Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-02-07 15:07:34

nikitka
Člen/ka

uplatnění slevy na manželku

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, který příjem  je rozhodující při uplatnění slevy na manželku.Jsem OSVČ , s podnikáním jsem začala v srpnu loňského roku do té doby jsem byla vedena na ÚP, Příjmy z podnikání (tržba) byly přes 300 000, ale výdaje včetně zřizovacích, jsou přes 400 000, tudíž  výdaje převyšují příjmy, v daňovém přiznání budu v mínusu, ale jak to je pro posouzení toho, zda si manžel na mně  může uplatnit slevu. Prosím o radu, zda má manžel nárok uplatnit si na mně slevu či nikoli. Moc děkuji
nikitka

Offline

 

#2 2012-02-07 15:55:11

Zdena
Moderátorka

Re: uplatnění slevy na manželku

Pro uplatnění slevy na vyživovanou manželku rozhoduje PŘÍJEM, tedy peníze, které přijala. Přijala 300 tis. Kč., manžel nemá nárok na uplatnění slevy.

Pokyn D 6:
K § 35ba odst. 1 písm. b)
Vlastními příjmy manželky (manžela) se rozumí úhrn všech vlastních příjmů
dosažených ve zdaňovacím období nesnížených o daňové výdaje (hrubý příjem)
včetně příjmů, které podléhají srážkové dani nebo jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob nebo nejsou předmětem této daně.

Offline

 

#3 2012-02-07 16:06:50

nikitka
Člen/ka

Re: uplatnění slevy na manželku

Paní Zdenko,
opravdu Vám moc děkuji, já jsem si to taky myslela, ale manžel pořád tvrdil opak.Jste opravdu super a všichni jsme rádi, že nám tady pomáháte a radíte, mějte se moc hezky.

Offline

 

#4 2012-02-07 16:42:56

Zdena
Moderátorka

Re: uplatnění slevy na manželku

Nikitko, hlavně berte všechny mé odpovědi s rezervou a správný závěr si vyvoďte sama, například z citovaného pokynu D 6. Už jsem to tu dnes jednou psala, jsme v diskusním fóru, nikoliv v daňové poradně. Můžeme si tu poklábosit a vyměnit názory, ovšem vyslovené závěry nejsou nijak závazné.

V uvedeném případě bych si opravdu netroufla uplatnit slevu na manželku. Pokud ji manžel přesto uplatní, tak by měl být seznámen s rizikem doměření daně:-)

Offline

 

#5 2012-02-16 13:48:52

olincle
Člen/ka

Re: uplatnění slevy na manželku

Dobrý den,zaměstnanec má manželku bez vlastních příjmů,ale manželka  má životní pojistku.Může si manžel uplatnit odpočet pojistného z pojistky ,která je psaná na manželku.?Nevím si rady..děkuji za odpověď  olincle

Offline

 

#6 2012-02-16 14:03:28

JANAA
Člen/ka

Re: uplatnění slevy na manželku

Dobrý den, olincle, zaměstnanec si může uplatnit jen slevu na manželku, která nemá vlastní příjmy, nemůže ale užít odpočet životního pojištění na její rodné číslo. J

Offline

 

#7 2012-02-22 08:42:00

olincle
Člen/ka

Re: uplatnění slevy na manželku

Děkuji za odpověď...O

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB