Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2011-12-01 18:30:52

marie388
Člen/ka

nákup nového auta a vyřezení starého auta

Dobrý den, prosím o radu:
1/ Podnikatel koupil auto k podnikání teď v listopadu, zaplaceno v hotovosti. Uplatní si celé DPH  a pak začne odepisovat.
    Může auto přihlásit na silniční daň až příští rok, když ho koupil už  letos?

2/ Staré auto odhlásí na silniční daň k 31.12., musí ho vyřadit z majetku? Musí odvést DPH, když je auto staré 12 let?
     Jak mám postupovat,jaká varianta by byla nejlepší (vyřazení a pak likvidace nebo vyřazení a prodej),  předem moc děkuji za Vaše rady.

Offline

 

#2 2011-12-12 00:29:36

Zdena
Moderátorka

Re: nákup nového auta a vyřezení starého auta

1/ Jaké auto, osobní, nebo nákladní nad 3,5 tuny nejvyšší povolené hmotnosti?
2/  Stejná otázka, jako u bodu č. 1. Pokud při pořízení uplatnil nárok na odpočet, tak při vyřazení do osobního užívání odvede DPH z ceny obvyklé.

Offline

 

#3 2011-12-12 16:39:14

marie388
Člen/ka

Re: nákup nového auta a vyřezení starého auta

Dobrý den, jedná se o osobní automobil.  Děkuji za odpověď. M.

Offline

 

#4 2011-12-13 22:09:10

Zdena
Moderátorka

Re: nákup nového auta a vyřezení starého auta

1/ Pokud nebude letos osobní auto používat k podnikání, tak může začít platit silniční daň až od příštího roku. Nic nepřihlašuje, určitě už je k silniční dani registrovaný.

2/ Může nechat v majetku. Z osobních aut se platí SD jen pokud jsou používána k podnikání. Skutečnost, že je auto zařazeno v OM, nehraje v tomto případě roli. Jestliže je auto 12 let staré, tak při jeho pořízení s největší pravděpodobností nebyl nárok na odpočet DPH, při vyřazení do osobního užívání tedy nevzniká povinnost přiznat daň. Ještě si pro jistotu ověřte, jestli nejde o speciální osobní auto s mřížkou, v technickém průkazu by bylo zapsáno asi takto: Druh vozidla OA-M1-SP-MV. U těchto vozidel býval (tuším do roku 2003) nárok na odpočet a při vyřazení by se odváděla daň.

Offline

 

#5 2012-01-14 18:02:58

martak
Člen/ka

Re: nákup nového auta a vyřezení starého auta

Dobrý den,
máme v OM osobní auto (s mřížkou) koupené v roce 2001 - byl uplatněn nárok na odpočet DPH i odpisy. Teď řešíme, jestli jej vyřadit z obchodního majetku, když víme, že se již nebude pro podnikání používat nebo jej tam zatím nechat (neplatit silniční daň, neuplatňovat pohonné hmoty ani opravy atd.)a pak někdy prodat přímo z OM. Jaké DPH by se muselo odvádět, pokud bychom jej chtěli nyní vyřadit z OM? To,které jsme uplatňovali při jeho koupi nebo jiné ( z nynější obvyklé prodejní ceny tohoto typu auta)?
Děkuji za odpověď

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB