Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-11-16 13:51:39

Libka
Člen/ka

Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Dobrý den, prosím Vás o radu, jak zdanit zrušené kapitálové životní pojištění.
Jsem na rodičáku a zrušila jsem život.poj., z kterého mi vyplatili odbytné. Když jsem byla zaměstnána, tak jsem uplatňovala odpočty - jen si nepamatuji přesně, zda tato možnost vznikla již za rok 2001 nebo až 2002. Zdaňuje se i částka odbytného nebo je vyplaceno již po zdanění? Musím znát všechny uplatňované odpočty přesně? Nevím, zda bývalý zaměstnavatel tak dlouho archivuje tyto údaje a mě jeden chybí. Kam v daňovém přiznání vypíšu? Je to na příloze 2 ostatní příjmy? Do jaké kolonky? 
Děkuji. Libka

Offline

 

#2 2011-11-18 23:04:15

Zdena
Moderátorka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Odbytné bylo zdaněno při výplatě. Dodaňujete jen částky, o které jste v minulých letech snižovala základ daně, tedy odpočty, které jste uplatnila v zaměstnání. Měla byste zdanit všechny uplatněné odpočty, ale jestli chybí jeden odpočet z roku 2001 nebo 2002, tak bych to neřešila a přiznala alespoň ty zbývající. Případně bych za chybějící rok přiznala zhruba stejnou částku, jako v ostatních letech. Pokud budete mít letos ke zdanění jen příjmy za zrušené pojištění, tak můžete vykázat daňový základ až do výše 157.600,- Kč (tolik jste určitě od základu daně v minulých letech neodečetla) a vůbec Vás to nemusí bolet. Vypočítanou daň (23.640,- Kč) vám pokryje sleva na poplatníka (23.640,- Kč).

Offline

 

#3 2011-11-22 19:53:12

Libka
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Děkuji za odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, kam to v daň.přiznání vyplnit? Děkuji moc. L.

Offline

 

#4 2011-11-22 23:10:10

Zdena
Moderátorka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Zapisuje se do přílohy č. 2 daňového přiznání, část 2. Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona).

Offline

 

#5 2011-11-22 23:18:18

Libka
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Moc Vám děkuji za rychlou odpověď. :-) L.

Offline

 

#6 2012-03-20 12:21:32

mikron
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Hezký den,
prosím o radu...

Je povinnost dodanit dříve uplatněné ODPOČTY na životní pojištění také v případě, že je pouze proveden MIMOŘÁDNÝ VÝBĚR - aniž by smlouva byla rušena?
Nejedná se totiž o zrušení ŽP ani porušení smlouvy, není to tedy odbytné, ale jen mimořádný odkup.
§15 odst. 6 zákona o daních z příjmu mluví o dodaňování v případě "změn smlouvy", ale mimořádný výběr není změnou smlouvy.

Děkuji všem co vědí a napíší!

Offline

 

#7 2012-03-27 12:39:12

beny
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Neví prosím někdo odpověď na poslední příspěvek.
Ještě bych se chtěl prosím zeptat v případě nutnosti dodanění, zdali správně nestačí dodanit pouze poslední 3 roky, protože ostatní roky jsou jako že promlčené

Díky předem za radu.

Offline

 

#8 2012-03-27 21:38:43

Zdena
Moderátorka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Pokud nedošlo k zániku pojištění, tak není nutné dodaňovat.

Podle zákona by se měly dodanit částky, o které byl snížen základ daně. O promlčení po 3 letech tam nic nevidím.

Offline

 

#9 2013-03-16 09:52:38

dajanka
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Dobrý den, paní Zdeno.

Prosím Vás o radu. Moje známá si za loň. rok uplatnila odpočet na daních za život.pojištění. Životku zrušila, je nutné to letos dát do daň.přiznání?
Nemůže se to třeba posuzovat, jako jednorázový příjem-byla to jen malá částka. Děkuji Daja

Offline

 

#10 2013-03-16 12:06:40

JANAA
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Dobrý den, nejsem paní Zdena, ale můj názor je dodanit, zákon to říká jasně. Jana

Offline

 

#11 2013-03-16 13:18:58

Zdena
Moderátorka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Pokud podává přiznání, tak musí přiznat, i kdyby to byla jen malá částka.

Offline

 

#12 2014-01-25 15:38:54

jindrich
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Dobrý den, ještě moc prosím o radu, syn osvč si snižuje základ daně o zaplacené ŽP. Nemusí toto snížení dávat do daní, když chce pojistku zrušit?
Vím, že se musí ostatní roky kdy uplatňoval snížení dodanit. Jde mi o to, že ji tam teď v březnu nedám a poj.zruší třeba v listopadu? Dost zmatená otázka, ale děkuji Vám za čas. Jindra

Offline

 

#13 2014-01-26 06:53:50

JANAA
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Dobrý den, ano, pokud už teď víte, že pojistku budete rušit, nemusíte ji do přiznání za rok 2013 dát, je to možnost, snížit si daň, ne povinnost.

Offline

 

#14 2014-01-26 07:38:37

jindrich
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Dobrý den, děkuji za odpověď, ještě pro upřesnění, ŽP trvá od r.2007, tudíž za tyto roky dodaním, nebo je nějaká promlčecí lhůta? Doklady pro FÚ archivuji 5let.Pojišťovna mi pošle výpočet částek, které mám dodanit? Díky moc a hezkou mrazivou neděli. Jindra

Offline

 

#15 2014-01-26 09:48:46

JANAA
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Já osobně si myslím, že žádná promlčení lhůta není, někdo dodaňuje jen poslední 3 roky, ale já bych dodanila vše.
Pojišťovna Vám nepošle informace, kolik máte dodanit, to je Vaše starost a Vaše povinnost. Zato si nejsem jista, zda pojišťovny náhodou neposílají info o zrušených životních pojištěních na FÚ. I Vám pěknou slunečnou neděli. Jana

Offline

 

#16 2014-01-26 13:26:20

jindrich
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Dobrý den JANAA ještě jednou, nevím co je na tom pravdy, ale slyšela jsem , že když si neuplatňuji odpočet na ŽP po 3 roky, nic se nedodaňuje. Ale není to ověřené.Díky, já dodaním. Ještě jestli můžu, letos syn o bonus na dítě přijde, jede na paušál, ale narodilo se druhé dítko, tak 26 tis je pro platící s hypotékou dost peněz, jestli víte, chystám se letos platit silniční daň a jet mu na skutečné výdaje. Není podezřelé, že spadne třeba o 100tis na výdělku? Už jsem to tak jednou měla a nic nebylo podezřelé, letos má jako zedník nasmlouvané jen 3 zakázky, s prací to není valné.Děkuji za reakci.J.

Offline

 

#17 2014-01-26 13:52:41

JANAA
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Mrkněte na zákon o daních z příjmů, ů15 odstavec 6, hlavně poslední věta, nic o 3 letech zpátky se tam nepraví.

"Letos syn o bonus přijde" myslíte rok 2013? Druhé dítě narozeno v 2013? Při výdajích procentem opravdu nemůže slevu na dani na děti uplatnit, nežijí syn v jedné domácnosti s někým s rodičů, kteří by mohli slevy na vnoučata uplatnit?
Není dle mne podezřelé, že syn spadne s výdělkem, doba je jaká je, bohužel.

Offline

 

#18 2014-01-26 14:57:09

jindrich
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

JANAA, je to tak, jedno dítě r.2011,druhé prosinec13, žijí s přítelkyní v nedokončené stavbě.Nikdo jiný si dát odpočet nemůže, dle informace by museli napsat proč jsou od sebe, to už jsem zkoušela.No tak zase budu vést DE. Díky za tyto diskuze, člověk si se vším neví rady a neznalost neomlouvá.J.

Offline

 

#19 2014-01-26 15:31:54

JANAA
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Netuším, jaké má syn za rok 2013 příjmy, netuším, zda jste schopni nalézt doklady související s podnikáním z roku 2013 - paragony, faktury, i kdyby jste nenašli vše, nestálo by za to uplatnit třeba minimální skutečné výdaje, ale získat slevu na děti? Chce to pohledat doklady a propočítat, co vyjde lépe.

Offline

 

#20 2015-03-15 20:06:13

paf
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, ohledně zrušení životního pojištění - která ta částka se uvádí do přílohy 2 DAP - jedná se o tu částku, která chodí z pojišťovny na tom jejich potvrzení nebo jen těch 15%, které jsme si uplatnili, předpokládám, že to bude ta částka, ze které se to teprve vypočítává?

A ještě ohledně sociálního a zdrav. pojištění, tam se to také připočítává (myslím to ukončené životko)nebo jen do toho přehledu pro soc. poj.?

Děkuji za Vaše odpovědi.

Offline

 

#21 2015-03-15 20:36:13

Zdena
Moderátorka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Uvádí se součet částek, o které jste v minulosti snižovali základ daně (v přiznání za rok 2013 na řádku 49 přiznání). Pokud jste se vešli do max. limitu, tak to byla částka z potvrzení od pojišťovny. Do přehledů o příjmech a výdajích OSVČ se dodanění zrušeného ŽP nepromítne, týká se jenom daně z příjmů.

Offline

 

#22 2015-03-15 20:43:24

paf
Člen/ka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Paní Zdeno, moc děkuji za odpověď, můžete mi ještě prosím přiblížit co se myslí tím maximálním limitem? Na papíru z pojišťovny je např. uvedená částka 5440,-Kč, tak tato částka se zadala do DP, uvedu tedy do přílohy č. 2 tuto částku? A ještě dokládá se nějaký papír z pojišťovny o tom ukončení jako příloha k DP?

Děkuji moc za upřesnění a rychlost, nejsem odborník, ale ráda bych měla vše v pořádku.

Editoval paf (2015-03-15 20:45:01)

Offline

 

#23 2015-03-15 21:16:28

Zdena
Moderátorka

Re: Jak zdanit zrušené životní pojištění?

Maximálním limitem jsem měla na mysli nejvyšší částku, kterou můžete odečíst od základu daně, tj. v úhrnu max. 12.000,- Kč ročně za všechny životní pojistky. Pokud byla na papíru od pojišťovny uvedená částka 5.440,- Kč, tak jste ji určitě odečetli celou. Do přílohy č. 2 uvedete součet částek, které jste v minulosti zadali do DP, případně je odečetl zaměstnavatel při ročním zúčtování záloh. K příloze č.2 se nemusí dokládat žádný další papír od pojišťovny.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB