DPH.
Číslo objednávky není třeba uvádět a jestli si tvoříte vlastní fakturu, tak tuto kolonku klidně vypusťte.
Na faktuře můžete mít uvedeno více adres. Kromě té oficiální (podle živnostenského listu)  můžete též uvádět adresu korespondenční, či dodací adresu, případně adresu provozovny (pokud nějakou máte).

Offline

 

#5 2009-02-10 14:27:12

jerrry
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Ještě bych se chtěl zeptat, musím mít každou fakturu jako OSVČ doloženou nějakou objednávkou? Fakturuji několika firmám měsíčně částky za internetovou reklamu. Na faktuře žádné číslo objednávky nemám (protože reklamu vždy domlouvám přes e-mail). Je tedy nutné mít například kvůli kontrolám z finančního úřadu mít i nějaké objednávky nebo to není třeba?

Offline

 

#6 2009-02-10 15:12:23

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Dokladem bude právě ta faktura, pokud obsahuje údaje požadované § 31 živnostenského zákona.

Platba proběhla (bankovní převod, pokladní doklad), tak není co řešit.

Eventuálně emailové objednávky jsou též podpůrným dokladem.

FÚ v případě pochybností může požádat o potvrzení odběratele (křížová kontrola).

Myslím si ale, že příjem FÚ ani moc dokladovat nepotřebujete :-)

Offline

 

#7 2015-03-04 16:01:28

Prochy75
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Dobrý den,

Fakturuji stejně jako tazatel nade mnou. To znamená:
1) Proběhne dohoda přes e-mail (nebo ústní)
2) vykonám práci (vyřizuji úklidové práce a drobné montážní práce)
3) vystavím fakturu a čekám na zaplacení

Bohužel se mi, ale teď stalo, že mi odběratel odmítá zaplatit fakturu. Nevím jak bych měl postupovat dál. Na internetu jsem si vyhledal, že pokud nemám fakturu podloženou ničím jiným tak u soudu nejspíš neuspěju. Dokázal by mi někdo poradit jak bych měl tedy postupovat abych se už do takovýchto problému nedostal? Napadá mě akorát:

1) Proběhne dohoda přes e-mail (nebo ústní)
2) Vyhotovit objednávku
2) vykonám práci (vyřizuji úklidové práce a drobné montážní práce)
3) vystavím fakturu a čekám na zaplacení

nebo

1) Proběhne dohoda přes e-mail (nebo ústní)
2) vykonám práci (vyřizuji úklidové práce a drobné montážní práce)
3) Vyhotovit protokol o převzetí
4) vystavím fakturu a čekám na zaplacení

Popřípadě kombinace objednávky i protokolu. Nevíte někdo jestli je to tak správně??

Offline

 

#8 2015-03-04 21:21:36

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Nechala bych si potvrdit protokol o převzetí prací. Co třeba vybírat zálohy?

Offline

 

#9 2015-03-24 23:01:26

Catalina
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Potřebovala bych zase poradit. Budeme kupovat zařízení do dílny v hodnotě 40 000,- Problém je, že to prodává soukromá osoba a nedá nám tedy žádný doklad. Je nějaká možnost, jak od takové osoby doklad dostat, abychom mohli částku uplatnit do výdajů a aby splňoval všechny povinné náležitosti?

Offline

 

#10 2015-03-24 23:17:18

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Sepište kupní smlouvu. Prodávající vám může podepsat výdajový pokladní doklad.

Offline

 

#11 2015-03-24 23:34:37

Catalina
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

A může být VPD v tomto případě na tak vysokou částku? Pletou se mi do toho povinné náležitosti daňového dokladu a nemám s tím zkušenost. A jen pro moji zvědavost... Protistrana bude muset částku zdanit, ale kdyby to bylo do 30 tis. za rok, tak to může uplatnit jako příležitostný příjem a nic nedaní, že ano?

Offline

 

#12 2015-03-25 00:11:37

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

V kupní smlouvě bude uvedeno, kdo, kdy, co a za kolik vám prodal. Pohyb peněz doložíte výdajovým pokladním dokladem. Nebo dejte do smlouvy, že bylo uhrazeno v hotovosti při podpisu smlouvy.

Prodávající není plátcem, tak nemusí vystavovat žádný daňový doklad. Vy potřebujete doložit, co jste koupili a za kolik, proto ta kupní smlouva.

Osvobození 30 tis. Kč za rok se vztahuje k příjmům z příležitostné činnosti. Prodávající nevykoná žádnou činnost, ale prodá movité věci. Tam je možnost využít osvobození podle § 4/1/c) ZDP.

Offline

 

#13 2015-03-25 07:15:03

Catalina
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Aha, super, moc děkuji. A snad už poslední věc - hraje tam nějakou roli osoba blízká - konkrétně vzdálený příbuzný?

Offline

 

#14 2015-03-25 10:11:35

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Vejde se vzdálený příbuzný do této definice?

§ 22 (1) Osoba blízká je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle jiného zákona upravujícího registrované partnerství (dále jen "partner"); jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí.

Pokud ano, tak byste měli sjednat cenu, kterou by si sjednaly nespojené osoby.

Offline

 

#15 2015-04-20 13:11:56

Catalina
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Vůbec jsem si nevšimla odpovědi, bezva, děkuji.

Ještě se zeptám, když kontroluji doklady k přiznání k DPH, tak mám v sestavě uvedeny i doklady bez DPH (podací lístky, atd.). Asi to nevadí, ale poradce mi říkal, že by bylo lepší tam mít jen doklady s DPH pro lepší přehlednost. Jak to děláte vy?

Offline

 

#16 2015-04-20 22:59:11

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Do podkladů k přiznání k DPH dávám jenom doklady s daní. Přijatá osvobozená plnění se do přiznání neuvádějí, takže není důvod je vést v evidenci pro účely DPH.

Offline

 

#17 2015-04-21 08:36:33

Catalina
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Mně tam právě skáčou automaticky, ale vyřadím je tedy, díky.

Offline

 

#18 2015-05-06 16:00:37

xlenula
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Dobrý den, manžel je živnostník, výdaje uplatnuje paušálem. Vyhotovujeme zakázkový list a k tomu PPD na zaplacení zálohy. Ale nevím jak to zaúčtovat do přehledu příjmů, když chce zákazník zaplatit zálohu na účet? Není to PPD ani hotová faktura. Děkuji za odpověd

Offline

 

#19 2015-05-06 22:39:19

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Stejně, jako přijetí zálohy na PPD, jenom to bude záloha přijatá na bankovní účet. Nevypisujete PPD, protože jste nepřijali hotovost. Bezhotovostní příjem peněz máte zachycený na bankovním výpisu.

Offline

 

#20 2015-05-13 15:46:10

xlenula
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

takže jestli to dobře chápu tak do toho přehledu příjmů, kde píšu PPD nebo FA napíšu jen Výpis z účtu až příjde a napíšu tam ty všechny přijaté platby?

Offline

 

#21 2015-05-13 17:23:13

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Nevím, jak si vedete přehled příjmů. Tam, kde píšete zkratku PPD, napiště např.B (jako banka) nebo Ú (jako účet) a doplňte datum, kdy byla záloha připsána na účet.

Offline

 

#22 2015-05-14 08:27:00

xlenula
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

datum/ doklad č./ odběratel/ obsah / částka
1.1.      PPD 1      pan A        záloha        1

tohle je můj přehled a stačí jedno datum kdy přišel ten účet nebo to musím rozepsat na určité datumy kdy která záloha byla připsána?

Offline

 

#23 2015-05-20 13:00:08

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Rozepsala bych na datumy, kdy byly jednotlivé zálohy připsány.

Offline

 

#24 2015-09-29 16:38:23

anoela
Člen/ka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to máte s doklady s jejich DUZP neustále mi chodí doklady kde mají toto datum špatně protože když je k tomu i soupis prací kde je uvedený poslední den kdy se tyto práce dělali měl by ten poslední den být i tím dnem na DUZP a nebo mají DUZP zase oproti datumu vystavení rozdílný než 15 dnů, ale já si do své evidence zase píšu DUZP dle toho kdy mi přišel doklad takže píšu zase jiné datum musím tedy je na to upozorňovat nebo je to jejich chyba a já si vedu prostě DUZP dle toho kdy sem měla doklad v ruce a tohle řešit nemusím a neustále někam volat ať opraví doklad. Díky za info :-)

Offline

 

#25 2015-10-05 21:46:44

Zdena
Moderátorka

Re: Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Pokud máte pouze faktury v běžném režimu (nejsou v režimu přenesení daňové povinnosti, kdy musíte respektovat DUZP), tak bych DUZP a datum vystavení neřešila, je to jejich problém.

Offline

 
  • Index
  •  » Doklady
  •  » Faktura, účetní doklad, daňový doklad atd.

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB