Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-09-16 14:11:14

ondras007
Člen/ka

odpočet PHM

Dobrý den,jsem plátce DPH.Chtěl bych se zeptat jestli je možné si odečíst DPH na PHM,i pokud nemám auto vedeno na firmu.

předem děkuji za odpověď .

Offline

 

#2 2011-09-16 15:21:09

dagis
Člen/ka

Re: odpočet PHM

nelze

Offline

 

#3 2011-09-29 15:57:32

Lubin
Člen/ka

Re: odpočet PHM

Myslím si, že lze a to pokud používám sokromé auto i pro podnikání a platím silniční daň, je možné si za splnění určitých podmínek, jako je vedení knihy jízd, zaplacení silniční daně, prokazatelných služebních jízd, které musím vykázat v závislosti na nákupu PHM (musí sedět počet km v knize jízd vers. spotřeba PHM). V tomto případě asi lze odpočet DPH uplatnit. Ovšem kniha jízd je velmi ošidná  a setkal jsem se i s požadavek berňáku prokázat služební jízdu tzv zápisem ze služební cesty. Jde tedy o to jestli to stojí za to. Já osobně jsem nic podrobného v zákoně ani prováděcích předpisech nenašel.
Pokud se mýlím uvítám oponenturu. Díky Lubin

Offline

 

#4 2011-09-29 23:09:16

Zdena
Moderátorka

Re: odpočet PHM

Také si myslím, že lze uplatnit nárok na odpočet DPH z PHM, pokud obhájím, že jsem přijatá zdanitelná plnění (DPH z PHM) použila k uskutečnění ekonomických činností. Zákon o DPH nestanoví, že smíte čerpat PHM jen do vlastního auta, to bychom si nemohli uplatnit odpočet z PHM např. u auta na leasing.

Offline

 

#5 2011-10-12 15:26:28

dramile
Člen/ka

Re: odpočet PHM

Také by mě to zajímalo. jezdím autem po zákaznících ale nemám ho vedeno v majetku ani účetnictví, mohu si odepsat DPH za benzín?

Offline

 

#6 2011-10-12 15:27:34

dramile
Člen/ka

Re: odpočet PHM

....a pokud mohu DPH odepsat, co k tomu musím dokládat-knihu jízd?

Offline

 

#7 2011-10-12 15:29:06

dramile
Člen/ka

Re: odpočet PHM

....a ještě prosím odpověď na předchozí dotaz, sedím v kanceláři, ale nemám ji na ŽÚ zapsanou, mohu odepisovat DPH na zařízení v kanceláři? Děkuji za odpověď

Offline

 

#8 2011-10-12 19:09:16

Zdena
Moderátorka

Re: odpočet PHM

Můžete si odepsat DPH za benzín, ale můžete mít potíže s obhájením nároku na odpočet. Kniha jízd nemusí kontrole stačit, důkazní břemeno je na vás.

Offline

 

#9 2011-10-12 19:15:37

dramile
Člen/ka

Re: odpočet PHM

Děkuji Vám za laskavou odpověď
a jak je to, prosím s tou kanceláří?

Offline

 

#10 2011-10-12 19:17:55

dramile
Člen/ka

Re: odpočet PHM

Mohu snad odepisovat DPH za tonery, papír, mobilní platby, net.......?

Offline

 

#11 2011-10-12 22:59:34

Zdena
Moderátorka

Re: odpočet PHM

Ano. Pokud používáte telefon nebo internet i pro soukromé potřeby, pak je třeba daň na vstupu přiměřeně krátit.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB