Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2008-07-28 08:47:23

Vláďa
Host

Nákup vozu N1

Dobrý den, žádám zdvořile o radu:
Podnikám déle jako OSVČ, plátce DPH, náklady uplatňuji paušálem. Hodlám koupit auto kategorie N1 a uplatnit odpočet DPH. Náklady chci dále uvádět paušálem, auto bude pouze figurovat v účetních dokladech, nebude prováděn jeho běžný odpis. Jsem povinen i v tomto případě platit silniční daň? V provozu bych pouze uplatňoval odpočet DPH za PHM. Je možná tato kombinace?
Děkuji.

 

#2 2008-07-28 18:16:34

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup vozu N1

Silniční daň jste povinen platit - není důležité, zda je auto vloženo do majetku, případně odpisováno, nebo je pouze uplatňována DPH z pohonných hmot. Důležitá je skutečnost, že jste provozovatelem vozidla, které je registrováno v ČR, není osvobozeno od daně silniční a používáte je k podnikání.

Jinak je navržená kombinace možná. Výdaje na podnikání si uplatníte procentem z příjmů. DPH uplatníte při nákupu N1 (předpokládám, že auto bude využíváno pouze pro podnikání, nikoliv pro soukromé účely) a dále můžete uplatňovat DPH z PHM. Nezapomeňte na pečlivou evidenci jízd vozidla, abyste mohl prokázat, že uplatněná DPH na vstupu (jednak při pořízení auta a dále pak z PHM) sloužila k uskutečňování vaší ekonomické činnosti.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB