Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-12-27 20:57:01

stoker303
Člen/ka

Živnostenský list

Dobrý den,
jsem studentem VŠ a vlastní web, na kterém bych chtěl poskytovat reklamní prostor. Chtěl bych si tedy založit živnostenský list, ale je v tom háček. Můj otec pracuje v zahraničí (Německo) a tam na mne jako na své dítě pobírá přídavky na dítě. Vlastnictvím živnostenského listu by otec přišel o tyto přídavky a tak jsem se rozhodl, že by si živnostenský list založila má matka a veškeré příjmy z reklamy by tak šly přes její osobu. Potřebuji ale zjistit zda by byl tento model realizovatelný a hlavně zda ze založení ž.l. plynou nějaké problémy pro mojí matku. Matka je zaměstnaná na poloviční úvazek a uplatňuje na mne jako svého potomka odpočet na děti. Čili bych potřeboval vědět zda o tuto úlevu přijde a hlavně zda musí počítat se ztrátou polovičního invalidního důchodu, který pobírá. Dále pak zda by si defakto jako podnikatel musela začít platit zdravotní a sociální pojištění. Mockrát děkuji všem za pomoc.

Offline

 

#2 2011-12-29 21:45:07

Zdena
Moderátorka

Re: Živnostenský list

Pokud si maminka vyřídí živnostenské oprávnění, tak tím nepřijde o slevu na dítě, kterou uplatňuje v zaměstnání. O invalidní důchod tím také automaticky nepřichází.

Jako zaměstnanec nebude platit zálohy na ZP, pojistné doplatí jednou za rok na základě přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
Pročtěte bod 2, maminka je také pojištěncem státu, takže nemusí v zaměstnání vydělat minimální mzdu. Pokud by v průběhu podnikání ukončila zaměstnání, tak by jako pojištěnec podle bodu 3), platila zálohy.

V prvním roce podnikání nebude platit zálohy na SP, případný doplatek pojistného a zálohy na další období bude řešit až při podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.  Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … peceni.php
Otevřete si odkazy Vedlejší činnost s vyššími zisky a Vedlejší činnost s nízkými zisky.

Offline

 

#3 2011-12-30 16:07:38

stoker303
Člen/ka

Re: Živnostenský list

Mockrát děkuji za odpověď a měl bych ještě doplňující otázku. Zda existuje nějaký příjmový strop, při jehož překročení by mohla přijít o ČID?Děkuji za odpověď.

Offline

 

#4 2011-12-30 17:02:11

Zdena
Moderátorka

Re: Živnostenský list

Žádný příjmový strop není.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB