Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz  • Index
  •  » DPH
  •  » DUZP vs. datum zaplacení

#1 2012-03-06 14:34:29

zaxmax
Člen/ka

DUZP vs. datum zaplacení

Dobrý den, obracím se s dotazem ohledně DPH, respektive DUZP. Provozuji zásilkový obchod (eshop), jsem nově plátce DPH.

V případě, že posíláme zboží na dobírku, píšeme DUZP stejné jako datum vystavení faktury a tedy odeslání zboží. Sice to prý není ze zákona správně, ale nenapadá mě "lepší" způsob.

Jak je to ale v případě platby převodem. Zákazník uhradí na náš účet částku na základě pokynů eshopu. K této platbě zatím neexistuje ani proforma, ani normální faktura. Máme tedy platbu přijatou třeba 1.3. a fakturu vystavenou 3.3., jaké máme uvést DUZP?

Pozn: Pokud bychom jako DUZP uváděli datum přijetí platby, jak postupovat v případech, kdy z jakéhokoliv důvodu není možno zboží doručit, k platbě není vystavena ani faktura a je potřeba vrátit platbu na účet zákazníka?

Děkuji za radu. Pavel

Offline

 

#2 2012-03-07 00:52:10

Zdena
Moderátorka

Re: DUZP vs. datum zaplacení

Předpokládám, že vedete daňovou evidenci (nikoliv podvojné účetnictví), takže nemáte povinnost přiznat daň ke dni přijetí platby, ale až při uskutečnění zdanitelného plnění, tedy při dodání zboží. Podle mého názoru můžete uvést DUZP 3.3. při vystavení faktury, to už víte, že máte zboží k dispozici.

Offline

 

#3 2012-03-15 08:40:55

zaxmax
Člen/ka

Re: DUZP vs. datum zaplacení

Dobrý den,

děkuji Vám za odpověď, provádíme to tedy tak. DUZP píšeme stejné jako datum vystavení faktury.

Jenže, jak naložit s fakturou, která se v případě zaslání na dobírku může po 14 dnech vrátit zpět? (= nevyzvednutý balík). Nyní to děláme tak, že fakturu prostě stornujeme a hotovo. Jenže co když se toto stane na přelomu čtvrtletí? Tzn. odešleme v březnu, přiznáme DPH a v dubnu bdueme mít fakturu zpět :/

Offline

 

#4 2012-03-17 22:32:54

Zdena
Moderátorka

Re: DUZP vs. datum zaplacení

Vrácenou zásilku bych dala do dubna mínusem.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » DUZP vs. datum zaplacení

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB